Dla klientów to najczęstszy powód do rezygnacji z wykonania wymarzonego projektu. Dla tatuatorów to natomiast podstawowe narzędzie pracy. Igły do tatuażu potrafią się znacząco od siebie różnić, a odpowiedni wybór pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów.
Choć zazwyczaj posługujemy się terminem igła do tatuażu, w rzeczywistości nowoczesne konstrukcje składają się z nawet kilkudziesięciu zlutowanych ze sobą igieł. Zarówno ich liczba, jak i ułożenie czy rozmiar potrafią się znacząco różnić pomiędzy poszczególnymi modelami.
Przede wszystkim inne jest również ich przeznaczenie. Aby warsztat tatuatora był kompletny, musi znaleźć się w nim wiele rodzajów igieł do tatuażu umożliwiających kompleksowe zrealizowanie dowolnego projektu. Jak je dobrać?
Zwłaszcza początkujący, którzy dopiero wchodzą w ten świat, mają spore problemy z rozszyfrowaniem widniejących w opisach skrótów i oznaczeń. Nie ma jednak powodów do obaw: wystarczy nauczyć się kilku terminów, aby błyskawicznie rozróżnić igły do tatuażu i dowiedzieć się, do czego konkretnie służą.
Podstawowy podział igieł do tatuażu uwzględnia różnice w kształcie i liczbie igieł, co przekłada się również na ich właściwości użytkowe.
Igła do tatuowania to podstawowy element wyposażenia każdego studia tatuażu. Nawet rozpoczynający swoją przygodę z zawodem początkujący artyści muszą wyposażyć się w pokaźny zasób zróżnicowanych igieł. Jak je dostać? Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup igieł do tatuażu przez Internet.
Niezwykle ważną rolę pełnią przy tym kwestie bezpieczeństwa: igły – podobnie jak wszystkie inne narzędzia służące do tatuowania – powinny mieć odpowiednie certyfikaty i być wykonane z materiałów najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia tatuowanych osób. Pamiętaj także, że są jednorazowe i można z nich korzystać wyłącznie podczas tatuowania jednej osoby. Wobec tego warto dobrze wyposażyć się na przyszłość.
Olbrzymi wpływ na sposób tatuowania i przeznaczenie igły ma również długość stożka igły. Pod tym względem wyróżnia się trzy rodzaje:
Igły różnią się także pod względem grubości pojedynczego ostrza. Najpopularniejsze modele mają 0,30 lub 0,35 mm średnicy. Najcieńsze igły mają 0,2 mm, a najgrubsze 0,40 mm. Dobór rozmiaru zależy przede wszystkim od celu, ale także przyzwyczajeń konkretnego artysty czy tatuowanej części ciała. Grubsze igły pozwalają na wprowadzenie większej ilości farby. Krótszy stożek wiąże się z większymi uszkodzeniami skóry, dłuższy zagwarantuje natomiast wyższą precyzję, dzięki czemu sprawdzi się np. w konturowaniu.