Zamknij

Zapalenie kaletki podbarkowej - co to jest i na czym polega leczenie?

art. sponsorowany + 10:05, 07.03.2023 Aktualizacja: 10:06, 07.03.2023 ok. 3 min. czytania

Zapalenie kaletki podbarkowej to dolegliwość, do powstania której dochodzi na skutek powtarzających się urazów wynikających z nacisku na kaletkę. Nigdy nie pojawia się z dnia na dzień. Proces chorobowy toczy się na ogół przez tygodnie, a u wielu osób nawet miesiące. Stan zapalny, który powstaje prowadzi do zespołu ciasnoty barkowej. Z uwagi na to, że pojawiają się dolegliwości bólowe niezbędne jest odpowiednie leczenie.

1.Jak objawia się zapalenie kaletki podbarkowej?

2.Jak wygląda leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej?

3.Czy problemy z wyrostkiem barkowym to jedyna sytuacja, kiedy warto udać się do ortopedy?

1.Jak objawia się zapalenie kaletki podbarkowej?

Objawy zapalenia kaletki podbarkowej są naprawdę charakterystyczne, co oznacza, że trudno pomylić je z czymś innym. To pozwala na odpowiednie leczenie zapalenia kaletki podbarkowej bez zbędnego opóźnienia. Do objawów sugerujących konieczność wizyty u ortopedy zalicza się:

  • obrzęk okolicy barku;
  • ból pojawiający się podczas podnoszenia rąk nad głowę i ich opuszczania;
  • ograniczenie ruchomości barku;
  • poczucie osłabienia mięśni.

Jeśli z zapaleniem kaletki podbarkowej nic nie zrobimy, ból zacznie pojawiać się nie tylko podczas ruchów rąk. Będzie towarzyszył praktycznie stale, poważnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zapalenie kaletki podbarkowej nigdy nie powinno być lekceważone.

2.Jak wygląda leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej?

Kiedy tylko zaobserwujesz u siebie objawy, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wykonać usg barku. Dolegliwości w obrębie barku są naprawdę uciążliwe, a nieleczone będą się nasilać. W celu postawienia prawidłowej diagnozy lekarz wykona badanie USG. Jest to jedno z najprostszych badań obrazowych. Obecnie wykonuje się również USG stawu skokowego, a także USG stopy. W razie potrzeby wykonać można również USG kolana Warszawa.

Jeśli lekarz stwierdzi stan ostry, niezbędne może być zastosowanie sterydów podawanych bezpośrednio do stawu pod kontrolą USG. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Stosowane są również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może okazać się, że ból jest tak silny, że konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych. Niezbędna jest również fizjoterapia oraz rehabilitacja. Dobre efekty przynosi fala uderzeniowa i laser wysokoenergetyczny.

3.Czy problemy z wyrostkiem barkowym to jedyna sytuacja, kiedy warto udać się do ortopedy?

Nieprawidłowości ze strony wyrostka barkowego to nie jedyne problemy, z jakimi warto udać się do ortopedy. Skręcenie stawu skokowego czy zapalenie rozcięgna podeszwowego to problemy, które zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Do specjalisty warto zgłosić się również z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także wtedy, kiedy pojawi się kolano biegacza. Zdarza się również, że boli rzepka w kolanie, co także powinno skłonić do konsultacji ze specjalistą. Być może bowiem doszło do kontuzji, którą jest lateralizacja rzepki. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach lekarz zaleci leczenie zachowawcze.

Problemy z kaletką barkową mogą sprawiać, że pojawi się tak zwany zamrożony bark. Osłabienie siły mięśniowej to tylko jeden z problemów, z którym przyjdzie się wówczas zmierzyć. Aby problem się nie pogłębiał, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%