Rubiny są niezwykłe nie tylko dzięki swej barwie. To jedne z najrzadziej spotykanych minerałów. Cechuje je także wyjątkowa trwałość - zyskały aż 9 na 10 punktów w skali Mohsa, co czyni je drugimi, pod względem twardości, kamieniami szlachetnymi na świecie. Choć w tym przypadku pierwsze miejsce należy do diamentów, nie zmienia to faktu, że pierścionki z rubinem są nieprawdopodobnym obiektem pożądania. Jak jednak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom i zyskać pewność, że stawia się na prawdziwe, naturalne ozdoby, a nie wyroby syntetyczne? Przekonajmy się.
Rubin należy do grupy kamieni szlachetnych; a tych jest niewiele. Do tej grupy należą także:
Każdy z tych minerałów cechuje się twardością powyżej 7 punktów w skali Mohsa. Pierścionki z rubinem wyróżniają się niepowtarzalną, czerwoną barwą, którą zawdzięczają domieszce chromu. Tym samym uchodzą wręcz za symbol królewski oraz kojarzone są z miłością, siłą i odwagą. Pierścionki z tym kamieniem szlachetnym, wzbudzające największe pożądanie, są w odcieniu “krwi gołębia”, z angielskiego “pigeon’s blood ruby”. Jest to wyjątkowy odcień, mieniący się intensywną, mocną barwą. Te warianty są także najdroższe. Jednak ich piękno ewidentnie rekompensuje każde wydatki.
Oczywiste jest, że te pierścionki nie mogą być innej barwy niż czerwonej. Na pierwszy rzut oka są praktycznie nie do odróżnienia od sztucznych wariantów. Jednak jest coś, co można zrobić, aby upewnić się, czy biżuteria, którą posiadasz w domu, została ozdobiona kamieniami szlachetnymi. Spróbuj… zarysować jej oczko paznokciem lub monetą. Naturalny minerał jest wyjątkowo twardy; dlatego z prawdziwym Ci się nie uda. Jeśli jednak na Twoim pierścionku pozostała skaza, już wiesz, że nie jest prawdziwy.
Nie. Nawet test z zarysowaniem może być wyjątkowo problematyczny; zwłaszcza jeśli nie chcesz uszkodzić biżuterii. Jedynym rozwiązaniem jest zlecenie laboratoryjnych badań gemmologicznych. Tylko badając skład chemiczny minerału, można potwierdzić lub zaprzeczyć jego autentyczności. Nie każdy jednak chce poświęcić pieniądze na tak wnikliwą analizę. W takim przypadku warto pamiętać o tym, że sprawdzone źródło zakupu zawsze jest najlepszą opcją.
Nie ma nic złego w kupowaniu biżuterii z syntetycznymi kamieniami, imitującymi te prawdziwe. Oczywiście, jeśli jesteśmy tego w pełni świadomi, a nie zostajemy oszukiwani. Aby uchronić się przed praktykami nieuczciwych sprzedawców, zawsze powinniśmy stawiać na sprawdzone salony. Na przykład Jubiler Katowice stanowi jedną z możliwości zakupienia oryginalnej biżuterii o wysokiej jakości. Salony jubilerskie, zwłaszcza te wystawiające certyfikaty autentyczności, to najlepsze punkty do nabycia biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Dlatego - dla własnego bezpieczeństwa - omijaj wszelkie bazarki, oferujące sprzedaż prawdziwych diamentów, rubinów czy szafirów, kunsztownie osadzonych w białym złocie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że te nadzwyczajne cuda w przeciągu kilku dni sczernieją i odpadną od nich barwione cekiny.