Bariera drogowa odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie ruchu. Dowiedz się więcej o jej zastosowaniach i znaczeniu w infrastrukturze.
Niepokojące zdarzenia na polskich drogach to chleb powszedni. Potrącenia dzieci, rowerzystów, nieostrożni piesi, którzy w niewyznaczonych do tego miejscach przechodzą przez ulicę. Do tego nieostrożność kierowców, którzy często nie przestrzegają nakazanej prędkości lub pchają się samochodami tam, gdzie nie powinni. Nic więc dziwnego, że infrastruktura stawia na bariery drogowe. Są one bardzo ważne na naszych drogach, a ich zastosowanie pozwala na jeszcze bezpieczniejsze poruszanie się po nich. Czasem taka bariera jest w stanie uniemożliwić wjechanie samochodu na chodnik lub wejście pieszego na jezdnie w niedozwolonym miejscu. Czasem jest w stanie uratować zdrowie, a nawet życie! Sprawdź, dlaczego bariery drogowe okazują się być tak ważnym elementem infrastruktury drogowej!
Bariera drogowa, choć niepozorna, realnie wpływa na bezpieczeństwo panujące na drodze. Celem barierki drogowej jest zabezpieczenie trasy tak, by zagwarantować bezpieczeństwo rowerzyście, pieszemu czy kierowcy. Nie oznacza to jednak, że można je stawiać wszędzie tam, gdzie droga wydaje się być niebezpieczna lub chodnik zagrożony. Bariera drogowa sytuowana jest głównie w przestrzeni miejskiej. Jest fizycznym odseparowaniem różnych grup uczestników ruchu drogowego, np. kierowców i pieszych, pieszych i rowerzystów. To z kolei automatycznie zmniejsza ryzyko kraks, wypadków, potrąceń i innych nieprzewidzianych zachowań na drodze.
Wśród oferowanych barier drogowych znajdują się liczne propozycje. Konkretne rodzaje barier można dopasować do sytuacji, jaka panuje na danym odcinku drogi czy chodnika. Biorąc pod uwagę rozmaite czynniki, barierki dzieli się na:
Standardowo występujące bariery chodnikowe dzielimy na:
Bariera drogowa może występować w różnych kolorach. Najczęściej na drogach spotykamy barierki czarno-żółte, biało-czerwone, a rzadziej czarne, żółte czy srebrne.
Bariery drogowe najczęściej stosowane są przy przejściach dla pieszych. Są ochroną powstrzymującą dzieci, młodzież czy dorosłych przed niekontrolowanym, nieuważnym wejściem na przejście wcześniej, niż jest to dozwolone. Ponadto bariery usytuowane w tym miejscu chronią pieszych czekających na zielone światło przed samochodami, które mogłyby wjechać na chodnik, taranując ludzi. Bariery tego rodzaju zazwyczaj spotkamy w okolicach szkół oraz wszelkich placówek edukacyjnych.
Bardzo często bariery drogowe instalowane są na parkingach. Informują o tym, że na dalszej części placu parkowanie nie jest dozwolone.
Nierzadko można spotkać barierki przy halach magazynowych i produkcyjnych. Wyznaczają bardzo wyraźnie obszar poruszania się wózków widłowych. Przy użyciu barierek wydzielona jest też przestrzeń dla maszyn produkcyjnych.
Bariery chodnikowe powinny znaleźć się przede wszystkim w takich miejscach, w których ich brak będzie niósł ze sobą niemiłe, a czasem nawet tragiczne konsekwencje.
Jak montuje się bariery drogowe? Najczęściej betonuje się je w podłożu, aby nie zostały przesunięte nawet podczas silnego uderzenia i nie wyrządziły jeszcze większych szkód. Umiejscowienie barierek w ten sposób daje gwarancję, że będą one w 100% stabilne i na pewno spełnią swoją funkcję ochronną.
Jak można się domyślić, bariery drogowe są bardzo potrzebna w naszej infrastrukturze drogowej. Dzięki nim i kierowcy i rowerzyści i piesi mogą poczuć się na drodze dużo bezpieczniej. Warto jednak pamiętać, że nawet najsolidniejsze bariery nie zwalniają uczestników ruchu drogowego z myślenia i czujnej obserwacji.