Choroba, zwłaszcza poważna, jest zawsze trudnym wyzwaniem dla chorego i jego bliskich. W takich sytuacjach wsparcie osób najbliższych staje się nieocenione. Analogicznie jest w przypadku trudnych sytuacji życiowych, takich jak utrata bliskiej osoby, stałe pogorszenie stanu zdrowia czy rozstanie z bliską osobą. Ale jak mamy to wsparcie okazać?
Pierwszym krokiem w pomaganiu bliskim w trudnych chwilach jest zrozumienie ich potrzeb. Nie zakładaj, że wiesz, czego twój bliski pragnie lub czego potrzebuje. Zapytaj, upewnij się. Nawet jeśli wydaje Ci się, że już znasz odpowiedź, sam moment, w którym twój bliski wypowie na głos, czego potrzebuje, może być dla niego terapeutyczny.
Jednym z najważniejszych aspektów wsparcia jest akceptacja uczuć osoby, której pomagamy. Każdy z nas jest inny, a różne doświadczenia mogą budzić w nas różne emocje. Dlatego kiedy bliski wyraża, jak się czuje, nie zaprzeczaj jego uczuciom ani nie zapewniaj od razu, że „na pewno wszystko będzie dobrze". Nie powinno się wymuszać określonych emocji na bliskiej osobie bądź oczekiwać, że będzie przeżywać wszystko dokładnie tak samo, jak my.
Empatia to zdolność do wczuwania się w stany drugiej osoby. Jest to niezwykle ważne w relacjach z bliskimi, zwłaszcza w trudnych momentach. Wspierając bliską osobę, staraj się zrozumieć, co ona czuje i doświadcza. Czytanie książek bardzo rozwija empatię - książek, w których opowiadana jest jakaś historia i możemy poznać przeżycia i uczucia bohatera. Empatia przydaje się nie tylko w trudnych sytuacjach, ale też w codziennym funkcjonowaniu.
Wsparcie emocjonalne jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na trudności fizyczne lub psychiczne. Bliska osoba potrzebuje zrozumienia, akceptacji i bezpieczeństwa. Pokaż, że jesteś przy niej, niezależnie od sytuacji. Jeśłi Ty lub osoba, która potrzebuje pomocy, jesteście wierzący i należycie np. do Kościoła Katolickiego, możeśż wysłać prośbę do skrzynki intencji. Skrzynka intencji to specjalny formularz internetowy, który pozwala każdej osobie szybko zgłosić intencję. Jeszcze tego samego dnia będą modlić się za daną osobę Księża Marianie, Siostry Anuncjatki i świeccy pomocnicy Zgromadzenia Księży Marianów. Można również samodzielnie odmówić jakieś modlitwy, np. akt wiary, nadziei, miłości, i żalu
Chociaż osoby z trudnościami psychicznymi czy fizycznymi mogą odczuwać brak energii i motywacji, zachęcaj je do aktywności. Nawet małe kroki, takie jak krótki spacer, mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Szczególnie pomocny może być spacer na łonie natury, np. w lesie, parku bądź na łące. Jakakolwiek aktywność fizyczna poprawia zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny.
Zadbaj o to, aby osoba, której pomagasz, czuła się bezpieczna. To jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba każdego człowieka.
Pomaganie osobie z chorobą lub trudną sytuacją wymaga czasu i cierpliwości. Bądź cierpliwy i nie naciskaj. Każdy ma swój własny rytm. Może to być na początku trudne, niemniej jednak warto próbować.
Zdrowy styl życia może pomóc w łagodzeniu objawów różnych chorób, a także pomóc lepiej sobie radzić ze stresem. Zachęcaj bliską osobę do zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej i dbania o dobry sen. Te trzy czynniki nie tylko zapobiegają wielu chorobom, ale też poprawią funkcjonowanie na poziomie psychicznym i mogą nawet wydłużyć życie.
Nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Lekarz, psychoterapeuta, psycholog czy psychiatra może pomóc w zrozumieniu i poradzeniu sobie z trudnościami.
Osoby z ciężkimi chorobami i trudną sytuacją życiową są bardziej narażone na myśli samobójcze. Jeśli zauważysz takie objawy u bliskiej osoby, niezwłocznie szukaj pomocy. Próby samobójcze mogą być poprzedzone przez apatię, obojętność i głęboki smutek przez długi czas. Czasami mogą być też wywołane przez bardzo traumatyczne wydarzenia.
Pomoc bliskim w trudnych sytuacjach życiowych i chorobie to nie tylko obowiązek, ale także wyraz miłości i troski. Pamiętaj, że każda pomoc jest cenna, nawet ta najmniejsza.