Szkła kontaktowe to dyskretny i wygodny sposób na sprawne skorygowanie wady wzroku. Wiele osób jednak doświadcza pewnych problemów zarówno podczas zdejmowania jak i zakładania szkieł korygujących. Wobec tego, w jaki sposób można zrobić to poprawnie?
Soczewki to delikatne i bardzo elastyczne wyroby, które powinny być założone bezpośrednio na powierzchnię gałki ocznej. Tak naprawdę, sam proces nie jest na tyle skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Niemniej jednak zastanawiając się jak zakładać soczewki, warto pamiętać o podstawowej zasadzie. Jest nią odpowiednia higiena rąk. Przed założeniem każdej soczewki, dłonie powinny być dokładnie umyte i zdezynfekowane. Dzięki temu nie ma ryzyka, że bakterie zostaną przeniesione na gałkę oczną.
Jak zakładać soczewki kontaktowe? Okazuje się, że jest to wyjątkowo proste! Wystarczy jedynie:
odpowiednio przygotować soczewki - wyjąć je z opakowania i umieścić właściwą stroną na czubku palca wskazującego;
kciukiem i palcem wskazującym drugiej dłoni należy delikatnie rozchylić powiekę;
soczewki powinny być umieszczone na środku gałki ocznej - konieczne jest opanowanie naturalnego odruchu mrugania;
po założeniu soczewki wystarczy kilka razy "mrugnąć", by znalazła się ona we właściwym miejscu.
Fakt tego, jak zakładać soczewki nie jest trudny. Pamiętajmy, że w tym wypadku praktyka czyni mistrza!
Wiedząc już jak zakładać soczewki, warto się także dowiedzieć, jak powinno przebiegać zdejmowanie soczewek. W tym przypadku również istotna jest higiena dłoni, a także przygotowanie pojemniczka z odpowiednim płynem, który zadba o dezynfekcję i ochronę szkieł kontaktowych. Ściąganie soczewek może wydać się nieco trudniejsze, aczkolwiek wszystkiego można się nauczyć!
Jak ściągać soczewki kontaktowe? Ta instrukcja powinna to znacznie ułatwić:
palcem wskazującym i kciukiem należy delikatnie rozchylić powiekę - koniecznie jest ponowne opanowanie odruchu mrugania;
palcem wskazującym drugiej dłoni należy przesunąć soczewkę w kierunku wewnętrznego kącika oka;
następnie delikatnie ściskając soczewkę można ją usunąć z powierzchni gałki ocznej.
Okazuje się, że soczewki można ściągnąć także bez konieczności ich przesuwania. W tym celu wystarczy delikatnie ścisnąć czubek szkła kontaktowego, w momencie, kiedy znajduje się ono na środku gałki ocznej. Szkło powinno odejść od oka i pozostać pomiędzy czubkami palców. Widząc już jak zdjąć soczewki, nie musimy się tym stresować!
Zdejmując lub zakładając szkła kontaktowe, konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny dłoni, a także przygotowanie sobie pojemniczków do dezynfekcji soczewek. Ważne jest także to, by używać soczewki właściwej dla danego oka i zakładać ją odpowiednią - wypukłą - stroną do zewnątrz. Choć z początku proces ten może wydawać się nieco trudniejszy, to jednak po kilku dniach zakładanie i zdejmowanie soczewek nie powinno sprawiać nam żadnego problemu!