Zamknij

Włączanie się do ruchu - najważniejsze zasady i przepisy

artykuł sponsorowany + 13:47, 28.09.2023 Aktualizacja: 13:48, 28.09.2023 ok. 3 min. czytania
pixabay.com pixabay.com

Włączanie się do ruchu jest jednym z podstawowych manewrów, który każdy kierowca wykonuje każdego dnia. By prawidłowo go wykonać, należy znać zasady a także najważniejsze odstępstwa od obowiązujących reguł. Prawidłowo wykonany manewr włączania się do ruchu daje nam gwarancję bezpieczeństwa na drodze w każdych warunkach. Sprawdźmy zatem jak powinno wyglądać poprawne włączanie się do ruchu i czy wszystkich pojazdów dotyczą obowiązujące zasady? 

Zgodnie z artykułem 17 Kodeksu Drogowego ten manewr określa sytuację, w której dochodzi do rozpoczęcia jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikających z przepisów ruchu drogowego. Innymi słowy, włączaniem do ruchu nie jest np. ruszanie po staniu w korkach lub na światłach. Czego więc dotyczy manewr włączania się do ruchu?

Manewr włączania się do ruchu - kiedy następuje włączanie się do ruchu?

Włączanie się do ruchu następuje w jasno określonych sytuacjach, w których następuje wjazd:

  • na drogę z obiektu przydrożnego lub dojazdu do niego
  • na drogę z nieruchomości
  • na drogę polną lub o nawierzchni gruntowej
  • na drogę ze strefy zamieszkania
  • na jezdnię z pobocza,
  • na jezdnię z drogi dla pieszych, z pasa dla pojazdów powolnych
  • na drogę z zajezdni, na jezdnię z pętli (pojazd szynowy)
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów

Należy pamiętać, że sama zmiana pasa i wjazd z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem nie jest włączaniem się do ruchu.

Podstawowa zasada włączania się do ruchu - kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność

Zgodnie z art.2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym termin "szczególna ostrożność" polega na zwiększeniu uwagi przez kierującego w celu dostosowania się do warunków i zmieniających się sytuacji na drodze, aby możliwe było szybkie reagowanie. 
Oznacza to, że kierujący powinien być na tyle mocno skoncentrowany aby poprawnie ocenić odległość od innych pojazdów i uczestników ruchu w celu możliwości wykonania manewru.

Czy należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi podczas włączania się do ruchu?

Należy pamiętać, że uczestnikami ruchu są nie tylko kierujący pojazdami, ale też piesi poruszający się po drodze lub chodniku. Przed włączeniem się do ruchu należy ocenić któremu pojazdowi, rowerzyście, motocykliście lub pieszemu należy ustąpić pierwszeństwa, gdyż często kierowcy uważają, że nie muszą ustępować pierwszeństwa pieszym, którzy poruszają się po chodniku.
 
Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego w chwili wyjeżdżania z posesji kierujący powinien przepuścić wszystkich uczestników, także pieszych na chodniku i rowerzystów na drodze rowerowej. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem dochodzącym do 3 tysięcy złotych oraz 5 punktami karnymi.

Włączanie się do ruchu z oznaczonego przystanku autobusowego

W sieci znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tego czym jest poprawne włączanie się do ruchu (autostrady.com.pl/blog/wlaczanie-sie-do-ruchu/). Z kolei w sytuacji, w której autobus lub trolejbus sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechania z zatoki na jednię, kierujący pojazdem zbliżając się do przystanku autobusowego ma obowiązek zmniejszyć prędkość lub w razie potrzeby się zatrzymać. Jeśli nie zastosuje się do tego nakazu może otrzymać grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych.
 
Podsumowując, aby zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze, należy wykazywać się ostrożnością i znajomością przepisów ruchu drogowego. Więcej informacji na temat przestrzegania przepisów ruchu drogowego znajdziesz pod linkiem: https://autostrady.com.pl/blog/uzywanie-telefonu-podczas-jazdy/
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%