Odpowiednio przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna jest kluczem do pozyskania kandydata, który dobrze sprawdzi się na danym stanowisku. Zanim ją rozpoczniesz, musisz zapoznać się z nadesłanymi dokumentami aplikacyjnymi. Przed rozmową warto także ułożyć pytania, dzięki którym będziesz mógł obiektywnie ocenić kandydata. Sprawdź, o czym jeszcze musisz pamiętać, aby rozmowa rekrutacyjna była skuteczna!
Zanim dojdzie do bezpośredniego spotkania z kandydatem na dane stanowisko, należy dokładnie zapoznać się z przesłanym przez niego CV. To w tym dokumencie znajdziesz kluczowe informacje na temat jego umiejętności, dotychczasowego doświadczenia zawodowego czy zdobytego wykształcenia. Na tej podstawie możesz przeanalizować, czy nadaje się on do pracy na danym stanowisku. Następnie ułóż pytania nawiązujące do umiejętności kandydata, aby zdobyć dodatkowe informacje i obiektywnie ocenić, czy sprawdzi się on w Twojej firmie.
Istotnym elementem skutecznej rozmowy rekrutacyjnej powinien być również tak zwany wywiad behawioralny. Według jego założeń uznaje się, że wcześniejsze zachowania kandydata mogą sugerować, jak będzie się on zachowywał w przyszłości, czyli w nowej pracy. Pytania zazwyczaj odnoszą się do trudnych sytuacji, w których potencjalny pracownik musiał wykazać się konkretnymi umiejętnościami. Mogą dotyczyć na przykład radzenia sobie z konfliktami w pracy czy z obsługą trudnych klientów. Warto też poprosić kandydata, aby sam wskazał kryzysowe sytuacje z życia zawodowego i wyjaśnił, w jaki sposób sobie z nimi poradził.
Opublikuj darmowe ogłoszenie o pracę na wybranym przez siebie portalu, a potem zacznij przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej z pierwszymi kandydatami!
Obowiązkowym punktem skutecznej rozmowy kwalifikacyjnej musi być także pytanie o oczekiwania kandydata. Warto spytać o to, jak widzi swoją ścieżkę kariery i zastanowić się, czy pod tym kątem firma będzie w stanie spełnić jego zamierzenia. Istotną kwestią jest także weryfikacja oczekiwań dotyczących warunków finansowych - szczególnie jeśli w ofercie o pracę wysokość wynagrodzenia nie została uwzględniona.
Skuteczna rozmowa rekrutacyjna powinna też uwzględniać czas na pytania zadawane przez kandydata. Dzięki temu można poznać jego ewentualne wątpliwości dotyczące na przykład zakresu obowiązków. Kandydaci często pytają o dalszą ścieżkę kariery - to dobra okazja, aby zweryfikować ich oczekiwania zawodowe względem realnych możliwości na dalszy rozwój w firmie.
Wejdź na portal https://poradydlafirm.pracuj.pl/ i zapoznaj się z artykułami dotyczącymi rozmowy rekrutacyjnej z kandydatami.
Na podstawie przeprowadzonej rozmowy rekrutacyjnej możesz obiektywnie ocenić osobę ubiegającą się o stanowisko. Najlepiej w trakcie spotkania zanotuj swoje spostrzeżenia, ze szczególnym uwzględnieniem mocnych stron kandydata. W ocenie koniecznie należy wziąć pod uwagę także jego oczekiwania dotyczące dalszej kariery zawodowej.
Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej i potraktuj ją jako szansę na lepsze poznanie kandydatów. Pamiętaj, aby podczas spotkania zadawać pytania sprawdzające ich indywidualne predyspozycje i umiejętności. Nie zapomnij o wcześniejszym zapoznaniu się z nadesłanymi dokumentami aplikacyjnymi, aby zweryfikować, czy kandydat spełnia podstawowe wymagania na dane stanowisko.