Korona zęba to jego integralna część, łącznie z korzeniem, widoczny jego fragment, który ma do spełnienia wiele ważnych funkcji związanych przede wszystkim z gryzieniem. Zdarza się jednak, że w wyniku próchnicy czy urazu tracimy naturalną koronę i jest ona zastępowana uzupełnieniem protetycznym. Jak dbać o protezę, aby wyglądała naturalnie i służyła przez długi czas?
W przypadku nieodwracalnych, a przy tym rozległych uszkodzeń tkanek twardych zęba, do których dochodzi w wyniku rozwoju próchnicy, lub utraty naturalnej korony zęba, trzeba zastosować uzupełnienie. Do tego celu wykorzystywane są korony protetyczne, nazywane także koronami zębowymi. Pozwalają one na odzyskanie pełnej funkcjonalności uzębienia – poprawiają jego estetykę i uzupełniają istniejące luki, które mogłyby doprowadzić do niekontrolowanego przesuwania się innych zębów.
Zanim jednak korona zostanie założona pacjentowi, musi on odbyć kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najpierw poddawany jest leczeniu – stomatolog leczy zmiany próchnicowe oraz ewentualne choroby przyzębia. Bez tego nie można wykonać trwałego uzupełnienia protetycznego w postaci korony zębowej.
Korona jest osadzana na odpowiednio oszlifowanym zębie lub na wszczepionym implancie. Powinna doskonale spełniać swoje funkcje w jamie ustnej, tj. pozwalać pacjentowi normalnie gryźć, odgryzać i przeżuwać pokarmy. Jej funkcje powinny być dokładnie takie same, jak w przypadku naturalnych koron zębowych człowieka.
Przy wykonywaniu odbudowy protetycznej w postaci korony zębowej stomatolodzy mogą stosować różne materiały. Z tego względu wyróżnia się korony zębowe porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu, pełnoceramiczne, kompozytowe, oraz czasowe korony akrylowe czy metalowe. Największą wytrzymałością cechują się porcelanowe na odbudowie z metalu i tlenku cynku oraz pełnoceramiczne, które mają najwyższe walory estetyczne. Trudno je odróżnić od naturalnych zębów pacjenta. W przypadku występowania uczuleń u pacjenta, u którego wykonywana jest korona zębowa, należy zastosować materiały antyalergiczne, które nie będą powodowały odczynów alergicznych w jamie ustnej pacjenta.
Leczenie protetyczne z wykorzystaniem koron zębowych jest wieloetapowe, ale finalnie pacjent odzyskuje piękny, równy uśmiech i funkcjonalność uzębienia. Trzeba jednak w odpowiedni sposób dbać o takie uzupełnienie, aby służyło przez długi czas.
Pomimo że korony zębowe protetyczne są sztuczne, a więc nie przebarwiają się i nie mogą być zniszczone przez próchnicę, należy o nie dbać. Nadal osadza się na nich, podobnie jak na wszystkich naturalnych zębach człowieka, płytka bakteryjna, którą trzeba regularnie usuwać. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju próchnicy w obrębie pozostałych zębów czy do chorób przyzębia.
Korony zębowe protetyczne czyści się dokładnie tak samo jak własne zęby. Należy więc szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przestrzenie międzyzębowe czyści się nitką dentystyczną i używa regularnie płynu do płukania ust.
Do pielęgnacji koron protetycznych i naturalnych można używać szczoteczek sonicznych, których główka z włosiem szczoteczki wykonuje ruch pulsacyjno-wymiatający. Z tego względu odznaczają się wysoką skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej. Szczoteczka soniczna wykonuje kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, przy czym użytkownik musi jedynie przesuwać główkę po zębach.
Pasta do zębów nie musi być specjalnie dobrana do koron zębowych protetycznych. Wystarczy, że będzie ona odpowiadała potrzebom korzystającego.
Pacjent powinien regularnie pojawiać się w gabinecie stomatologicznym na wizytach kontrolnych i wykonywać zalecane przez stomatologa zabiegi profilaktyczne. Wszystko to sprawi, że zęby naturalne i korony protetyczne będą w oczekiwanym stanie, a ewentualne ubytki będą mogły zostać szybko zlikwidowane.