Zamknij

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

. + 14:50, 24.10.2023 Aktualizacja: 15:03, 24.10.2023 ok. 6 min. czytania

Pomimo tego, że staramy się kontrolować swoje wydatki i swoje zadłużenie może dojść do sytuacji, w której tracimy nad nimi kontrolę. Już kilka opóźnień w spłacie rachunków lub innych zobowiązań finansowych może wpłynąć niekorzystnie na to, jak będziemy postrzegani, jako konsumenci. Zapewne negatywna historia kredytowa nie będzie nam przeszkadzała, do momentu, w którym będziemy chcieli skorzystać z kredytu, pożyczki, czy nawet zakupu na raty. W jakim celu badana jest historia kredytowa? Kto może sprawdzić nas w bazach kredytowych? Czy my możemy sprawdzić siebie lub inną osobę prywatną w bazach dłużników?

W jakim celu sprawdzane są bazy dłużników i bazy informacji kredytowej?

Coraz częściej możesz się spotkać z praktyką, że wiarygodność finansowa konsumentów i podmiotów gospodarczych sprawdzana jest przed zawarciem umowy. Takie kontrole wykonywane są nie tylko przez banki, czy inne, pozabankowe podmioty finansowe. „Inspekcji” możesz się spodziewać, gdy chcesz podpisać umowę z firmą telekomunikacyjną, robisz zakupy na raty lub korzystasz z coraz popularniejszych płatności odroczonych. Ponadto do wzajemnego sprawdzania baz informacji kredytowej i baz dłużników dochodzi, gdy dwa podmioty gospodarcze wchodzą we współpracę. W jakim celu sprawdzane są bazy dłużników?

Każdy podmiot gospodarczy, który podpisuje umowę z drugim podmiotem lub konsumentem, musi szacować ryzyko. Im bardziej wypłacalny kontrahent, tym większe szanse na powodzenie i sukces przedsięwzięcia. Ponadto oprócz wypłacalności ważne są także rzetelność i terminowość. Nie da się ukryć, że niektórzy z punktualnością są na bakier, nawet wtedy, kiedy dysponują odpowiednimi zasobami finansowymi. To właśnie te aspekty sprawdzane są w bazach dłużników i bazach informacji kredytowej. Konsument, czyli osoba prywatna, która notorycznie nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec banków, firm pozabankowych, spółdzielni mieszkaniowej, gazowni i innych ma zdecydowanie mniejsze szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Z kolei, gdy nabywca okazuje się rzetelny i godny zaufania może liczyć nawet na lepsze warunki finansowe lub dodatkowe bonusy.

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Niezależnie od tego, czy posiadasz zadłużenie, czy nie, możesz się obawiać, że baza informacji kredytowej lub baza dłużników wykaże, że posiadasz niespłacone długi. Jak już wspomnieliśmy w akapicie powyżej, bazy te mogą być sprawdzane zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe. Dodatkowo często do baz informacji kredytowej i baz dłużników zaglądają również firmy fintechowe, ubezpieczalnie, czy nawet dealerzy samochodowi. Można zatem powiedzieć, że informacje na temat spłaty wszelkich zobowiązań może wpłynąć na wiele aspektów twojego życia.

Czy można zatem sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? Oczywiście, że tak i z tej możliwości chętnie korzystają różne firmy podpisujące z konsumentami rozmaite umowy. Ponadto sam konsument również może sprawdzić swoją historię kredytową. O tym, jak to zrobić bezpłatnie znajdziesz informacje na stronie internetowej lendup.pl. Należy jednak podkreślić, że konsumenci nie mogą wzajemnie sprawdzać baz dłużników i baz informacji kredytowej. Innymi słowy, nie sprawdzisz zadłużenia sąsiada, czy znajomej.

Jakie są bazy informacji o zadłużeniu osób prywatnych?

To jak przebiega spłata różnych zobowiązań finansowych, w tym kredytów hipotecznych, gotówkowych, pożyczek i chwilówek dowiesz się z Biura Informacji Kredytowej. W BIK znajdują się informacje na temat obecnie spłacanych zobowiązań, a także tych, z którymi miałeś trudności. Jeśli spłaciłeś w terminie przykładowo chwilówkę bez BIK, o której więcej informacji znajdziesz pod linkiem https://lendup.pl/chwilowka-bez-bik/, możesz spać spokojnie. Każda terminowa spłata świadczy na twoją korzyść. Musisz jednak wiedzieć, że zobowiązania spłacone zgodnie z harmonogramem przenoszone są do bazy danych statystycznych. W związku z tym te pozytywne informacje nie są widoczne dla banków, czy innych podmiotów. Jeśli chcesz, aby spłata o czasie była widoczna na twoim koncie, a tym samym wpływała pozytywnie na twoją historię kredytową, musisz wyrazić zgodę na jej przetwarzanie. Dlatego warto samodzielnie sprawdzić bazę BIK, przed staraniem o kolejne zobowiązanie.

Jeśli masz wątpliwości, jak przebiegała spłata innych – pozafinansowych zobowiązań rozwiejesz je, sprawdzając Biura Informacji Gospodarczej. BIG-ów w Polsce jest co najmniej kilka i nie współpracują ze sobą. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że wierzyciel zgłosił twój dług jedynie do jednej z tych instytucji. Jeśli będziesz chciał bardzo dogłębnie przeanalizować swoją sytuację, będziesz musiał wyjść z zapytaniem do każdej instytucji odrębnie. Z Baz Informacji Gospodarczej dowiesz się o długach alimentacyjnych, nieterminowej spłacie czynszu, zaległym mandacie lub opóźnionej spłacie rachunku za telefon, lub Internet. Wszystkie opóźnienia działają na twoją niekorzyść. Dlatego starając się o przyznanie kolejnego zobowiązania, warto sprawdzić również bazy dłużników. To szczególnie istotny krok, gdy chcesz pozyskać środki na zakup mieszkania bądź budowę domu. Banki zwracają bardzo dużą uwagę na historię spłat nie tylko poprzednich kredytów i pożyczek, ale także rachunków, czy innych zobowiązań finansowych.

Jak się chronić przed zadłużeniem?

Nie da się ukryć, że większość Polaków posiada zobowiązania finansowe. Na ogół, gdy korzystamy z kredytu lub pożyczki, czy robimy zakupy na raty, liczymy, że spłacimy je w terminie. Jak podają statystyki, nie zawsze nam się to udaje. To w dużym stopniu wpływa niekorzystnie na naszą historię kredytową. Bardzo częstym powodem opóźnień w spłatach są losowe sytuacje, takie jak utrata pracy, wypadek lub choroba, które uniemożliwiają nam podołanie wszystkim płatnościom. Oczywiście zdarzają się też momenty, w których konsumenci skorzystali ze zbyt wielu zobowiązań i nie są w stanie ich spłacać. Doprowadzają się tym samym do sporych długów. Jak można zapobiec tym bardzo trudnym sytuacjom? Oto kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać.

  1. Mierz siły na zamiary – w kwestii zobowiązań finansowych, warto z nich korzystać jedynie w chwili, gdy masz 100 procent pewności, że spłacisz je bez większych trudności. W tym celu warto prowadzić regularne kalkulacje swoich dochodów i wydatków. Dzięki takiemu zestawieniu będziesz wiedział, jaką miesięcznie kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązania.
  2. Realne potrzeby – w świecie konsumpcjonizmu nietrudno o zatracenie się w zakupach. Chcemy coraz więcej i coraz lepszych towarów i usług. Jeśli jednak nie masz środków na regulowanie zobowiązań, kupowanie na raty lub nawet z odroczeniem spłaty nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Lepiej się wstrzymaj i zachowaj stabilność finansową. W pierwszej kolejności spłać jedno zobowiązanie. Dopiero później korzystaj z kolejnego wsparcia finansowego.
  3. Ubezpieczony kredyt – tak jak wspomnieliśmy, wiele problemów związanych z nieregularną spłatą zobowiązań wynika z utraty pracy lub zdrowia. Dlatego, warto kredyt lub pożyczkę – szczególnie na wyższe sumy ubezpieczyć. Dzięki temu, w razie wystąpienia komplikacji towarzystwo ubezpieczeniowe spłaci część twojego długu, a ty będziesz mógł spać spokojnie.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%