Praca w powiecie tarnogórskim skupiona jest wokół przemysłu maszynowego, chemicznego i hutniczego. Mieszkańcy pracują również w kolejnictwie, usługach i handlu – w regionie rozwija się sektor informacji i komunikacji czy budownictwo. Jak ma wyglądać sytuacja na rynku pracy w 2024 roku? Sprawdź, na kogo w tym roku będzie czekać praca w Tarnowskich Górach.
Bezrobocie w województwie śląskim jest niższe niż średnia krajowa, co stanowi dobry prognostyk dla osób szukających pracy. Ta czeka przede wszystkim w zakładach przemysłowych, w kolejnictwie (Tarnowskie Góry to stacja rozdzielcza pociągów towarowych i jeden z większych węzłów kolejowych), budownictwie, handlu i usługach. Praca Tarnowskie Góry oferowana jest przez prywatne przedsiębiorstwa oraz urzędy samorządowe i państwowe (miasto stanowi centrum administracyjne powiatu).
Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego poziom bezrobocia w Polsce w styczniu 2024 wyniósł 5,4%, czyli o 0,1% mniej niż w styczniu 2023. W powiecie tarnogórskim było to 4,8%, a więc poniżej średniej krajowej.
Praca w powiecie tarnogórskim będzie łatwiej dostępna, jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy dla lokalnego rynku pracy i skupimy się na ofertach dotyczących zawodów deficytowych.
Zgodnie z wynikami badania Barometr Zawodów na Śląsku zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w 2024 roku będzie dotyczyć między innymi elektryków, kierowców autobusów, kucharzy, mechaników pojazdów samochodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, piekarzy, pracowników służb mundurowych i spawaczy. Oferty typu Praca Tarnowskie Góry będą kierowane przede wszystkim do przedstawicieli 51 zawodów deficytowych, czyli tych profesji, w których brakuje wystarczającej liczby osób chętnych do podjęcia zatrudnienia i jednocześnie spełniających wymagania pracodawców oraz gotowych przystać na proponowane warunki.
Na lokalnym rynku pracy będzie dostępna praca i dla specjalistów z dużym stażem, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową, osób z niepełnosprawnościami. W regionie czeka również praca dla Ukraińców.
Deficyt pracowników dotyczy na przykład takich zawodów jak:
Jaka praca w Tarnowskich Górach opłaca się najbardziej? Nie jest zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu stawki znalazł się sektor informacji i komunikacji – zatrudnione w nim osoby mogły liczyć przeciętnie na 10 886 złotych brutto miesięcznie. Najmniej zarabiali pracownicy zatrudnieni w zawodach związanych z działalnością administracyjną, a także w gastronomii i zakwaterowaniu – kolejno 5177 i 5067 złotych brutto.
Zarobki, jakie przyniosła praca w województwie śląskim w grudniu 2023 roku według sektorów to: