Zamknij

Jak zdezynfekować kolczyki?

13:54, 28.03.2024 . Aktualizacja: 13:58, 28.03.2024

Chcesz założyć dawno nienoszone kolczyki i zastanawiasz się, jak je zdezynfekować? A może dostałaś piękną biżuterię w spadku i chcesz ją oczyścić w higieniczny sposób? Podpowiadamy różne sposoby na zdezynfekowanie kolczyków – zabrudzonych, dawno nienoszonych, często zakładanych lub nowych, które pierwszy raz zakładasz do wygojonego kanału przekucia.

Po co dezynfekować kolczyki?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że na dawno nienoszonej biżuterii jest mnóstwo zarazków. Również nowe kolczyki trzeba dezynfekować, aby pozbyć się z nich bakterii. Dlatego trzeba je wyczyścić i wyjałowić, zanim ozdobią Twoje uszy lub inne partie ciała. Jednocześnie należy mieć na uwadze, z jakiego metalu jest wykonana biżuteria, którą czyścimy. Na blogu sklepu jubilerskiego https://bonore.pl/ można przeczytać cenną informację na temat pielęgnacji szlachetnej biżuterii, a mianowicie: bez względu na to, czy czyścisz kolczyki ze srebra czy złota, postępuj ostrożnie z produktami do dezynfekcji. Zawsze najpierw wykonaj próbę środka na spodniej części biżuterii, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zniszczenia precjozów nieodpowiednim środkiem.

Jak dezynfekować kolczyki ze stali szlachetnej i tytanu?

Aby zdezynfekować kolczyki ze stali chirurgicznej bez dodatkowych ozdób, możesz postępować zgodnie z następującymi krokami:

  1. Wykonaj próbę testową na spodniej części kolczyków.
  2. Rozkręć kolczyki i odkręć wszystkie możliwe elementy.
  3. Biżuterię umieść w zdezynfekowanym naczyniu i zalej ją alkoholem – może to być na przykład spirytus rektyfikowany lub salicylowy. Możesz też użyć specjalnych środków do dezynfekcji biżuterii, alkoholu izopropylowego (minimum 70%) lub płynu do dezynfekcji skóry i powierzchni sanitarnych, który znajdziesz w aptekach.
  4. Po wyjęciu kolczyków z alkoholu lub płynu przelej je wrzątkiem.
  5. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie umytymi rękami lub najlepiej w rękawiczkach włóż kolczyki do uszu lub innego przekutego fragmentu ciała.

Jak dezynfekować złote lub srebrne kolczyki?

Nasącz wacik alkoholem lub płynem dezynfekującym i delikatnie przetrzyj nim zarówno sztyfty kolczyków, jak i ich zapięcia. Upewnij się, że cała powierzchnia kolczyka, która styka się z uchem została pokryta środkiem dezynfekującym. Po przetarciu kolczyków wacików z preparatem, pozostaw je na chwilę, aby całkowicie wyschły. Nie wkładaj ich do uszu, dopóki nie będą całkowicie suche. Jeśli często nosisz kolczyki, regularnie je dezynfekuj. Zaleca się też robić to, gdy kolczyki są nowe.

Ważne! Nie każdy środek do dezynfekcji można użyć do każdego rodzaju kolczyków

Niektórych środków dezynfekujących i alkoholu nie można stosować do dezynfekcji biżuterii sztucznie oksydowanej oraz biżuterii z kamieniami organicznymi, takimi jak bursztyn, perły czy koral. Ponadto nie zaleca się czyścić razem biżuterii złotej i srebrnej, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych – matowienia czy śniedzienia kolczyków.

Co zamiast alkoholu do dezynfekcji kolczyków?

Jeśli masz skomplikowane kolczyki, na przykład z cyrkoniami, i nie masz pewności, czy alkohol ich nie uszkodzi, użyj do ich dezynfekcji płynu typu Octenisept lub wody z rozpuszczonym mydłem. Wątpliwości możesz skonsultować również z jubilerem, który podpowie bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące dezynfekcji konkretnych kolczyków z delikatnych kruszców lub innych materiałów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%