Zamknij

Jak dochodzić odszkodowania za szkody górnicze?

09:40, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:40, 18.09.2024

Zapadanie gruntu, pęknięcia ścian w domach, znikanie wody w studniach czy zniszczenia plonów rolnych to niestety codzienność mieszkańców terenów górniczych. Właściciel nieruchomości czy też przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą mogą ubiegać się o odszkodowanie za poniesione straty, co często wiąże się z wyzwaniami w starciu z silnym przeciwnikiem.

Dla kogo odszkodowania za szkody górnicze?

Działalność górnicza niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, takich jak:

  • zapadanie gruntu
  • zanieczyszczenie wód
  • zanik wody w studniach
  • uszkodzenia budynków
  • problemy z infrastrukturą komunikacyjną (drogi, mosty)

Problemy te mogą występować nawet wiele lat po zamknięciu zakładu. Szkody górnicze mogą być zarówno majątkowe, dotyczące nieruchomości, jak i niemajątkowe, związane z uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku szkód niemajątkowych roszczenia są dochodzone na innych zasadach, zgodnie z Kodeksem cywilnym.

Jak prawo geologiczne pomaga uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

Kiedy kopalnia działa zgodnie z prawem i wyrządza szkody majątkowe, stosuje się przepisy Prawa geologicznego i górniczego. Ważne jest ustalenie odpowiedzialności, która nie zawsze spoczywa na aktualnie działającej kopalni — czasem odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa. Odszkodowanie można dochodzić do pięciu lat od momentu dowiedzenia się o szkodzie.

Kiedy dochodzić swoich praw w przypadku szkód górniczych?

W celu dochodzenia swoich roszczeń należy najpierw poinformować zakład górniczy o wyrządzonych szkodach. Należy zebrać wszelkie dowody potwierdzające powiązanie szkód z działalnością górniczą. Poszkodowani mają prawo wnioskować o naprawę szkód górniczych. Mogą zdecydować się na przywrócenie stanu pierwotnego lub wypłatę odszkodowania za szkody górnicze w formie pieniężnej.

Warto pamiętać, że przedawnienie szkód górniczych następuje po pięciu latach od dowiedzenia się o szkodzie. Często przedsiębiorcy górniczy starają się opóźnić negocjacje, licząc na to, że poszkodowani nie zdążą złożyć pozwu o wszczęcie postępowania sądowego. Dochodzenie roszczeń w sprawach o szkody górnicze jest zazwyczaj zwolnione z opłat sądowych i kosztów ekspertyz. Niemniej jednak, w przypadku przegranej, osoba składająca pozew może zostać obciążona kosztami strony przeciwnej.

W sytuacji, gdy zakład górniczy nie uzna związku ze szkodą, konieczne jest powołanie biegłego, który oceni odpowiedzialność i wysokość odszkodowania. W przypadku przyznania się kopalni do odpowiedzialności wystarczy powołanie biegłego budowlanego. Czas trwania procesu o odszkodowanie może się wahać od jednego do półtora roku, w zależności od okoliczności, takich jak okresy świąteczne czy wakacyjne. Na przykład, czas od złożenia wniosku do uzyskania stanowiska od kopalni zwykle wynosi około 3 miesięcy.

Z uwagi na skomplikowany charakter spraw i tym samym wypłacenia odszkodowania za szkody górnicze warto skorzystać z pomocy prawników specjalizujących się w tej dziedzinie. Specjaliści mogą pomóc w analizie sytuacji prawnej i doradzić najlepszy sposób dochodzenia roszczeń oraz dążyć do naprawienia szkody.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%