Zamknij

Jak będzie wyglądał rynek pracy na Śląsku w najbliższym czasie?

15:01, 22.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:01, 22.11.2024

Śląski rynek pracy dotykają dynamiczne zmiany, które są związane z transformacją energetyczną, ale też rozwojem nowoczesnych technologii. Pracodawcy i pracownicy stają przed wyzwaniem sprostania nowym potrzebom. Osoby, które rozpoczynają karierę zawodową lub chcą się przebranżowić, muszą śledzić trendy i prognozy, by wiedzieć, jakie branże są przyszłościowe, które zawody będą w najbliższym czasie poszukiwane. 

Transformacja energetyczna i trendy na rynku pracy

Transformacja energetyczna, która obejmuje nasz kraj, znacząco wpływa również na prognozy rynku pracy na Śląsku. W wyniku przemian gospodarczych, które dążą do ograniczenia emisji i zwiększenia niezależności energetycznej, tradycyjne sektory przemysłowe, takie jak górnictwo, muszą zostać zastąpione przez odnawialne źródła energii. Przestawienie się na zieloną technologię, która jest branżą przyszłości, generuje zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru.

Wyzwanie stanowi przebranżowienia licznej grupy dotychczasowych pracowników, którzy dotąd byli związani z tradycyjnymi gałęziami przemysłu. Firmy potrzebują ekspertów z różnych dziedzin, takich jak energetyka słoneczna, wiatrowa, geotermalna oraz technologie związane z magazynowaniem energii i jej efektywnym wykorzystaniem. Poszukiwane zawody obejmują zarówno kadrę kierowniczą, inżynierów, projektantów, jak i wykwalifikowanych techników, serwisantów i monterów. Zapotrzebowanie rośnie także na sprzedawców, doradców i konsultantów z tego sektora. 

Branża przyszłości, która również jest związana z transformacją, to budownictwo. Sektor budowlany na Śląsku ma potencjał w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, m.in. w kontekście realizacji polityki związanej z poprawą efektywności energetycznej budynków. Prognozy przewidują tworzenie nowych stanowisk w ciągu najbliższych lat, co związane jest z tzw. Fala Renowacji, czyli inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zwiększenie liczby budynków poddawanych modernizacji. Ma to na celu ochronę środowiska naturalnego przez obniżenie emisji CO2 oraz poprawę efektywności energetycznej.

Zmiany w strukturze zatrudnienia spowodowane rozwojem nowych technologii

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na przyszłość rynku pracy na Śląsku jest dynamiczny rozwój nowych technologii. Procesy digitalizacji i automatyzacji przenikają coraz więcej sektorów, od przemysłu, przez usługi, administrację, po medycynę. Cyfryzacja obecna jest niemal we wszystkich obszarach naszego życia, dzięki niej można optymalizować pracę i usprawniać zarządzanie firmą. 

Obecnie coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnianie pracowników w systemie hybrydowym lub zdalnym. Stwarza to szanse na znalezienie zatrudnienia niezależnie od miejsca zamieszkania. Można przebywać na Śląsku i pracować dla firmy z Warszawy, co również znacząco wpływa na możliwości zawodowe osób o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach. Śledząc trendy rynku pracy, można się dowiedzieć, że branża IT stale się zmienia. Prognozy przewidują, że w przyszłości największe zapotrzebowanie będzie na specjalistów od sztucznej inteligencji, programowania, analizy danych oraz cyberbezpieczeństwa. 

Warto inwestować w rozwój kompetencji związanych z zieloną energetyką, technologiami cyfrowymi oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w budownictwie i być otwartym na stałe podnoszenie swoich umiejętności, aby być konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy na Śląsku.

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania pracy lub planujesz zmianę zawodową, warto zapoznać się z ofertami dostępnymi w regionie. Opinie na temat potencjalnych pracodawców znajdziesz na stronie – https://www.gowork.pl/opinie/katowice;l.

 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%