Śląski rynek pracy dotykają dynamiczne zmiany, które są związane z transformacją energetyczną, ale też rozwojem nowoczesnych technologii. Pracodawcy i pracownicy stają przed wyzwaniem sprostania nowym potrzebom. Osoby, które rozpoczynają karierę zawodową lub chcą się przebranżowić, muszą śledzić trendy i prognozy, by wiedzieć, jakie branże są przyszłościowe, które zawody będą w najbliższym czasie poszukiwane.
Transformacja energetyczna, która obejmuje nasz kraj, znacząco wpływa również na prognozy rynku pracy na Śląsku. W wyniku przemian gospodarczych, które dążą do ograniczenia emisji i zwiększenia niezależności energetycznej, tradycyjne sektory przemysłowe, takie jak górnictwo, muszą zostać zastąpione przez odnawialne źródła energii. Przestawienie się na zieloną technologię, która jest branżą przyszłości, generuje zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru.
Wyzwanie stanowi przebranżowienia licznej grupy dotychczasowych pracowników, którzy dotąd byli związani z tradycyjnymi gałęziami przemysłu. Firmy potrzebują ekspertów z różnych dziedzin, takich jak energetyka słoneczna, wiatrowa, geotermalna oraz technologie związane z magazynowaniem energii i jej efektywnym wykorzystaniem. Poszukiwane zawody obejmują zarówno kadrę kierowniczą, inżynierów, projektantów, jak i wykwalifikowanych techników, serwisantów i monterów. Zapotrzebowanie rośnie także na sprzedawców, doradców i konsultantów z tego sektora.
Branża przyszłości, która również jest związana z transformacją, to budownictwo. Sektor budowlany na Śląsku ma potencjał w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, m.in. w kontekście realizacji polityki związanej z poprawą efektywności energetycznej budynków. Prognozy przewidują tworzenie nowych stanowisk w ciągu najbliższych lat, co związane jest z tzw. Fala Renowacji, czyli inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zwiększenie liczby budynków poddawanych modernizacji. Ma to na celu ochronę środowiska naturalnego przez obniżenie emisji CO2 oraz poprawę efektywności energetycznej.
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na przyszłość rynku pracy na Śląsku jest dynamiczny rozwój nowych technologii. Procesy digitalizacji i automatyzacji przenikają coraz więcej sektorów, od przemysłu, przez usługi, administrację, po medycynę. Cyfryzacja obecna jest niemal we wszystkich obszarach naszego życia, dzięki niej można optymalizować pracę i usprawniać zarządzanie firmą.
Obecnie coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnianie pracowników w systemie hybrydowym lub zdalnym. Stwarza to szanse na znalezienie zatrudnienia niezależnie od miejsca zamieszkania. Można przebywać na Śląsku i pracować dla firmy z Warszawy, co również znacząco wpływa na możliwości zawodowe osób o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach. Śledząc trendy rynku pracy, można się dowiedzieć, że branża IT stale się zmienia. Prognozy przewidują, że w przyszłości największe zapotrzebowanie będzie na specjalistów od sztucznej inteligencji, programowania, analizy danych oraz cyberbezpieczeństwa.
Warto inwestować w rozwój kompetencji związanych z zieloną energetyką, technologiami cyfrowymi oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w budownictwie i być otwartym na stałe podnoszenie swoich umiejętności, aby być konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy na Śląsku.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania pracy lub planujesz zmianę zawodową, warto zapoznać się z ofertami dostępnymi w regionie. Opinie na temat potencjalnych pracodawców znajdziesz na stronie – https://www.gowork.pl/opinie/katowice;l.