Z uwagi na wysoką i wciąż nie spadającą inflację w Polsce wiele osób zastanawia się nad skutecznymi metodami inwestowania czy oszczędzania środków. Jednym z rozwiązań jest oszczędzanie w obcej walucie. Najpopularniejszymi opcjami jeśli chodzi o tę kwestie jest utrzymywanie kapitału w euro lub w dolarach, ale która opcja będzie bardziej skuteczna lepsza? Co lepiej trzymać euro czy dolary - oto temat dzisiejszego materiału.
Zarówno euro jak i dolara są uznawane za stosunkowo bezpieczne i stabilne waluty, ich notowania, kursy, - owszem ulegają mocnym wahaniom, ale stabilność gospodarek krajów strefy euro jak i Stanów Zjednoczonych w oczach inwestorów jest bardziej atrakcyjna niż polskiej. Inflacja, jakiej poddana została polska złotówka po okresie pandemii i w wyniku innych wydarzeń gospodarczo-politycznych wywarła mocne piętno.
Czy lepiej jest jednak trzymać kapitał w euro czy dolarach? Oto pytanie na które postaramy się odpowiedzieć, choć nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie w euro lub w dolarach, zdecydowanie bardziej korzystnym może dla ciebie okazać się utrzymanie środków w tej właśnie walucie, unikasz dzięki temu zbędnych kosztów przewalutowania. Jeśli jednak dostajesz wynagrodzenie w polskiej walucie i planujesz zainwestować kapitał w dane aktywa finansowe lub po prostu dokonać przewalutowania konieczne będzie dokonanie pewnej analizy.
Główne pytanie jakie musisz sobie zadać, dotyczy terminowości inwestycji, jeśli ma być ona krótkoterminowa, być może lepszy rozwiązaniem będzie oszczędzanie w polskim złotym. Prawdopodobnie jesteśmy już po okresie najwyższego wzrostu inflacji, a więc koszt pieniądza nie powinien ulegać znaczącym zmianom.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej i analizować na bieżąco notowania głównych walut, sprawdź koniecznie FXMAG, gdzie odszukasz aktualne dane dotyczące zmienności notowań euro czy dolara - https://www.fxmag.pl/notowania/usdpln
Jeśli jednak myślisz o inwestycji w perspektywie długoterminowej, warto spojrzeć na prognozy ekonomistów i ekspertów, na wykres oraz na archiwalne, historyczne notowania obu walut w relacji do polskiego złotego.
Przykładowo prognoza ekonomistów ING banku zakłada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy notowania euro, które jest obecnie na poziomie 4,26 PLN mogą wzrosnąć do poziomu 4,35 PLN, co świadczy o wzroście rzędu 2,11%.
W przypadku dolara, który utrzymuje się obecnie na poziomie 4,175 PLN, a może wzrosnąć do poziomów 4,26 PLN - wzrost wyniesie 2,04%.
Jak widać, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów tego bank wzrost kursu euro czy dolara nie są znacząco rozbieżne.
W ciągu ostatniego roku notowania euro osłabiły się w relacji do PLN o -2.24%, jeśli chodzi o dolara, w tym samym okresie widzimy wzrost rzędu +4.92%.
W perspektywie dwuletniej euro spadło do PLN o -9.21%, dolar -3.47%.
Na przestrzeni 5 ostatnich lat wahania EUR/PLN wyniosły +0.76%, dolara + 9.84%.
W czasie całego dekady dolara USD/PLN wzrósł o 15.54%, w kwestii euro było to jedynie 0.09% w górę.
Jeśli więc chodzi o notowania tych walut w relacji do polskiego złotego na podstawie archiwalnych danych, kurs dolara radził sobie zdecydowanie lepiej, ale trzeba jednak przyznać że to euro zachowało stosunkowo większą stabilność w tych odstępach czasowych.