Zamknij

Terminal POS - urządzenie niezbędne w handlu

19:27, 01.04.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 14:42, 22.04.2020

Terminal POS wykorzystywany jest obecnie nawet w najmniejszych punktach handlowo-usługowych. Jeszcze kilka lat temu brak możliwości zapłaty bezgotówkowo w sklepie był czymś powszechnym. Dzisiaj to wręcz niedopuszczalne, a na pewno niesprzyjające w prowadzeniu skutecznego biznesu. Dowiedz się więcej na temat terminalu POS, czyli urządzenia niezbędnego w handlu.

Cyfryzacja społeczeństwa

Nie ulega wątpliwości, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej cyfrowe. Nieustannie zaglądamy w ekran smartfonów, co więcej powstają nawet terapie leczenia uzależnienia od telefonów, social mediów, czy gier. Postępująca cyfryzacja ma jednak drugie, lepsze oblicze, wpływające korzystnie na codzienne życie zarówno klientów, jak i przedsiębiorców. Mowa o możliwości zawierania transakcji płatniczych bez używania gotówki, które oferuje terminal POS.

Czym jest terminal POS?

Terminal POS, czyli z angielskiego Point of Sale to urządzenie służące do realizacji transakcji bezgotówkowych. Działające za pomocą łączności bezprzewodowej i GPRS pozwala na przesyłanie danych do banku w celu zawarcia sprzedaży i jej monetyzacji. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów terminali płatniczych, począwszy od standardowych urządzeń montowanych przy kasach fiskalnych, tzw. kasoterminali łączących dwie funkcje - przyjmowania płatności i fiskalizacji, terminali przenośnych, niezbędnych dla biznesów z dojazdem do klienta oraz rozbudowanych terminali ze specjalnym oprogramowaniem do sprzedaży stacjonarnej.

Tendencja wzrostowa

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, na przestrzeni kilku lat notujemy jeden z najwyższych wzrostów użycia kart i realizacji płatności bezgotówkowych na tle innych krajów Europy. Statystyki pokazują, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne technologie w dziedzinie płatności. Można sądzić, że wraz z nowymi pokoleniami tendencja wzrostu zawierania transakcji bezgotówkowych zostanie utrzymana.

Dodatkowe funkcje terminali POS

Jeszcze do niedawna terminale POS pełniły wyłącznie swoją podstawową funkcję, czyli realizację transakcji bezgotówkowych. Obecne terminale płatnicze posiadają szereg usług dodatkowych. Warto przytoczyć chociażby możliwość cashbacku, która zdecydowanie zmienia przyzwyczajenia konsumentów. Dzięki cashback możemy wypłacić pieniądze w każdym punkcie handlowo-usługowym, bez fatygowania się do bankomatu. Wystarczy, że zapłacimy dowolną sumę za dany produkt i podczas transakcji kartą, zaznaczymy sprzedawcy, że chcemy również wypłacić gotówkę.

Wraz z rozwojem technologii, klient zyskuje dodatkowe możliwości płatnicze. Jeśli posiada w telefonie standard transmisji NFC, może wykonywać płatności za pomocą zbliżenia smartfona do terminala płatniczego. Poza tym na popularności zyskuje BLIK - forma płatności, w której generujemy sześciocyfrowy kod za pomocą aplikacji bankowej i wpisujemy go podczas transakcji np. w terminalu POS.

Chcesz poznać więcej funkcji terminali POS? Zobacz "Jak terminal POS zmienił zwyczaje płatnicze Polaków?"

 

 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%