Zamknij

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza. Przyrodnicza edukcja ze wsparciem funduszu

15:10, 16.09.2021 J.M. Aktualizacja: 15:36, 16.09.2021
Radzionków. Śłąski Ogórd Botaniczny organizuje zajęcia edukacyjne. Fot. Jarosław Myśliwski Radzionków. Śłąski Ogórd Botaniczny organizuje zajęcia edukacyjne. Fot. Jarosław Myśliwski

Jesień za pasem i Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie przygotowuje imprezę poświęconą tej porze roku. Wspiera ją WFOŚiGW w Katowicach, podobnie jak tworzenie Zakątka motyli czy organizację warsztatów przyrodniczych i wiele innych przedsięwzięć ogrodu.

– Obecnie prowadzimy projekty ze wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – mówi dr Agata Śmieja, dyrektor Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie.

Dzień Jesieni odbędzie się w ramach Kalendarza świąt ekologicznych. To jednodniowe otwarte imprezy poświęcone określonym tematom, na przykład Dzień Ziół, Noc Sów, Dzień Ogrodu. W programie są warsztaty, prelekcje, zajęcia laboratoryjne, wycieczka po ogrodzie.

– Dzień Jesieni zaplanowano na 26 września – mówi dr Śmieja. Program jest opracowywany, organizatorzy będą chcieli pokazać przygotowujące się do zimy rośliny i zwierzęta.

WFOŚiGW w Katowicach wspiera także rozbudowę kolekcji radzionkowskiego ogrodu. Dofinansowanie dotyczy zakupu roślin do nowych kolekcji lub rozbudowę tych, które już są. Obecnie powstaje Zakątek motyli. Zostaną tam posadzone rośliny, które lubią motyle lub na których żerują ich gąsienice. – Kontynuujemy także kilkuletni projekt gromadzenia roślin naskalnych, rodzimych, m.in. tatrzańskich czy pienińskich, często rzadkich i chronionych gatunków – dodaje dr Śmieja.

Od powstania, czyli od 2015 r., Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie i działająca w nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej prowadzą zajęcia edukacyjne wspierane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są to m.in. warsztaty dla zgłoszonych wcześniej grup.

– Jest kilka tematów do wyboru. Cieszą się szalonym powodzeniem. Gdy ogłaszamy zapisy, w ciągu pół dnia wszystkie terminy są zajęte – opowiada dyrektor Śmieja.

Dzięki dofinansowaniu katowickiego WFOŚiGW udział w warsztatach jest bezpłatny, a oferta bardzo bogata. Zaplanowano m.in.:

– Ogrodowy mildefullnes, czyli spacer z uważnością (zajęcia terenowe przeznaczone dla osób w każdym wieku, mające na celu pobudzić zmysły uczestników i skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania wśród przyrody),

Zielony surwiwal – w programie między innymi nauka korzystania z kompasu, sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy),

Niezłe ziółka – uczestnicy podczas spaceru w terenie uczą się rozpoznawać wszystkimi zmysłami pospolite zioła, zarówno te dziko rosnące, jak i uprawiane w ogródkach), 

Ptasi móżdżek – obserwacja i nauka rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków żyjących w różnych środowiskach, – Jak hibernują jeże i nietoperze – spacerując po ogrodzie botanicznym uczestnicy odwiedzają siedliska, w jakich żyją te zwierzęta, dowiadują się, co jedzą i gdzie zimują), 

– Jak człowiek oswoił kolory  – uczestnicy samodzielnie uzyskają barwniki z roślin i z ich pomocą namalują  własne obrazy.

 

[ZT]31777[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%