Zamknij

Czyste Powietrze z dynamiką wzrostu. Liczba wniosków o dofinansowanie w ciągu roku wzrosła trzykrotnie

06:27, 31.10.2021 .
– O ile w III kwartale 2020 r. wpłynęło ich około 3,5 tysiąca, w III kwartale bieżącego roku liczba złożonych do nas wniosków sięgnęła 10,5 tysiąca. To oznacza trzykrotny wzrost zainteresowania - mówi prezes Bednarek. Fot. WFOŚiGW w Katowicach – O ile w III kwartale 2020 r. wpłynęło ich około 3,5 tysiąca, w III kwartale bieżącego roku liczba złożonych do nas wniosków sięgnęła 10,5 tysiąca. To oznacza trzykrotny wzrost zainteresowania - mówi prezes Bednarek. Fot. WFOŚiGW w Katowicach

Od wprowadzenia programu Czyste Powietrze minęły trzy lata. Czy cieszy się on zainteresowaniem mieszkańców? Rozmawiamy z Tomaszem Bednarkiem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program Czyste Powietrze został wprowadzony we wrześniu 2018 r. Minęły trzy lata. Jak w tym okresie wyglądało zainteresowanie programem? Czy zauważalny jest znaczący wzrost liczby osób wnioskujących o dofinansowanie?

– Czyste Powietrze cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem, ale trzeba podkreślić, że w ostatnim czasie zwiększyła się dynamika wzrostu popularności programu. Doskonale obrazuje to wzrost liczby składanych wniosków. O ile w III kwartale 2020 r. wpłynęło ich około 3,5 tysiąca, w III kwartale bieżącego roku liczba złożonych do nas wniosków sięgnęła 10,5 tysiąca. To oznacza trzykrotny wzrost zainteresowania. Obecnie przyjmujemy średnio ponad 900 wniosków tygodniowo.

Z czego wynika taki wzrost zainteresowania?

– Czynników jest wiele. Trzeba pamiętać, że Czyste Powietrze to historycznie największy i kompleksowy program termomodernizacyjny, w którym stawiamy nie tylko na wymianę kopciuchów, ale również na termomodernizację budynków. Na pewno znaczenie ma również zwiększenie świadomości mieszkańców,  jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog. Musimy pamiętać, że opalając domy kopciuchami, zatruwamy przede wszystkim siebie i swoich najbliższych sąsiadów. Jako fundusz dbamy, aby cały czas tę świadomość ekologiczną podnosić.

Wpływ na wzrost zainteresowania Czystym Powietrzem ma także uchwała antysmogowa, uchwalona w 2017 r. przez sejmik województwa śląskiego. Niebawem upłynie pierwszy wyznaczony w niej termin. Do końca tego roku muszą zostać wymienione wszystkie źródła ciepła, które są pozaklasowe lub mają powyżej 10 lat. Myślę, że ta informacja i wchodzące przepisy miały duży wpływ na to, iż trafia do nas więcej wniosków o dofinansowanie. Właśnie od początku tego roku zauważyliśmy dynamiczne zwiększanie się zainteresowania programem. W I kwartale 2021 r. mieszkańcy złożyli 6 tysięcy wniosków, w II około 8 tysięcy, a w III - jak już mówiłem, liczba sięgnęła 10,5 tysiąca.

W wielu gminach otwarto punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze. Czy takie rozwiązanie przynosi wymierne efekty?

– To kolejny czynnik wzrostu zainteresowania Czystym Powietrzem. Zwiększyła się dostępność na terenie naszego województwa, ale i całego kraju. Uruchamiając program w 2018 r., przyjmowaliśmy wnioski tylko w naszym biurze i dwóch biurach terenowych, w Częstochowie i Bielsku-Białej. Od 2019 r. rozpoczęliśmy współpracę z gminami, która nabrała tempa w bieżącym roku. W lutym został ogłoszony przez ministra klimatu Michała Kurtykę pakiet zachęt dla gmin, w którym oferujemy dofinansowanie do utworzenia punktu konsultacyjnego. Skutkiem tego jest zdecydowane zwiększenie zainteresowania podpisywaniem przez władze gmin porozumień z WFOŚiGW w Katowicach w sprawie otwarcia takich punktów. W tej chwili na 167 gmin w naszym województwie porozumienia z nami podpisały 143. Większość gmin ma już na swoim terenie punkty konsultacyjne Czystego Powietrza, dzięki czemu program Czyste Powietrze jest jeszcze bardziej dostępny dla mieszkańców.

Rozmawiał: Jarosław Myśliwski

[ZT]33052[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%