Zamknij

Fundusz ostrzega beneficjentów programu Czyste Powietrze

09:00, 09.04.2024 J.M. Aktualizacja: 09:28, 09.04.2024

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj "od ręki"! – ostrzega Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ostrzeżenie kieruje do wnioskodawców i beneficjentów programu Czyste Powietrze.

Do WFOŚiGW w Katowicach docierają informacje od beneficjentów zaniepokojonych niektórymi praktykami osób powołujących się na program Czyste Powietrze. 

Jak już wcześniej informowaliśmy zdarzało się, że do mieszkańców wydzwaniały firmy oferujące dofinansowanie związane z montażem odnawialnych źródeł energii. Niektóre proponowały sprzedaż usług sugerując, że ma to związek z programem Czyste Powietrze.

"W trosce o równe traktowanie zarówno wnioskodawców, jak i podmiotów realizujących wykonawstwo w ramach inwestycji, pozostawiamy każdemu wnioskodawcy w ramach programu "Czyste Powietrze" pełną swobodę w zakresie wyboru technologii i wykonawców, o ile tylko wybrane rozwiązania spełniają warunki określone w regulaminie programu" – informował WFOŚiGW w Katowicach.

W ostatnich dniach na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach ukazały się kolejne ostrzeżenia: "Korzystaj z programu "Czyste Powietrze" uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu "Czyste Powietrze" przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu".

Sprawdzaj wykonawców

Wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do wnioskodawców i beneficjentów programu. Nikt nie ma prawa narzucić zakupu czy zlecania robót konkretnej firmie. Fundusz zaleca rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie należy uważać na tych, którzy pukają do drzwi i oferują coś "za darmo". Niestety, zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Jeśli ktoś oferuje usługę "za darmo" powinno to wzbudzić wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Podobnie gdy przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu Czyste Powietrze, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy. Podpisujący pełnomocnictwo daje komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją.

W programie "Czyste Powietrze" najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Chybione inwestycje

Decydując się na wymianę starego pieca inwestor zwykle zakłada, że skutkiem będą niższe rachunki. Nie zawsze tak jest.

"Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony" – przestrzega WFOŚiGW w Katowicach.

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia. Zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki.

Program "Czyste Powietrze" oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Warto skorzystać z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu "Czyste Powietrze".

Audyt energetyczny pozwala na odpowiedni dobór nowego źródła ciepła do stanu budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. 

To czy oferta, którą przedstawił wykonawca jest zgodna z potrzebami budynku beneficjenta warto spróbować zweryfikować w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu Czyste Powietrze. 

Z dodatkową weryfikacją

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, należy korzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl). Za kilka tygodni będą tam umieszczane tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości. Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia do 13 czerwca. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), beneficjant zyska cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]49465[/ZT]

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%