Zamknij

Czyste Powietrze i wsparcie dla gmin w wysokości 35 tys. zł. Fundusz zwiększa wsparcie dla punktów konsultacyjno-informacyjnych

16:32, 16.03.2022 .

Jednym z atutów programu Czyste Powietrze jest dostępność. Wynika ona m.in. z punktów konsultacyjno-informacyjnych, które zostały uruchomione w wielu urzędach gminnych. Można w nich uzyskać wyczerpujące informacje i otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku.

Od kiedy zaczęto tworzyć sieć punktów konsultacyjnych, zauważono wzrost zainteresowania programem Czyste Powietrze.

– Zwiększyła się dostępność na terenie naszego województwa, ale i całego kraju. Uruchamiając program w 2018 r., przyjmowaliśmy wnioski tylko w naszym biurze i dwóch biurach terenowych, w Częstochowie i Bielsku-Białej. Od 2019 r. rozpoczęliśmy współpracę z gminami, która nabrała tempa w bieżącym roku. W lutym 2021 r. został ogłoszony przez ministra klimatu Michała Kurtykę pakiet zachęt dla gmin, w którym oferujemy dofinansowanie do utworzenia punktu konsultacyjnego. Skutkiem tego jest zdecydowane zwiększenie zainteresowania podpisywaniem przez władze gmin porozumień z WFOŚiGW w Katowicach w sprawie otwarcia takich punktów. W tej chwili na 167 gmin w naszym województwie porozumienia z nami podpisały 143. Większość gmin ma już na swoim terenie punkty konsultacyjne Czystego Powietrza, dzięki czemu program Czyste Powietrze jest jeszcze bardziej dostępny dla mieszkańców – powiedział w wywiadzie dla "Gwarka" w październiku 2021 r. Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że będzie kontynuować wsparcie dla gmin. Dlatego zostanie utrzymane dofinansowanie punktów konsultacyjno-informacyjnych dla mieszkańców ze środków NFOŚiGW. Planowane jest zwiększenie rocznej kwoty na prowadzenie każdego punktu do 35 tys. zł. 

Będzie także możliwość zawierania porozumień i tym samym przystąpienia do programu "Czyste Powietrze" przez gminy, które dotychczas na to się nie zdecydowały. 

Obecnie w programie "Czyste Powietrze" jest już ponad 83 proc. gmin w Polsce. Zaangażowanie się samorządów w promocję i budowanie przekonania o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz pomoc mieszkańcom w złożeniu wniosku o dofinansowanie daje wymierne korzyści. Beneficjenci, którzy mają efektywne źródło ciepła i ocieplony dom, zużywają mniej energii i jednocześnie mają zdrowsze, czystsze powietrze.

W gminie Zbrosławice punkt konsultacyjno-informacyjny

działa w godzinach pracy urzędu: w pon., wt. i czw. od 7 do 15, w śr. od 7 do 17, w pt. od 7 do 13.

Urząd Gminy Zbrosławice

Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska

ul. Tarnogórska 34, Kamieniec

tel. 32-666-44-08

[email protected]

Punkt konsultacyjno-informacyjny w Urzędzie Gminy Świerklaniec

ul. Młyńska 3,

czynny w każdy wtorek w godzinach 8-15.30.

Mieszkaniec chętny do złożenia wniosku w ramach Programu Czyste Powietrze za pośrednictwem gminy musi zapisać się w Urzędzie Gminy (pokój nr 8a) lub telefonicznie pod nr. tel. 32-284-74-21 i 32-284-74-23 na listę, podając:imię i nazwisko, adres zamieszkania,numer telefonu.

Punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze w Urzędzie Miejskim w Kaletach

pokój nr 11

tel. 34-352-76-50

Czynny w godzinach:

- pn. - od 7.30 do 17,

- wt. - czw. - od 7.30 do 15.30,

- pt. - od 7.30 do 14.

[ZT]34998[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%