Zamknij

Można zgarnąć nawet 100 tys. zł od rządu. Jak?

06.06.2022

Można zgarnąć nawet 100 tys. zł od rządu. Jak?

• Ogródki działkowe stanowią „zielone płuca” w wielu polskich miastach.

• Rząd chce zadbać o ich rozwój. W tym celu zdecydowano się przeznaczyć bagatela 47 milionów złotych na granty dla działkowców!

• Jak zdobyć pieniądze?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła konkurs na nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

Zdobyć można od 10 do nawet 100 tysięcy złotych! 

W sumie na ten cel rząd przeznaczył 47 milionów złotych. Na co konkretnie można będzie przeznaczyć pieniądze?

Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które „w największym stopniu przyczynią się do ochrony i poprawy jakości terenów zielonych w miastach”. 

Ponadto przyczynią się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych poprzez realizację celów operacyjnych, tj. przeciwdziałanie spadkowi różnorodności biologicznej, poprawę jakości życia ludzi dzięki zapewnieniu lepszego stanu środowiska oraz zwiększeniu wartości usług ekosystemów.

W praktyce pieniądze będzie można wydać np. na poprawę systemu retencji wody, powstanie budek lęgowych dla ptaków lub zakup sprzętu do prac na działkach.

Faktem jest jednak, że pieniądze dedykowane są głównie do stowarzyszeń czy organizacji, które zajmują się działkami, a nie indywidualnych działkowców. Warunkiem wydatkowania pieniędzy jest bowiem „dobro wspólne”, a nie inwestycje realizowana na jednej, prywatnej działce.

- Przedmiotem konkursu jest przyznanie grantów na dofinansowanie projektów, które najbardziej przyczynią się do rozwoju zielonej infrastruktury poprzez wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) w częściach wspólnych - czytamy w wytycznych ARiMR.

Pierwszy nabór wniosków trwa do 30 czerwca. Można je składać właśnie w lokalnych oddziałach ARiMR.


komentarz (1)

rolnikrolnik

0 0

Szkoda, że te pieniądze nie zostały przeznaczone dla hodowców pszczół, byłby w nich większy pożytek. 18:34, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz