Zamknij
Fot. Materiały prasowe

Miejska dżungla – czyli jak przenieść ogród na balkon i taras

11.07.2022

Miejska dżungla – czyli jak przenieść ogród na balkon i taras

Miejski krajobraz rzadko kiedy składa się z przeważającej ilości roślin, kwiatów i drzew. Nie tylko miłośnicy przyrody szukają chociaż najmniejszych akcentów natury w nowoczesnym budownictwie, a niestety osiedlowe patia nie zawsze są w stanie tą potrzebę spełnić. Jak zatem stworzyć przestrzeń wypełnioną zielenią i to na wyciągnięcie ręki? Na to pytanie odpowiada Monika Jończyk, współwłaścicielka Zarosło.

Po co nam miejska dżungla?

Nowoczesna zabudowa często ogołaca przestrzeń z zieleni, a parki nie zawsze znajdują się blisko osiedli. Otaczanie się naturą poprawia nie tylko samopoczucie, ale również jej pielęgnacja może stanowić formę spędzania czasu wolnego (jak kiedyś ogródki działkowe naszych dziadków) i pomóc w odnalezieniu spokoju i wytchnienia.

- Miejska dżungla od wielu lat budziła zainteresowanie, lecz to okres pandemii w znaczący sposób zwiększył jej popularność. Zamknięci w domach, szukaliśmy sposobów, które przybliżyłyby nas do normalnej codzienności, a co za tym idzie, wyjścia z domu i kontaktu z naturą. Okazało się, że to właśnie balkon stanowił pewnego rodzaju łącznik pomiędzy zamkniętymi w domu osobami, a przyrodą za oknem - mówi Monika Jończyk z Zarosło.

Jak mówi, do tej pory, dla większości, balkon stanowił przedłużenie komórki lokatorskiej. Nieudekorowana przestrzeń nie była do końca tym, czego ludzie w tamtym okresie potrzebowali. Dlatego też zaczęto wypełniać balkony roślinnością, tworząc tym samym doskonałe miejsce do wypoczynku, relaksu, ale i również pracy. Wypełniony roślinnością stanowi przyjemną przestrzeń do pracy, a najmłodsi mogą spędzić czas w jej otoczeniu zamiast przed ekranem komputera.

Czym się kierować przy tworzeniu miejskiej dżungli?

Punktem wyjścia w tworzeniu takiego miejsca jest wybór odpowiednich donic. Jak mówi Monika Jończyk, przygotowując donice na wymiar, możemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wycisnąć z niej tyle, ile się da:

- Jeśli chcemy, żeby rośliny rosły i w kolejnych sezonach, muszą mieć odpowiednio dużo miejsca i ziemi. Dbając o detal - z próbnika RAL wybieramy też kolor donic! Jesteśmy zawsze za tym, żeby pasował do otoczenia, czyli stolarki okiennej, balustrady lub elewacji. N

Jeśli chodzi o rośliny wykorzystywane w kompozycjach Zarosło, to wszystkie dobrane są do zmieniających się warunków atmosferycznych w Polsce - przede wszystkim są mrozoodporne i zimozielone, by cieszyły oko cały rok. To w zależności od ekspozycji balkonu możemy czegoś nie posadzić, np. paproci, które nie lubią bardzo nasłonecznionych miejsc. Mogą pojawić się rośliny typowo kwitnące, należy jednak pamiętać, że są one mniej odporne i zazwyczaj żyją tylko przez jeden sezon. Całość musi sobie poradzić nie w gruncie, lecz w donicy - i to się udaje.

Co zrobić, żeby zarosło?

Na zagęszczenie balkonowej zieleni składa się kilka czynników. Przygotowując kompozycję, należy pamiętać o wypełnieniu przestrzeni również pod roślinami. Aby osiągnąć „efekt zarosło”, wypełnijmy roślinnością naprawdę całą donicę. Żeby, tak jak w prawdziwej dżungli, roślinność wyłaniała się na każdym kroku. Warto mieszać gatunki roślin, zestawiać ze sobą różny pokrój liści, odcienie zieleni czy wysokości, tak aby powstał ciekawy i różnorodny efekt.

A jak w późniejszym okresie zadbać o naszą miejską dżunglę?

Cały koncept miejskiej dżungli, opiera się na tym, żeby w ramach jej pielęgnacji robić niezbędne minimum. Zawsze najważniejsze jest systematyczne podlewanie, a częstotliwość dobrana do panujących warunków pogodowych. Z dwojga złego, lepiej jest lekko przesuszyć roślinę, niż przelać. Musimy też od czasu do czasu rzucić okiem na nasze rośliny. Jest to żywy organizm, a przez to, że donica znajduje się na zewnątrz, może zdarzyć się, że jakaś roślinka zostanie przez coś zaatakowana, a z kolei inna zacznie chorować. Na takie problemy warto zaopatrzyć się w specjalne środki, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, czy też budowlanym.

[ZT]36479[/ZT]

 


komentarz (1)

marzenaMmarzenaM

0 0

Piękne zdjęcia! :) Mi całkiem niedawno firma parkietlux ułożyła wodoodporną podłogę z egzotycznego drewna na balkonie i jak na razie udało mi sie postawić tam tylko meble i trzy kwiaty, ale to na pewno nie koniec :) Bardzo podoba mi się taka dżungla. Na takim balkonie na pewno świetnie można odpocząć 11:51, 13.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz