Katarzyna Kowalik z Tarnowskich Gór została mistrzynią Europy. Fot. European Powerlifting Federation

Katarzyna Kowalik z Tarnowskich Gór została mistrzynią Europy

Jarosław Myśliwski 14:00, 07.08.2023

W Merignac we Francji odbyły się Mistrzostwa Europy w wyciskaniu sztangi leżąc.  Katarzyna Kowalik z Tarnowskich Gór została mistrzynią Europy.

Katarzyna Kowalik z Kola Team z Tarnowskich Gór startowała w kategorii Masters II do 76 kg. Przed mistrzostwami we Francji wyglądało na to, że o złoto będzie niezwykle trudno.

Rok temu w Budapeszcie zawodniczka z Tarnowskich Gór startowała w wyciskaniu klasycznym. Osiągnęła wynik 72,5 kg, podobnie jak jej rywalka. O miejscach na podium zdecydowała waga, ostatecznie Katarzyna Kowalik musiała zadowolić się brązowym medalem.

W tym roku Katarzyna Kowalik debiutowała w wyciskaniu sprzętowym - zawodnicy startują w koszulkach wspomagających. Poza tym, że pierwszy raz miała zmagać się w tej konkurencji, na dodatek jej rywalka mocno zawyżyła poprzeczkę. Ulrika Johansson ze Szwecji zadeklarowała wyciśnięcie 120 kg.

– To było poza zasięgiem Kasi – mówi Mikołaj Kowalik.

Katarzyna Kowalik zadeklarowała 70 kg. Założenia okazały się skromne, bo na pomoście we Francji wycisnęła 82,5 kg.

Ostatecznie Szwedka nie przyjechała na zawody, a Katarzyna Kowalik zdobyła złoty medal i została mistrzynią Europy.

Warto przypomnieć, że pięć lat temu, po ciężkiej chorobie, tarnogórzanka zdobyła mistrzostwo Europy w bikini fitness weteranek.

"Jeśli masz cel, pracujesz ciężko, wierzysz w to, co robisz i oddajesz się temu bez reszty, nie dla poklasku, lecz dla siebie, osiągniecie tego jest tylko kwestią czasu. Nie czuję się dumna, na chwilę obecną czuję się spełniona. Mam kolejne cele, więc zabieram się do pracy. Każdego ranka budząc się, mam wytyczony plan, który zawsze wykonuję, bez względu na porę dnia, roku, czy pogodę. Czas płynie, a za mną wiele cudownych chwil, które dają mi poczucie spełnienia. Tak, jestem kobietą spełnioną. I tego Wam życzę. Dziękuję wszystkim wspaniałym osobom, które spotykam na swojej drodze" – komentuje Katarzyna Kowalik.

Trzeci z zawodników Kola Team, Tomasz Dębicki w Masters I do 83 kg wycisnął 180 kg i zajął 5. miejsce. Jego punkty liczyły się w klasyfikacji drużynowej, Polacy zajęli I miejsce.

Jak już informowaliśmy na mistrzostwach we Francji Mikołaj Kowalik  wywalczył wicemistrzostwo Europy. W Masters II do 120 kg osiągnął wynik 182,5 kg, co dało mu srebrny medal. Lepszy był tylko Węgier Janos Cserna, wielokrotny mistrz świata.