Zamknij

Czy nieprawidłowe siedzenie może być powodem wady postawy?

15:20, 14.08.2024 Aktualizacja: 15:24, 14.08.2024

Wady postawy oraz schorzenia bezpośrednio związane z kręgosłupem stanowią coraz częstszy problem – zwłaszcza wśród osób dorosłych, które na co dzień wykonują pracę biurową. To właśnie w tej grupie mamy do czynienia z wysokim odsetkiem nabytych wad postawy, czyli schorzeń pojawiających się na skutek nieprawidłowych nawyków. Długie siedzenie w jednej pozycji negatywnie odbija się nie tylko na samopoczuciu, lecz również postawie ciała; lekceważenie dolegliwości bólowych oraz brak korekty sposobu siedzenia jest w stanie znacząco wpłynąć na powiększenie się wrodzonych wad postawy lub spowodować nowe, jak spłycenie lordozy szyjnej, pogłębienie kifozy odcinka piersiowego czy znaczące obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Tego rodzaju zmiany zazwyczaj niosą za sobą naprawdę poważne skutki, które mogą przeobrazić się w realny problem wymagający interwencji specjalistów. Jaki jest więc przepis na „idealną” postawę ciała? Postanowiliśmy to sprawdzić. Już dziś dowiedz się więcej o podstawowych błędach w siedzeniu, a także poznaj nasze wskazówki dotyczące utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Nieprawidłowa postawa ciała – sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Bóle kręgosłupa, pogorszenie wzroku, intensywne napięcie mięśniowe... To tylko jedne z wielu objawów, które mogą wynikać z długotrwale utrzymywanej, złej postawy siedzącej. Chociaż mamy coraz większą świadomość na temat ergonomii i konieczności indywidualnego dostosowywania stanowisk pracy do potrzeb pracowników, wciąż nie przykłada się do tego tak wielkiej wagi, jak powinno. Lekceważące podejście może kosztować – zwłaszcza, że obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest znacznie większe niż w przypadku utrzymywania pozycji stojącej.

Wśród podstawowych błędów związanych z nieprawidłową postawą ciała podczas długotrwałego siedzenia najczęstszym jest podwijanie nóg pod krzesło; robiąc to, ściąga się swoją miednicę na brzeg krzesła, co przyczynia się do spłycania lordozy lędźwiowej. Wtedy znacznie trudniej jest utrzymać pozycję pionową, a to przeciąga kręgosłup oraz powoduje ból. Ciało człowieka zbudowane jest z taśm mięśniowych, które oplatają cały szkielet w różnych kierunkach, jednolitymi pasmami mięśni. Nieprawidłowe siedzenie powoduje przenoszenie się intensywnego napięcia z przodu ciała, od źle ustawionych nóg aż do mięśni barków i szyi – właśnie dlatego pracownicy biurowi bardzo często odczuwają ból w tych miejscach, mimo że ich ramiona wykonują zwykle minimalną pracę podczas siedzenia przy komputerze. Równie częstym błędem jest pochylanie się nad ekranem monitorów, co zwiększa ryzyko powstawania „wdowiego garba”, będącego nieestetycznym zgrubieniem stanowiącym skutek zbyt długiego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała przed komputerem. 

Kierując się zasadą, że o wiele lepiej jest zapobiegać, a nie leczyć, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi prawidłowego siedzenia przy biurku. Eksperci zwracają uwagę na to, by zwracać szczególną uwagę na sposób ułożenia swojego ciała, a zwłaszcza nóg, miednicy, rąk oraz głowy. Wyłącznie dbałość o prawidłową postawę jest w stanie zagwarantować odpowiednią pozycję w trakcie pracy przy biurku. Co w takim razie robić, by utrzymać zdrową postawę ciała?
    • Podczas siedzenia, kręgosłup powinien być ustawiony w naturalny kształt, który przypomina literę „S”; tym samym nie należy zapominać o ważnej roli oparcia w krześle, na którym się siedzi. Powinno być ono w pełni wyprofilowane, mając kształt naturalnej krzywizny kręgosłupa.
    • Aby uniknąć wady, jaką stanowi tyłopochylenie miednicy, powinno się zawsze pamiętać o tym, aby kość ogonowa była za osobą siedzącą, nie zaś pod nią. Zdarza się, że przy zbyt długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej, ciało zaczyna ustawiać się w najbardziej wygodny dla niego sposób, a dolny odcinek pleców ulega zaokrągleniu. Nie należy do tego dopuszczać.
    • Należy pamiętać, aby nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia – wprowadza to niebezpieczne, asymetryczne napięcie mięśni, które stabilizują kręgosłup.
    • Warto co jakiś czas wstawać z krzesła i urządzić sobie krótki spacer po biurze bądź wykonać sesję rozciągania swoich mięśni. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji znacznie przeciąża cały kręgosłup, powodując nadmierną sztywność mięśni, a także spowalniając pracę serca oraz przepływ krwi.

Meble biurowe mają znaczenie! Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniego krzesła oraz biurka to równie istotny krok do utrzymania prawidłowej sylwetki podczas wykonywania pracy siedzącej. Z tego względu należy koniecznie upewnić się, czy dane krzesło posiada regulację wysokości oparcia oraz siedzisk, a na biurku da się swobodnie ułożyć nadgarstki. Bez jakościowych mebli nie można mówić o ergonomicznym stanowisku – dlatego przy zakupie mebli warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą. Przykład wysokogatunkowych mebli do biur, zgodnych z zasadą ergonomii, znaleźć można na stronie cezasglob.pl. Firma CEZAS-GLOB od kilku lat zapewnia kompleksowe wyposażenie szkołom, biurom, a także urzędom, odznaczając się na tle konkurencji bogatą ofertą handlową. Warto zadbać o swój kręgosłup na wiele sposobów, nie tylko przestrzegając zasad poprawnego siedzenia, lecz również w pełni dostosowując swoje stanowisko pracy. Z pewnością pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji i cieszyć się funkcjonowaniem bez bólu.

(art. promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%