Zamknij

Porównujemy najpopularniejsze materiały na produkcję form do rotomouldingu

14:34, 13.09.2024 Aktualizacja: 15:20, 24.09.2024

Aluminium, stal oraz drewno. To aktualnie zdecydowanie najpopularniejsze materiały, z których produkuje się formy do rotomouldingu. Nikogo chyba nie musimy uświadamiać, że każdy z wyżej wymienionych surowców ma osobne cechy charakterystyczne. Tak samo jak oczywistym jest fakt, że tylko niektóre formy lepiej sprawdzą się w prowadzonym przez Ciebie przemyśle produkcyjnym. Aby jednak podjąć prawidłową decyzję konsumencką, w pierwszej kolejności należy poznać absolutnie wszystkie mocne strony form rotomouldingowych z aluminium, stali lub drewna. Nie musisz nawet godzinami szukać ich porównań w sieci. Właśnie czytasz artykuł, jaki najlepiej zestawia ze sobą najczęściej stosowane materiały do produkcji form w branży rotomouldingu. Zapraszamy!

Forma do rotomouldingu z aluminium, jako jeden z liderów branży

Wiodące firmy produkujące formy do rotomouldingu, w tym chociażby międzynarodowy lider z branży – OREX ROTOMOULDING, często sięgają po rozwiązania wykonane z aluminium. Jeżeli będzie to pierwszorzędnej klasy materiał, wówczas osoba odpowiedzialna za kontrolowanie procesu może liczyć na atut zminimalizowanej od granic możliwości wagi. Forma aluminiowa będzie lżejsza od alternatywy stalowej bądź drewnianej. To bezpośrednio przełoży się na ułatwione sterowanie całym procesem tworzenia wyrobów z tworzywa sztucznego, co uwydatnia skrócenie czasu jednego cyklu produkcyjnego. Dodatkowo, kluczową cechą charakterystyczną formy z aluminium jest perfekcyjna reakcja na temperatury. Są one istotnym elementem funkcjonowania tego typu maszyn, dlatego też nie możemy przejść zupełnie obojętnie obok wysokiej przewodności cieplnej. Szybkie nagrzewanie i szybkie chłodzenie formy optymalizuje proces produkcji oraz oczekiwania na pełną gotowość do wykonania następnej serii w prowadzonym przez Ciebie zakładzie. Słów kilka musimy poświęcić też na aspekt wytrzymałości. Aluminium naturalnie jest odporne na korozję lub uszkodzenia stricte mechaniczne. Poszukujesz trwałych form? Chyba doskonale znamy Twoją odpowiedź.

Wytrzymałość stalowych form do rotomouldingu może robić wrażenie!

Tańszą w produkcji alternatywą dla form aluminiowych są formy wykonywane ze stali. Trwałość i najwyższy możliwy stopień wytrzymałości stanowią tu znaki charakterystyczne dla tych rozwiązań. Co ciekawe, wielu renomowanych specjalistów poleca właśnie tego typu komponenty do tworzenia bardzo dużych serii produktów oraz do formowania elementów o niestandardowych rozmiarach. A jak doskonale wiemy, w jednym i w drugim przypadku najczęściej stosuje się specjalne maszyny do rotomouldingu. Zamawiając formy ze stali można być stuprocentowo pewnym, że nie okaże się to być wydatkiem na jedynie kilka cyklów produkcyjnych. Bądź spokojny o wieloletnią eksploatację, bez nieoczekiwanej konieczności ponownej inwestycji w komponenty niezbędne do pracy.

Idealna alternatywa czy rzadziej spotykany wybór? Oto formy z drewna

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta? Nie zawsze sprawdza się to w praktyce. Na przykładzie form do rotomouldingu z drewna możemy powiedzieć, że odbiegają one swoją popularnością od rozwiązań z aluminium bądź form stalowych, o jakich wcześniej była mowa. Mimo wszystko nadal drewno plasuje się w czołówce najczęściej wybieranych materiałów. Dlaczego? Sekret będzie tkwić w stosunkowo niskiej cenie zakupu, bajecznie prostej obróbce oraz szybkim wykonywaniu prostych kształtów z tworzywa sztucznego. Miej jednak na uwadze fakt, że drewniana forma z pewnością nie będzie komponentem na kilka kolejnych lat. Niska trwałość to jej pięta achillesowa.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%