Zamknij

Czy rasa psa to rzeczywiście istotna kwestia? O dylematach związanych z wyborem

09:38, 04.12.2024 Aktualizacja: 09:39, 04.12.2024

Zakup psa to poważna decyzja, która może nieodwracalnie wpłynąć na życie wszystkich domowników. Każdy, kto postanawia powitać w swoim domu czworonoga danej rasy, powinien jak najwcześniej zapoznać się z jego potrzebami oraz charakterystyką. Niestety, nie wszyscy mają świadomość tego, jak wiele aspektów psiej osobowości definiuje jego rasa. W efekcie decyzja o kupnie psa podyktowana jest kwestiami takimi jak wygląd zwierzaka lub chęć sprawienia radości sobie czy też dzieciom. Obecnie wyróżniamy ponad 360 ras psów, klasyfikowanych w kategoriach takich jak owczarki, jamniki, teriery, psy gończe, szpice, aportery, wyżły, charty czy rasy nieuznane przez FCI – jedną z największych, międzynarodowych organizacji kynologicznych, która zajmuje się szczegółowym opracowywaniem wzorców ras psów. Dopasowanie rasy psa do siebie, swojego trybu życia oraz własnych preferencji jest niezwykle istotną kwestią; może bowiem przełożyć się na Twoją dalszą relację z czworonogiem. Już dziś poznaj podział ras na powszechnie przyjęte kategorie i dowiedz się więcej o temperamentach osobników należących do wyróżnionych grup.

Owczarek, jamnik, a może pies gończy? Katalog ras według FCI

Przed zakupem psa, koniecznie należy zagłębić się w historię pochodzenia jego rasy – poznać, do czego została ona stworzona, przeanalizować wzorzec opracowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a także porozmawiać z hodowcą na temat rodziców szczeniaka, ich temperamentów oraz predyspozycji. Podział zaproponowany i wdrożony przez FCI określa 10 podstawowych grup, aby ułatwić zainteresowanym rozeznanie się co do pochodzenia i użytkowości czworonogów należących do poszczególnych kategorii. Na podstawie podziału możemy wyodrębnić następujące informacje.

  • Grupa I: owczarki oraz inne psy pasterskie (z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła). Grupa pierwsza złożona jest z dwóch sekcji, z czego pierwszą stanowią owczarki, drugą inne psy pasterskie. Rasy należące do tej grupy to psy, które na co dzień pracują z człowiekiem, są inteligentne oraz nieprzeciętnie czujne. Lojalne, doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące; wykorzystywane w gospodarstwach hodowlanych. Do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy należą owczarki niemieckie czy australijskie psy pasterskie.
  • Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie oraz szwajcarskie psy do bydła. Jedna z najbardziej rozmaitych grup, zbierająca zupełnie różne rasy. To, co je łączy, to przeszłość – niegdyś wykorzystywane były bowiem przy pracach gospodarskich, a także do celów obrony stada. Silny instynkt łowiecki i opiekuńczy może czynić je trudniejszymi w szkoleniu. Jedną z ras należącą do drugiej grupy FCI jest sznaucer miniaturowy.
  • Grupa III: teriery. Używane w przeszłości do polowań na zwierzęta takie jak lisy czy borsuki, są to psy bardzo aktywne i wszechstronne. Do najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli tej grupy należy jack russel terier. To, o czym należy pamiętać w kontakcie z takimi psami, to przede wszystkim ich ogromna potrzeba ruchu!
  • Grupa IV: jamniki. Jedyna grupa w katalogu FCI składająca się z jednej sekcji. Obejmuje ona wszystkie rodzaje jamników, które zdecydowanie posiadają niezwykle wyjątkową osobowość. Co ciekawe, rasa powstała już w średniowieczu! Jamniki uchodzą za świetne psy rodzinne, jednak potrzebne im odpowiednie prowadzenie.
  • Grupa V: szpice i psy w typie pierwotnym. Psy z tej grupy uznawane są za jedne z najbardziej samowystarczalnych. Wiele przedstawicieli tej grupy zdecydowanie przypomina swoich wilczych przodków. Przykład stanowią husky czy malamuty alaskańskie. Uchodzą one za jedne z najlepszych psów stróżujących.
  • Grupa VI: psy gończe, posokowce, rasy pokrewne. Prawdziwi mistrzowie tropienia, obecnie hodowani głównie jako psy rodzinne. Topowym przedstawicielem tej grupy jest dalmatyńczyk – rasa znana z popularnej animacji.
  • Grupa VII: wyżły. Określane mianem psów wielozadaniowych, są posłuszne i lojalne. Mimo jednoznacznej nazwy, do grupy zaliczane są również spaniele i pointery. Rasy należące do tej grupy cechuje wysoki poziom inteligencji – szybko się uczą oraz chętnie współpracują z człowiekiem.
  • Grupa VIII: płochacze, psy aportujące oraz dowodne. Zaliczające się do grupy psów myśliwskich, niegdyś wykorzystywane były do pomocy przy łowieniu ryb. To właśnie do tej grupy należą jedne z najpopularniejszych ras na świecie – golden retriever, labrador czy cocker spaniel.
  • Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa. Rasy należące do tej klasyfikacji w większości nigdy nie były hodowane w konkretnym celu. Oznacza to, że nie musiały wykonywać konkretnych zadań prócz...bycia. Jednocześnie większość z nich posiada zrównoważone usposobienie i doskonale nadaje do domów z dziećmi. Przykładem są pieski chihuahua.
  • Grupa X: charty. Najszybsze, niegdyś hodowane w celach rozrywkowych oraz do polowań, wymagają doświadczonego opiekuna. W związku z olbrzymim zapotrzebowaniem na ruch, rasa ta preferowana jest przez osoby aktywne.

Wiele informacji na temat poszczególnych przedstawicieli grup FCI dostępnych jest na stronie tatardog.pl, prowadzonej przez doświadczonego trenera. TATAR DOG dokładnie zagłębia się w specyfikę danej rasy, a także uwrażliwia przyszłych właścicieli na typowe problemy oraz zaburzenia behawioralne na jakie te są szczególnie narażone.

Wybierz rasę psa dopasowaną do swoich preferencji!

Zakup psa to przywilej – nie zaś konieczność. Ważne, by podejść do niego w sposób odpowiedzialny, dokładnie określając swoje potrzeby oraz możliwości. Przed rozpoczęciem poszukiwań, odpowiedz sobie na kilka ważnych kwestii. Jak duży ma być pies? Czy będziesz mieć dla niego odpowiednią ilość czasu? Czego oczekujesz od psa? To właśnie na podstawie tych czynników powinieneś wybrać swojego wymarzonego psa. Relacja pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem powinna być mądra i zharmonizowana, a przy tym satysfakcjonująca dla obu stron. Dobrze przemyślana decyzja to podstawa; właśnie ona rzutuje na dalszą przyszłość Twojej relacji z psem.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%