Obecnie coraz więcej osób przechodzi ze stacjonarnego trybu pracy prosto w hybrydowy – tym samym stając przed wyzwaniem przekształcenia domowej przestrzeni we własne biuro sprzyjające pracy. Aranżacja gabinetu w domu czy mieszkaniu stanowi nie lada wyczyn; należy bowiem zadbać o ergonomię miejsca pracy. Jest ona niezbędna do zachowania dobrego zdrowia i uniknięcia dolegliwości związanych z niewłaściwym trybem pracy przy komputerze. Mowa tu między innymi o bólu pleców, uczuciu napięcia czy powstaniu wad postawy. Gabinet we własnym domu powinien być miejscem, w którym osoba pracująca czuje się swobodnie, a przy tym wciąż utrzymuje produktywność na satysfakcjonującym poziomie. Urządzenie go w wolnym pomieszczeniu daje naprawdę szerokie pole do popisu. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas procesu projektowania biurowego wnętrza w swoim lokum.
Elementem który powinien znaleźć się w każdym biurze, niezależnie czy jest ono organizowane w osobnym pomieszczeniu czy może specjalnie wydzielonej ku temu strefie mieszkania, jest biurko. Dziś do wyboru mamy szereg różnego rodzaju modeli, począwszy od tych bardziej tradycyjnych przez nowoczesne – przykręcane do ściany. Poszukując idealnego mebla do pracy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępną przestrzeń i przewidzieć miejsce na sprzęt komputerowy; inaczej będzie w przypadku gdy posiadamy komputer z kilkoma monitorami, a inaczej w przypadku pracy z pomocą laptopa. Równie ważny jest fotel biurowy; dobrze, by oferował on możliwość odchylenia oparcia czy regulacji wysokości siedziska, w ten sposób zapewniając wygodną pozycję pracy, która w żaden sposób nie obciąża stawów. W celu lepszego zorganizowania przestrzeni pod kątem przechowywania ważnych dokumentów, książek czy dodatkowych sprzętów (np. drukarki), warto zastanowić się nad regałem. Wiele osób decydujących się na aranżację domowego gabinetu we własnym domu lub mieszkaniu wybiera zakup mebli na wymiar, jakich wykonaniem zajmuje się między innymi firma Zbyszyński Meble. Na stronie zbyszynskimeble.pl/meble-na-wymiar/, zainteresowani mogą zapoznać się z szeregiem realizacji podjętych przez producenta, a także zaczerpnąć inspiracji. Oprócz mebli, pod uwagę należy wziąć także odpowiednie oświetlenie. Za najzdrowsze dla ludzkiego wzroku uznaje się światło dzienne, dlatego też zaleca się ustawić biurko w taki sposób, by miało bezpośredni dostęp do światła słonecznego za dnia – jednak nie tak, by promienie odbijały się od ekranów monitorów. Gabinet dobrze jest również doświetlić za pomocą sztucznego światła; należy przy tym mieć na uwadze wyłącznie żarówki o neutralnej barwie. Zbyt ciepłe światło rozleniwia, natomiast zbyt zimne jest w stanie mocno drażnić i rozpraszać.
Wielu biznesmenów oraz pracowników przenosi się z biur prosto do własnych domów, właśnie tam organizując swoją przestrzeń pracy. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet – przede wszystkim oszczędność dla osób, które płaciły za wynajem przestrzeni do pracy. Jednocześnie nie trzeba opuszczać miejsca, w którym odczuwa się największy komfort. Wielu zwolenników pracy z domu zwraca też uwagę na brak dress code'u i konieczności współpracy z osobami, których tryb wykonywania zadań (na przykład głośne rozmowy) uznaje się za wysoce rozpraszający. Warto jednak pamiętać o tym, iż domowe biuro powinno zostać zaaranżowane w miejscu, gdzie inni domownicy nie przebywają lub robią to wyłącznie sporadycznie. Najważniejsze, by domowa przestrzeń pracy odpowiadała naszym indywidualnym potrzebom, a także była w pełni zgodna z zasadami ergonomii.