Hala produkcyjna to często swoiste serce przedsiębiorstwa. To właśnie w niej i jej obrębie następuje szereg procesów, które zapewniają firmie byt oraz czynią ją konkurencyjną. Przemysł produkcyjny z roku na rok się rozwija, co determinuje budowę nowszych, a co za tym idzie znacznie bardziej funkcjonalnych hal produkcyjnych. Rozwój technologii oraz procesów budowlanych stale to ułatwia, a innowacje wprowadzane w życie przyczyniają się między innymi do zwiększania efektywności prac. Jak prezentują się unowocześnione hale produkcyjne? Dowiedz się, czego nie może zabraknąć, by przebieg prac był bezproblemowy, a pracownicy cieszyli się bezpieczeństwem i dobrym zdrowiem.
Firmy zajmujące się projektowaniem oraz wykonaniem hal przemysłowych przykładają coraz większą wagę do wprowadzania rozwiązań, które mają za zadanie zapewnić komfort pracownikom. To, co wyróżnia nowoczesne hale, to przede wszystkim inteligentny podział na strefy – specjalne miejsca w których wykonuje się określone czynności robocze. Każda ze stref powinna być natomiast indywidualnie oświetlona, ze szczególnym uwzględnieniem zadań wykonywanych w danym miejscu. Natężenie światła powinno wynosić od 200 do 1500 luksów, w zależności od tego, jaki rodzaj pracy się wykonuje, a także jak dużej precyzji wymaga. Przykładowo, podczas prac montażowych zgrubnych zaleca się naświetlenie w wysokości 200 luksów, natomiast mikro-mechanika już 1000 luksów. Nowoczesne oświetlenie hal produkcyjnych i magazynowych oferuje między innymi firma NowaLed ILL, specjalizująca się w projektowaniu oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na między innymi zdalnym sterowaniu oświetleniem. Dodatkowo, obecne hale przemysłowe wyposaża się w elementy takie jak świetliki, drzwi, wyciągi dymowe czy wentylacyjne oraz specjalne urządzenia, dostosowane do celów konkretnego przedsiębiorstwa. Nowoczesne konstrukcje są trwałe, bezpieczne oraz solidne, tym samym zapewniając inwestorom doskonałe warunki do tworzenia przestrzeni produkcyjnych. Szczelne i odporne na warunki atmosferyczne budowle są w stanie przetrwać przez wiele lat, będąc miejscem pracy dla setek, a nawet tysięcy osób.
Przedsiębiorstwo nie składa się wyłącznie z obiektów, maszyn czy wyposażenia elektronicznego – każdą firmę tworzą bowiem ludzie, a ich zaangażowanie oraz produktywność ma wpływ na jakość przeprowadzanych prac. Istnieje wiele czynników wpływających na ogólny poziom produktywności wśród pracowników; obecnie możemy podzielić je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze dotyczą zmian systemowych w gospodarce, poziomu wykształcenia społeczeństwa oraz samych nastrojów, które mają wpływ na wyznawane przez pracowników wartości. Drugie obejmują natomiast systemy motywacyjne pracowników, czynniki związane ze środkami pracy, a także środowisko – co za tym idzie, warunki panujące w halach przemysłowych. Nowoczesne projekty hal uwzględniają najważniejsze potrzeby pracowników, tym samym zapewniając im wysoki poziom bezpieczeństwa. Intuicyjne rozwiązania, takie jak inteligentne zarządzanie światłem czy specjalnie wyznaczone strefy oraz trasy, minimalizują ryzyko wypadków, pozwalając zachować ciągłość prac przeprowadzanych w halach przemysłowych.