Zamknij

Ogród zimowy – przestrzeń do relaksu, na którą decyduje się coraz więcej osób

14:24, 08.10.2024 Aktualizacja: 14:24, 08.10.2024

Ogród zimowy stanowi całkowicie przeszkloną konstrukcję, która jest ściśle połączona z bryłą domu. To właśnie tam, mimo chłodu na zewnątrz, lokatorzy mogą odpocząć i zaznać relaksu, w cieple oraz otoczeniu rozmaitych roślin. W zależności od przeznaczenia, poszczególne oranżerie mogą odbiegać od siebie zarówno wyglądem, jak i funkcją. Dziś tego typu konstrukcje przeżywają prawdziwy renesans, a do ich produkcji wykorzystuje się szereg nowoczesnych materiałów, takich jak płyty z poliwęglanu litego. Miejsce pozwala na kontakt z naturą o każdej porze roku – aby jednak spędzanie czasu na tak zabudowanym tarasie było komfortowe, jego budowa powinna być doskonale przemyślana. Chcesz stworzyć własny ogród zimowy? Już dziś dowiedz się, od czego powinieneś zacząć.

Projektowanie ogrodu zimowego krok po kroku. O czym warto pamiętać?

Planując budowę ogrodu zimowego, w pierwszej kolejności należy przede wszystkim określić ilość miejsca, jaką przeznaczy się na stawianie konstrukcji. Równie ważna jest lokalizacja; w zależności od strony, ku której zwrócony będzie ogród zimowy, konstrukcja będzie charakteryzowała się nieco innymi właściwościami. Tym sposobem ogród postawiony od strony południowej będzie nagrzewał się znacznie szybciej niż ten postawiony od strony północnej, w którym to doskonale sprawdzą się rośliny cieniolubne. Najczęściej stosowanym materiałem do budowy ogrodów zimowych jest beton – to właśnie na nim opierają się fundamenty większości tego typu konstrukcji. Oczywiście, można również zdecydować się na postawienie ogrodu zimowego na istniejącym już tarasie, jednak w większości przypadków rozwiązanie to uchodzi za szczególnie ryzykowne; istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, iż po czasie niezbędne okaże się wprowadzenie poprawek adaptacyjnych na już istniejącym podłożu. W takim przypadku sam montaż całej konstrukcji znacznie się komplikuje, zaś ryzyko powstania nieszczelności automatycznie wzrasta. Z tego powodu o wiele bezpieczniej jest zbudować ogród zimowy od zera, jednocześnie dbając o to, aby jego fundamenty posiadały odpowiednią izolację, a także wysoką wytrzymałość. Oprócz betonu na fundamenty, do wykonania ogrodu zimowego wykorzystuje się także szereg innych materiałów. Profile konstrukcyjne najczęściej wykonuje się z drewna lub aluminium. Co ze ścianami? Jedną z najpopularniejszych opcji są płyty z poliwęglanu litego, jakie oferuje między innymi firma Mediplex. Na stronie internetowej, mediplex.pl/sklep/tworzywa/budowlane/poliweglan-lity/, zainteresowani mogą zakupić płyty, dzięki którym z powodzeniem stworzą szczelny, wytrzymały, a przy tym także estetyczny ogród zimowy. Wybór oszklenia dla konstrukcji ma niebagatelny wpływ na jej cechy, takie jak izolacyjność, ilość światła wpadającego do wnętrza, a także komfort użytkowników. Warto skierować swój wybór ku nowoczesnym materiałom, będącym znakomitymi zamiennikami tradycyjnego szkła. Aby jednak ogród zimowy przez cały czas zachwycał swoim wyglądem, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów – jak konserwacja płyt poliwęglanowych.

Budujesz ogród zimowy z płyt poliwęglanowych? Nie zapomnij o kwestiach pielęgnacyjnych!

Poliwęglan lity należy do grona materiałów, jakie powszechnie wykorzystuje się w budownictwie – ceniony za swoją wytrzymałość, znalazł swoje zastosowanie także przy budowie ogrodów zimowych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o poliwęglan. To właśnie regularne czyszczenie, a także respektowanie kilku zasad dotyczących sposobu konserwacji, jest w stanie sprawić, że poliwęglan nie tylko będzie prezentował się naprawdę atrakcyjnie, lecz również pozostanie w nienagannej kondycji przez lata. W związku z tym, pamiętaj o tym, aby stosować nieinwazyjne metody radzenia sobie z zabrudzonymi płytami. Czyść ściany zimowego ogrodu delikatnymi preparatami i narzędziami, takimi jak miękkie gąbki czy ściereczki z mikrofibry. Pod żadnym pozorem nie usuwaj brudu drucianymi gąbkami, szczotkami z twardym włosiem czy za pomocą skrobaczki – tego typu sprzęt może poważnie uszkodzić powierzchnię płyty, a co za tym idzie, znacznie zmniejszyć jej właściwości. Poliwęglan nie powinien być myty w wysokiej temperaturze i mocnym nasłonecznieniu, gdyż może prowadzić to do powstawania odbarwień. W przypadku wystąpienia większych zabrudzeń można użyć strumienia wody pod zwiększonym ciśnieniem, zaś kropelki pozostałe na powierzchni płyt należy wypolerować przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry, gdyż po wyschnięciu mogą one prezentować się wyjątkowo nieestetycznie. Co w przypadku rys? Płyty wykonane z poliwęglanu można mocniej wypolerować za pomocą papieru ściernego i innych narzędzi, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania powierzchni, wybrania pasty polerskiej, a także dokładnego działania.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%