Do 15 września przyjmowane są zgłoszenia do programu, który ma wyłonić miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym. Udział w akcji mogą wziąć instytucje z terenu powiatu tarnogórskiego. Każda, która przejdzie pozytywnie weryfikację, otrzyma certyfikat i specjalną etykietę.
Inicjatywę podjęła Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, która działa przy staroście tarnogórskim. To grono osób, które pro publico bono inspirują i opiniują działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Przewodniczącą w radzie jest Gabriela Kowalska, znana lepiej jako prezes tarnogórskiego Stowarzyszenia "Serdeczni".
Każdy kto chciałby wziąć udział w projekcie powinien wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej starostwa powiatowego i wysłać go na adres pfron@tarnogorski.pl. Są tam pytania dotyczące m.in. miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, dostosowanych wejść czy toalet, są też pytania o udogodnienia dla osób niewidomych i niesłyszących.
Po etapie przyjmowania zgłoszeń, w dniach od 18 do 29 września komisja złożona z osób niepełnosprawnych będzie weryfikować informacje zawarte w zgłoszeniach. ? Instytucje nie muszą spełniać wszystkich kryteriów. Najważniejsze, by zadbały chociaż o podstawowe udogodnienia. Np. w przypadku restauracji mówić będziemy o podjeździe i toalecie ? informuje Gabriela Kowalska.
Wyłonione w programie instytucje otrzymają specjalną nalepkę i certyfikat, trafiając tym samym na mapę miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym w powiecie tarnogórskim. Instytucje z certyfikatem będą kwartalnie kontrolowane, a te, które staną się jeszcze bardziej przyjazne niepełnosprawnym, będą dodatkowo eksponowane.
Udział w inicjatywie może wziąć każda instytucja, począwszy od placówek publicznych na firmach, bankach i restauracjach skończywszy. W przypadku wątpliwości można kontaktować się Gabrielą Kowalską pod nr. tel. 508 136 590. Patronat medialny nad inicjatywą objął tygodnik Gwarek.
Z perspektywy wózka
Tarnogórzanin Sławomir Szweda porusza się na wózku inwalidzkim od 19 lat. Przyznaje, że przez ten czas w samych Tarnowskich Górach zaszło wiele pozytywnych zmian dokonanych z myślą o osobach z dysfunkcjami. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia. ? Dla niepełnosprawnych wciąż nieprzystosowana jest poczta przy ul. Piłsudskiego. Osoby na wózku chcąc nadać przesyłkę, muszą udać się pod bramę od ul. Sobieskiego. Tam należy przywołać dzwonkiem pracownika. Kiedyś, gdy padał deszcz, zupełnie tam zmokłem czekając na załatwienie sprawy ? mówi. Dodaje, że problematyczne są też miejsca parkingowe nawet przy szpitalach: ? Zarówno przy powiatowym szpitalu, jak również przy GCR na miejscach dla osób niepełnosprawnych parkują osoby do tego nieuprawnione. Nikt albo prawie nikt nie pilnuje, by się to nie zdarzało.
Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich problemem są nie tylko nieprzystosowane budynki, ale także infrastruktura drogowa. Zbyt wysokie krawężniki są dla nich dużym utrudnieniem. ? Taki krawężnik jest np. przy ul. Częstochowskiej w Lasowicach niedaleko kościoła. O ile ja jakoś sobie z nim radzę, to moja znajoma, która ma słabsze ręce, nie potrafi pokonać go na wózku inwalidzkim. Ja sam w innym miejscu w Lasowicach przez taki krawężnik wypadłem z wózka ? podsumowuje.
Hanna Kampa
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz