Zamknij

Zgłoś się na bezpłatną kolonoskopię

19:00, 05.09.2017 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród Europejczyków. Dlatego w tarnogórskim szpitalu powiatowym uruchomiono program jego wczesnego wykrywania. W ciągu najbliższych 13 miesięcy lekarze zamierzają przebadać bezpłatnie 400 osób. Wystarczy zgłosić chęć przystąpienia do badania.

Rak jelita grubego co roku zabija w Polsce ok. 12 tys. osób. Zajmuje niechlubne drugie miejsce na liście nowotworów, na które najczęściej chorują Polacy. U mężczyzn częściej diagnozuje się tylko raka płuca, a u kobiet raka piersi. Niestety, rak jelita grubego może rozwijać się nawet przez 12 lat, nie dając żadnych objawów.

Większość pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero gdy nowotwór daje o sobie znać. Pacjenci czują się osłabieni, skarżą się na bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zauważają krew w kale. Na tym etapie rozwoju choroby szanse na wyleczenie znacznie maleją. Dlatego lekarze zachęcają do wykonywania specjalistycznych badań, dzięki którym można zdusić chorobę w zarodku.

Od września 2017 r. do końca września 2018 r. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach prowadzony będzie "Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego". Skierowany jest do mieszkańców powiatu tarnogórskiego, lublinieckiego oraz Piekar Śląskich, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 50-65 lat. Jeżeli któryś z mieszkańców ma krewnego pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwo czy dzieci), u którego zdiagnozowano raka jelita grubego, wówczas może przystąpić do programu wcześniej ? już od 40. roku życia. Ponadto program przeznaczony jest dla osób, które nie miały nigdy kolonoskopii lub od ostatniego badania minęło min. 10 lat.

W ramach programu pacjentom wykonuje się kolonoskopię. To badanie umożliwiające obejrzenie jelita grubego od środka za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu długiego elastycznego przewodu wprowadzanego przez odbyt.

Kolonoskopia jest badaniem mało komfortowym, dlatego niektórzy pacjenci mają przed nim obawy przed nim. Te osoby mogą zdecydować się na znieczulenie z asystą anestezjologa, dzięki któremu w ogóle nie będą pamiętały badania. Sama kolonoskopia trwa 15-60 minut, w zależności od tego czy zespół medyczny wykryje w jelitach jakąś zmianę. Ewentualne polipy, z których rozwija się nowotwór, usuwane są podczas badania.

By zapisać się na kolonoskopię, wystarczy pojawić się w pracowni endoskopii, która usytuowana jest na parterze w szpitalu powiatowym (obok kaplicy). Na miejscu pacjent zostanie poproszony o wypełnienie ankiety. Po zakwalifikowaniu do badania lekarz wyznaczy jego termin. Kolonoskopia wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, dlatego pacjent przygotowuje się do niej w domu.

Lekarze wykonujący badanie to dr Agnieszka Kowalska-Pawełek, dr Jerzy Rdes, lek. Werner Lubos, lek. Mirosław Mateja, pielęgniarki Beata Przysło, Alina Podyma, Danuta Rajczyk oraz zespół anestezjologów po kierunkiem lek. Bronisławy Janik. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 32-390-82-08.

Program finansowany jest z funduszy europejskich.

Hanna Kampa

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%