Od miesiąca w tarnogórskim szpitalu powiatowym realizowany jest program wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Lekarze zapraszają na bezpłatną kolonoskopię osoby w wieku 50-65 lat. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu.
Kolonoskopia umożliwia obejrzenie jelita grubego od środka. Dzieje się to za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu długiego elastycznego przewodu wprowadzanego przez odbyt.
Badanie na ogół jest bezbolesne. Może jednak dawać uczucie dyskomfortu. Dlatego Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach oferuje w ramach badań bezpłatne znieczulenie, które zwykle w prywatnych ośrodkach kosztuje ok. 200 zł. ? Nie jest to pełna narkoza. Jednak pacjent po badaniu na ogół nie pamięta jego przebiegu ? tłumaczy lek. Bronisława Janik, anestezjolog.
Dawki znieczulenia lekarz dobiera indywidualnie do pacjenta, ustalając najlepsze proporcje leku przeciwbólowego, uspokajającego oraz nasennego. Podczas kolonoskopii cały czas obecny jest anestezjolog. Po badaniu pacjent szybko dochodzi do pełnej świadomości.
Przebieg badania
Kolonoskopia może trwać 15-60 minut. W jej trakcie pacjent leży na boku. Badanie rozpoczyna się od rozprowadzenia w odbycie żelu znieczulającego. Następnie wprowadzany jest kolonoskop, który ma uwidocznić ściany jelita grubego. Poza tym jelita napełniane są powietrzem, co może dawać uczucie wzdęcia. ? Celem badania jest dotarcie do początku jelita grubego. Następnie wyprowadzamy aparat. Wówczas lekarze oglądają dokładnie ściany jelita grubego. W tym czasie odsysane jest wcześniej wprowadzone powietrze. Jeśli po drodze napotkamy zmiany nadające się do usunięcia wówczas je usuwamy. Jeśli natomiast zauważymy zmiany innego typu, pobieramy z nich wycinki. Każdy uzyskany materiał wysyłamy do badania histopatologicznego. Upewniamy się w ten sposób czy nie mamy do czynienia z nowotworem ? tłumaczy gastroenterolog dr n. med. Agnieszka Kowalska-Pawełek.
Przygotowanie
By badanie było skuteczne należy się do niego odpowiednio przygotować. Na dwa tygodnie przed, pacjent nie powinien przyjmować pokarmów zawierających pestki. Chodzi m.in. o ogórki, chleb z ziarnami, winogrona itp. Natomiast dzień przed badaniem pacjent może zjeść tylko śniadanie i klarowną zupę na obiad. Od tego momentu nie wolno przyjmować już żadnych pokarmów. Wieczorem lub wieczorem i rano, w zależności od tego czy badanie odbędzie się rano czy popołudniu, należy wypić preparat przeczyszczający. Uczestnicy programu nie muszą kupować go samodzielnie ? otrzymają go w ramach badań.
? Prawidłowe oczyszczenie jelit to warunek powodzenia badania. W przeciwnym razie lekarze mogą mieć problem z odnalezieniem drobnych zmian w jelicie, przez co wartość diagnostyczna i prewencyjna badania zmniejszy się. Może to spowodować, że trzeba je będzie powtórzyć ? przestrzega dr Agnieszka Kowalska-Pawełek.
Badanie w ramach "Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego" skierowane jest do mieszkańców powiatu tarnogórskiego, lublinieckiego i Piekar Śląskich w wieku od 50 do 65 lat. Osoby mające rodziców, rodzeństwo lub dzieci, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, mogą przystąpić do programu już od 40. roku życia.
Artykuł sponsorowany
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz