Zamknij

W PTTK upamiętniono Wiesława Kucię

45%
36%
15:00, 29.07.2018 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Istniejący od 1951 r. oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Tarnowskich Górach miał w swoich dziejach kilka siedzib. Obecnie jest nią XVIII-wieczny dworek mieszczański przy ul. Górniczej 7, do czego walnie przyczynił się długoletni prezes oddziału Wiesław Kucia.

21 lipca w tarnogórskiej siedzibie PTTK, tzw. Dworku Goethego, odsłonięto tablicę upamiętniającą postać i zasługi Wiesława Kuci (1932-2017). W uroczystości wzięła udział wdowa Teresa Kucia z córką Małgorzatą, wnukami i prawnuczką, burmistrz Arkadiusz Czech, członek zarządu powiatu Krzysztof Łoziński, prezes SMZT ? Zbigniew Pawlak, prezes Instytutu Tarnogórskiego ? Marek Wroński i wielu innych gości, w tym liczne grono członków PTTK. Maria Merda, aktualna prezes oddziału, przypomniała ważniejsze fakty z jego dziejów i ważną rolę, jaką odegrał w nich Wiesław Kucia.

Urodził się 20 lipca 1932 r. w Klęczanach na ziemi sądeckiej. W szkole średniej w Nowym Sączu wychowawcą jego klasy był nauczyciel matematyki Feliks Rapf, wybitny krajoznawca, prezes nowosądeckiego oddziału Beskid Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który potrafił rozbudzić wśród uczniów zamiłowanie do wędrówek po górach i turystyki. Po ukończeniu studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie aktywnie działał w Akademickim Związku Sportowym, młody magister inżynier Kucia otrzymał nakaz pracy w Zakładach Dolomitowych w Bytomiu. Tam przepracował 20 lat, po czym podjął pracę w Gliwickim Biurze Projektów, gdzie był generalnym projektantem.

Zamieszkując w Tarnowskich Górach, zetknął się z dr. Józefem Denkiewiczem, założycielem i pierwszym prezesem miejscowego oddziału PTTK (w latach 1951-1956). Dopiero po pewnym czasie dowiedział się, że dr Denkiewicz w okresie międzywojennym, do 1939 r. mieszkał w Nowym Sączu i jako członek PTT Beskid doskonale znał jego profesora matematyki i wychowawcę F. Rapfa. Obaj panowie mieli więc o czym ze sobą rozmawiać. Nie ograniczali się jednak do wspomnień z rodzinnej Sądecczyzny. Jako pierwsi w historii Tarnowskich Gór zdobyli uprawnienia przewodników beskidzkich i przodowników Górskiej Odznaki Turystycznej, a wspólnie zrobili wiele dobrego dla organizacji.

Długo by pisać o zasługach Wiesława Kuci, który jako prezes przewodził tarnogórskiemu oddziałowi PTTK w latach 1958-2001. Poza znaczącą rolą w pozyskaniu i odrestaurowaniu zabytkowego dworku przy ul. Górniczej, warto wspomnieć, że wraz z Markiem Wrońskim wydali "Przewodnik po Tarnowskich Górach i okolicy", a oddział PTTK za jego prezesury był pierwszym wydawcą "Zeszytów Tarnogórskich", cenionego czasopisma poświęconego historii miasta i okolic. Jemu też zawdzięczamy monografię tarnogórskiego oddziału PTTK, którą napisał i opublikował na 60-lecie organizacji. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez turystycznych. W 2010 r. otrzymał zaszczytny tytuł członka honorowego PTTK.

O tym wszystkim i wielu innych sprawach związanych z Wiesławem Kucią mówiono w kuluarach uroczystości. Wspomnieniowe spotkanie umilił występ artystyczny przygotowany przez wnuków zasłużonego prezesa.

Krzysztof Garczarczyk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 18%
nie podoba mi się 45%
śmieszne 0%
szokujące 36%
przykre 0%
wkurzające 2%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas gwarek@gwarek.com.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%