Zamknij
REKLAMA

Chciała skoczyć z wiaduktu. A kolejka do dziecięcego psychiatry to...

08:00, 24.10.2020 | J.M
Skomentuj We wtorek około godz. 10 próbowała popełnić samobójstwo 13-latka. Informowaliśmy o tym na stronie gwarek.com.pl. W ślad za informacją z redakcją skontaktowała się czytelniczka, która była na miejscu zdarzenia. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

We wtorek, 13 października w Tarnowskich Górach 13-latka próbowała popełnić samobójstwo. Informowaliśmy o tym na stronie gwarek.com.pl. W ślad za informacją z redakcją skontaktowała się czytelniczka, która była na miejscu zdarzenia. 

"Piszę w sprawie dziewczyny, która chciała dzisiaj skoczyć z wiaduktu w Tarnowskich Górach. Dwóch panów wciągnęło ją siłą na chodnik zza barierek. Dziewczyna była roztrzęsiona i zapłakana. Rozmawiałam z nią" – napisała czytelniczka "Gwarka". 13-latka mówiła, że już nie wytrzymuje. "Zwłaszcza teraz, w czasach korony młodzi nie wiedzą, co zrobić w trudnych chwilach. (...) Mówiła, że w szkole nic nikomu nie powiedziała, bo pewnie się wstydziła. Może warto nagłośnić młodzieży do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc?" – dodaje czytelniczka.

Uczniowie mają możliwość zwrócenia się o pomoc do pedagogów szkolnych, spośród nich niektórzy mają wykształcenie psychologiczne. Jak nas poinformował Michał Kampa ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, pedagogów szkolnych mają wszystkie szkoły  powiatowe. Podobna sytuacja jest w szkołach miejskich.

– Szkoły mają największe możliwość zwrócenia uwagi na problemy konkretnych uczniów i podejmowanie bezpośrednich działań pomocowych, w tym zaproponowanie wizyty w poradni. Potrzebę konsultacji psychologicznej mogą nam zgłaszać bezpośrednio rodzice, opiekunowie prawni czy pełnoletni uczniowie – mówi Sabina Müller, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowskich Górach.

Kontakt z poradnią: tel. 32-285-43-67 lub 32-381-63-51. Mogą tu szukać pomocy rodzice zaniepokojeni stanami emocjonalnymi swoich dzieci. Niektóre objawy, jak np. zmiany zachowania, czy objawy psychosomatyczne, jak bóle brzucha czy głowy, a nie mające uzasadnienia medycznego, mogą stanowić podejrzenie depresji u dzieci. W poradni można skorzystać z konsultacji, diagnozy i terapii psychologicznej.

Jeżeli istnieje wskazanie do wsparcia psychiatrycznego, to taką możliwość dają głównie medyczne poradnie specjalistyczne. Najbliższe Poradnie Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży mieszczą się w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym oraz w Tarnogórskim Ośrodku Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej w Tarnowskich Górach.

Psycholodzy alarmują, że na stan psychiczny młodych ludzi negatywny wpływ ma sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa. – Obserwujemy wzrost zgłoszeń osób z zaburzeniami emocjonalnymi, w tym głównie o charakterze lękowym. Ma na to wpływ sama epidemia, ale też izolacja, niepewność co do przyszłości, co do czasu warunków zdawania egzaminów zewnętrznych, warunków nauki w trybie zdalnym czy hybrydowym – mówi dyrektor Müller.

Wysyp problemów zawiązanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa sygnalizowali dyrektor Müller pedagodzy szkolni, którzy uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez poradnię w ramach sieci współpracy. Planuje przeprowadzić badanie ankietowe wśród szkół, aby sprawdzić, jaka jest skala tego zjawiska i jakie można w związku z tym podjąć działania pomocowe.

Jakie to problemy? Mniej lub bardziej paraliżujące lęki, wycofanie się, czasami agresja. Obserwuje się również niepokojące zachowania u uczniów z niepełnosprawnościami, w tym zatrzymanie się postępów w terapii lub nawet regres w dotychczasowym poziomie funkcjonowania.

– I nie można mówić, że na tym koniec, ponieważ w dalszym ciągu jesteśmy w tym procesie. Czas pokaże, jaki jeszcze wpływ na zdrowie psychiczne będzie miała sytuacja związana z epidemią – mówi dyrektor Müller.

O nastolatce, która chciała targnąć się na życie, skacząc z wiaduktu w Tarnowskich Górach, zrobiło się głośno w mediach, ale nie jest to odosobniony przypadek w naszym mieście. Młodych ludzi zmagających się z myślami samobójczymi jest znacznie więcej.

– Niestety, zdarzają się nawet młodsze dzieci. We wrześniu zwróciła się do mnie o pomoc taka uczennica – mówi pedagog szkolny z jednej z tarnogórskich szkół. – Największym problemem są kolejki do psychiatrów dziecięcych. Uczeń mówi, że nie chce już żyć, razem z rodzicami jesteśmy zgodni co do konieczności konsultacji u specjalisty, ale najbliższy termin jest za trzy miesiące. Jakie są szanse, że do tego czasu dziecko nic sobie nie zrobi? Zdarzało mi się wzywać pogotowie, z powodu zagrożenia życia, uczeń był odwożony do szpitala w Lublińca, z różnym skutkiem. Bywało i tak, że następnego dnia mieliśmy go z powrotem w szkole.

[ZT]27029[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

AslankaAslanka

6 0

Jestem matką dziecka chorego psychicznie. Od wielu lat jest problem z dostaniem się do lekarza psychiatry i jest coraz gorzej.
10:18, 24.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WcowywierzycieWcowywierzycie

10 1

Pedagog w szkole nie istnieje!!! Ludzie widmo przez wszystkie moje lata edukacji. Złe zachowanie na lekcji-do pedagog, uczeń robił rundkę przez szkołę , wracał i mówił że niestety pedagoga nie było lub ten z politowaniem pytał się co znowu....Ludzie gdzie wy K*rwa żyjecie...to wszystko jest jedną wielka fikcją!! Już nie mówiąc o tym jak nauczyciele nie reagują na zaczepki innych uczniów. Możesz być gnojony a nauczyciel stwierdzi że nic nie zrobi bo może być jeszcze gorzej.... Nie dziwię się że młodzi ludzie tak robią... 11:39, 24.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PedagogPedagog

0 0

Ten komentarz jest szczery do bólu. Działanie systemu to fikcja! 06:40, 26.10.2020


EwaEwa

5 6

Bez stresowe wychowanie , nie moc nauczyciela jako autorytet ...zepsuty dzieciak przez beszczelnych rodziców , wymagający od wszystkich opieki dla swoich dzieci ....sami nie interesujący co ich pociechy robią , oglądają ,z kim przebywają ....efekt - młodzież nawet Polakami nie chce być ? Jakimiś europejczykami chcą być ? Nawet takiego państwa nie ma na mapie ! 14:05, 24.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ech ty...ech ty...

2 2

Co ty wygadujesz? puknij się w czaszkę! 14:14, 25.10.2020


MorraMorra

1 0

Do jakiej bezstresowej szkoły pani chodziła? W trzech pierwszych wyrazach dwa błędy ortograficzne ! Sama treść też żałosna ! 10:09, 27.10.2020


TGTG

0 2

Co do pedagogów szkolnych nie ma co uogólniać. Znam jedną panią pedagog, dzięki której co najmniej kilku wyszło na ludzi. 14:10, 24.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%