4 grudnia, w Barbórkę zabrzmiał nowy dzwon na Dzwonnicy Gwarków w Tarnowskich Górach. To replika starego, który trafił do Muzeum.
Sygnał dzwonem dali burmistrz Arkadiusz Czech, przewodniczący stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak oraz przedsiębiorcy Henryk Jokiel i Kristian Kidala, którzy razem z Robertem Franzem byli sponsorami nowego odlewu.
Fot. Archiwum UM
Niegdyś dźwięk dzwonu obwieszczał rozpoczęcie i zakończenie szychty. Używano go także, aby poinformować pracujących pod ziemią górników o rozpoczęciu i zakończeniu przerwy obiadowej.
Społecznicy ze SMZT stary dzwon zdemontowali jeszcze w maju. Był pęknięty i nie dzwonił tak, jak powinien. Trafił do Muzeum w Tarnowskich Górach. Replikę wykonywano zgodnie z wytycznymi magistratu i konserwatora zabytków, w pracowni Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.
2 0
Zbigniew Felczyński
8 5
I po co kłamiecie - ani replika, ani podobny. Poprzedni był zwykły ze staliwa i z kopalni Bobrowniki, a ten to nowość.
Należy wykreślić ten pseudo-zabytek z rejestru bo już nic w nim nie jest oryginalne - ani dzwon, ani wieża.
8 4
Kłam, kłam, kłam, nie odmawiaj sobie
Łżyj, łżyj, łżyj, że to zabytek jest
Tępy lud ci uwierzy bowiem
Wiesz przecież że on gł.upi jest
7 4
Konstrukcja drewniana dzwonnicy, dach, cokół i podmurówka została wykonana w 1955 r. na wzór dzwonnicy z XIX w. Jedyne starsze, a więc zabytkowe elementy dzwonnicy, tj, dzwon i jego zawieszenie, pochodzące z XIX w., zostały wymienione na nowe, wyprodukowane w 2020 r. Czy zatem dzwonnica spełnia kryteria uznania za zabytek?
Oto jakie kłamstwa urzędowo potwierdza rejestr zabytków województwa śląskiego (nr rej. A/700/2020; dawn. A/612/66-woj. katowickie.
"Dzwonnica Gwarków przy pl. Gwarków w Tarnowskich Górach, z wieku XVI, przeniesiona z terenu Blachówki, drewniana, konstrukcji słupowej na podmurowaniu z kamienia, dołem oszalowana deskami; granice zabytku rozciągają się na całość obiektu i najbliższe otoczenie (obiekt na działce ewid.nr 112, obręb Tarnowskie Góry)".
Zatem zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zabytkami są już tegoroczne produkty ludwisarskie oraz konstrukcje drewniane i murarskie z 1955 roku. Gratuluję poczucia humoru!
Żądam zatem urzędowego uznania mojego dzisiejszego stolca za zabytek, bo jest jedyny, niepowtarzalny, wyjątkowy i do tego tarnogórski!
4 6
Jak to zwykle bywa sami "znafcy" krytykują, nic nie zrobili ale krytykować trzeba.
5 4
Nie może powracać coś, czego wcześniej nie było.
5 4
Wystarczy porównać fotografie - inny kształt i konstrukcja, inne pierścienie i ornamenty. Więc bez pospolitych kłamstw proszę!