Zamknij
REKLAMA

Miasto chce zlikwidować przedszkole. Dariusz Warda protestuje

21:42, 25.01.2021 | J.M
Skomentuj Przedszkole przetrwało ponad 40 lat i przetrwałoby jeszcze rok. W opinii inspektora są rzeczy wyolbrzymione, mówię to publicznie z pełną świadomością ? stwierdził radny Warda. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Miasto chce zlikwidować Przedszkole nr 21 przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach. Argumenty są mocne. Problem jednak w tym, że to kolejne udogodnienie, którego zostaną pozbawieni mieszkańcy osiedla Fazos.

Nad likwidacją przedszkola debatowała w ubiegłym tygodniu Rada Miejska w Tarnowskich Górach. Główny powód likwidacji, to zły stan budynku, w którym się znajduje. Wybudowany w latach 70. XX wieku, miał stanowić tymczasową siedzibą placówki. "Budynek zbudowany został w technologii szkieletu drewnianego z gotowych elementów konstrukcyjnych, których stan techniczny w chwili obecnej jest zły, a remont tak zbudowanego obiektu jest praktycznie niemożliwy" – napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.

 – Są także problemy własnościowe z terenem, na którym stoi przedszkole. Było 16 współwłaścicieli, z 14 udało się dojść do porozumienia w sprawie wykupu lub zamiany, 2 nie jest zainteresowanych żadną formą współpracy – powiedziała Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. społecznych.

W Przedszkolu nr 21 jest miejsce dla 50 dzieci, obecnie z opieki w placówce korzysta 36 przedszkolaków, po zakończeniu tego roku szkolnego zostanie 23. Jak zapewniała wiceburmistrz Tuszyńska, w miejskich przedszkolach jest obecnie 70 wolnych miejsc i żadne z dzieci z likwidowanej placówki nie pozostanie bez opieki przedszkolnej. Pracę mają zapewnioną wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi z Przedszkola nr 21, gdy zostanie zlikwidowane.

Poczekać jeszcze rok

Radny Dariusz Warda stwierdził, że budynek jest w złym stanie, ale zagrożenia opisane w opinii inspektora są wyolbrzymione. 

– To był barak dla pracowników, wybudowany w czasach, gdy powstawał zakład Fazos. Potem został zaadaptowany na przedszkole. Po wielu latach ten budynek jest w kiepskim stanie. To nie podlega dyskusji. Jednak przedszkole przetrwało ponad 40 lat i przetrwałoby jeszcze rok. W opinii inspektora są rzeczy wyolbrzymione, mówię to publicznie z pełną świadomością – stwierdził.

Podczas dyskusji radny Dariusz Warda opisywał regres, który dotknął osiedle Fazos:– Swego czasu mieszkańcy mogli się cieszyć pięknym placem zabaw, tzw. indiańską wioską, na którą przychodziły bawić się dzieci z połowy miasta. Został zniszczony. Był basen, na który przychodziły dzieci z połowy Tarnowskich Gór. Potem kłócono się, kto ma zapewnić kąpiącym się bezpieczeństwo. Finał: basen został zniszczony.Na ul. Opolskiej było jeszcze jedno przedszkole, do którego chodziła część dzieci z osiedla Fazos. Zamknięto je, a budynek sprzedano telewizji kablowej.Na osiedlu Fazos był również swego czasu żłobek. Zobaczcie, jak ci ludzie kiedyś mieli wszędzie blisko. Mieszkający tam ludzie zostali wielokrotnie wykolegowani. Osiedle zostało sprzedane bez prawa pierwokupu. Miały być sprzedane również drogi, właściciel, który miał je kupić, wymigał się w sprytny sposób, zostało to na barkach Skarbu Państwa, wspólnot oraz agencji mienia wojskowego.Został wybudowany kiedyś pawilon. Na szczęście nie został zburzony, tylko jest tam Biedronka. Dobrze, że chociaż tyle zostało.Pojawiła się iskierka nadziei, bo od 6 lat coś na tym osiedlu zaczyna się zmieniać. Powstał plac zabaw, kolejny pozytywny znak, to naprawianie dróg małymi krokami. Przejmujemy je od Skarbu Państwa i naprawiamy powolutku.

Co dałby rok zwłoki z likwidacją przedszkola? Po pierwsze 23 dzieci ma zostać od września rozlokowanych w różnych, tarnogórskich przedszkolach. Najbliższe jest na ul. Gruzełki. – Czy to jest blisko dla tych, którzy chodzą pieszo, a wciąż tacy są? Mam wątpliwości – stwierdził radny Warda. – Po roku, gdy zostanie garstka przedszkolaków, mogliby razem z wychowawcą zostać przekazani do najbliższego przedszkola. Odbyłoby się to bez krzywdy dla dzieci, które przyzwyczaiły się do rówieśników i wychowawcy.

Radny miał także żal, że nie rozmawiano wcześniej z rodzicami dzieci z Przedszkola nr 21 na temat zamiaru jego likwidacji. O to, czy rodzice byli wcześniej informowani, pytał także Jarosław Ślepaczuk.

– Było zaplanowane spotkanie, ale z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się. Do rodziców wysłano pisma o zamiarze likwidacji – twierdziła wiceburmistrz Tuszyńska. – Dyrektorka przedszkola zasugerowała, że nie chciałaby brać odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci i wolałaby, żeby zlikwidować przedszkole w tym roku, a nie odkładać na rok przyszły.

Burmistrz zawalił?

Janusz Śnietka powiedział, że przez 17 lat burmistrzowania Arkadiusza Czecha powinno się  przeprowadzić takie remonty, żeby nie było konieczności zamykania przedszkola. Użył określenia "okres 17-letniego wstydu".

– Nie 17, a 15 lat jestem burmistrzem. Idzie rok 16. – odpowiedział burmistrz Arkadiusz Czech. – Ludowe państwo polskie postawiło budynek na cudzym gruncie. Żeby móc prowadzić remont generalny czy remont dachu, trzeba być właścicielem nieruchomości, a tam nie udało się uregulować stanu prawnego. Dwóch współwłaścicieli nie było zainteresowanych ani sprzedażą, ani zamianą. Drobne remonty były cały czas prowadzone, grubych nie można było prowadzić.

Burmistrz Czech stwierdził, że nie odważy się decydować o odwlekaniu likwidacji na podstawie wiary, że może jeszcze rok przetrzyma. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.

– Może być tak, że nie zlikwidujemy tego przedszkola, a potem inspektor nadzoru budowlanego zamknie budynek decyzją administracyjną. I co wtedy? Wtedy będzie wstyd – powiedział Arkadiusz Czech.

Co na to kurator?

Radni już zdecydowali. Uchwałę o zamiarze likwidacji poparło 14 radnych: Łukasz Garus, Andrzej Komenderski, Justyna Kosmała, Feliks Kowalski, Aleksandra Król-Skowron, Mariusz Kupny, Krzysztof Michalski, Franciszek Nowak, Beata Piegza, Tadeusz Stasiak, Piotr Szczęsny, Dorota Tiszler, Adrian Wolnik, Stefan Zientkowski.

Przeciwny był Dariusz Warda, od głosu wstrzymali się: Jan Gębka, Marek Porada, Jarosław Ślepaczuk i Janusz Śnietka. Nieobecni na sesji byli: Mirosław Grzęda, Mirosław Mateja, Robert Mrozek i Janusz Wojewodzic.

Teraz głos w sprawie likwidacji Przedszkola nr 21 zabierze kurator oświaty. Bez jego pozytywnej opinii miasto nie będzie mogło zlikwidować placówki.

[ZT]29177[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

TyTy

11 2

Warda zrob cos w koncu bo słaby jesteś 07:21, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zlikwidowaćzlikwidować

13 6

i wyciąć park i zrobić parking, tak po pisowsku 07:48, 26.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JohnnyJohnny

3 1

Tyle że ten park to jest własność prywatna 23:29, 26.01.2021


do johnnydo johnny

3 3

dlatego po pisowsku 08:06, 27.01.2021


:(:(

11 2

Kiedyś Fazos to było osiedle. Teraz zostało blokowisko 08:31, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisowcypisowcy

8 3

wstrzymali sie od głosu wstyd 09:15, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bulverse Bulverse

7 9

A ten pisi-or nawet w kwestii lat urzędowania burmistrza Czecha łże jak.................... . Typowe dla pisi orstwa. 10:09, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

9 4

A Ryzol 60 baniek od rządu dostał a co tam !!!!! Zresztom tarnowitze to jedno z najbordziej zajechanych miast na slunsku 14:17, 26.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gorol też SlonzokGorol też Slonzok

1 0

A coś po Polsku napiszesz - bo to nawet nie ślonsko pisownia......Slonsku !!!!!!! 12:36, 27.01.2021


wstyd TGwstyd TG

7 2

od 5 lat mieszkam w Zorach niech te nieudaczniki z TG sobie zobacza jak sie gospodarzy miastem tu jest Burmistrz co ten czlowiek juz zrobil dla tego miasta to sie w glowie nie miesci ale to trzeba umiec nie tylko w kosciele na trabce grac ! 16:03, 26.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jeszczejeszcze

0 1

trzeba pupcie lizać tej pani ale lepiej tego nie robić i za to go cenię 14:40, 27.01.2021


ciekaweciekawe

7 1

to co ja pamiętam z młodych lat to przedszkole zostało postawione na( WOJSKOWYM BASENIE ) basen miał skośne ściany jako dzieciaki w tym ŻURKU niekiedy się kąpało . Wojsko tam strzelalo do drewnianych statków i dla mnie to teren wojskowy .Jak teraz czytam że jest tam 20 właścicieli ,na jakiej podstawie kto to rozkradł i jak się znaleźli ci właściciele to jest ciekawe.. Potem na miejscu zasypanego basenu był kłąb z różami chyba parę lat tam rosły róże. Po postawieniu oś Fazos postawiono na tym basenie przedszkole dokładnie na obrzeżach basenu nic nie uszkodzili basen dalej jest pod przedszkolem. a wszyscy właściciele z centralnej polski niech dokładnie udokumentują jak to nabyli. Jeszcze mała ciekawostka w tym parku było tez wejście do podziemi nad wejściem była altana z szybem na dół prawie taka sama jak w parku miejskim ziemie wydobyta usypywana była w miejscu gdzie teraz stoi urząd pracy . to takie małe wspomnienie z tego parku 22:02, 26.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

timitimi

0 1

górki w tym parku to stare hałdy z wydobycia kruszcu takie same są w parku miejskim niech nikt nie myśli ze to naturalne górki 11:11, 29.01.2021


ErwinErwin

6 2

[email protected] - otórz już 40 lat ma to przedszkole...czyli za komuny PRL...dziś władze miasta nie mają kasy by postawić coś na 21 wiek ....technologia poszła tak do przodu że budowle modułowe można stawiać w miejsce starego i to piętrowe lub parterowe ? Ale - pytanie ? Czy władze coś o takim typie budowli wiedzą ? Oprócz podnoszenia sobie uposażeń a nam podatków wszelakich i obostrzeń lub zakazów , jeszcze coś racjonalnego wymyślą....! 12:31, 27.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomtomtomtom

0 0

Nazwa bierze się z dawnej dzielnicy lub ta okolica opisywana jest na mapach topograficznych z 1931 jako REDENSBERG jest tam zaznaczony park z wyrobiskami górniczymi 15:22, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomtomtomtom

1 0

park ul Opolska .W 1830 roku w końcowej jej części powstał Park Redena – najstarszy park Tarnowskich Gór. 15:29, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomtomtomtom

0 0

I jakimś cudem ten najstarszy park miejski ma teraz właścicieli i ogrodzili go . 15:31, 29.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

1 0

ciekawe co wybudują na miejscu przedszkola
23:49, 01.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%