Zamknij

Tarnowskie Góry. Teren się zapada, ale urząd ma czas. Przedsiębiorcy z niepokojem obserwują sytuację

20:20, 18.08.2021 esp
Skomentuj Tarnowskie Góry. W rejonie ul. T. Królika są już 4 zapadliska. Fot. Agnieszka Reczkin Tarnowskie Góry. W rejonie ul. T. Królika są już 4 zapadliska. Fot. Agnieszka Reczkin

Część centrum Tarnowskich Gór się zapada, a miejscy urzędnicy czekają na wyniki badań. Lokalni przedsiębiorcy nie wiedzą, na czym stoją i z niepokojem obserwują sytuację. Czy za chwilę inspektor nadzoru budowlanego nie wyłączy z użytkowania kolejnych obiektów?

Do trzech zapadlisk w rejonie ul. T. Królika "dołączyło" czwarte. 6 sierpnia zapadł się fragment jezdni w kierunku targowiska. Od 9 sierpnia, na zlecenie miasta, badania w zagrożonym rejonie prowadzi Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Żeby wykryć ewentualne kolejne pustki pod powierzchnią ziemi, sprawdzano np. teren w promieniu kilkudziesięciu metrów od zapadlisk. Kompletne wyniki mają być znane dopiero we wrześniu.

Tymczasem przedsiębiorcy oczekują, że miasto wstrzyma toczącą się w pobliżu przebudowę targowiska i wycofa z zagrożonego terenu ciężki sprzęt. Podobnego zdania jest wielu mieszkańców.

Wykonane już badania georadarem wskazują, że przyczyną powstawania zapadlisk może być awaria sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, która wystąpiła nawet wiele lat wcześniej. W rejonie może znajdować się także stara piwnica. Jednak nasi rozmówcy wierzą, że gdyby nie ciężki sprzęt, który w związku z przebudową placu Synagogi zaczął jeździć wąskimi ulicami, tuż przy starych budynkach, przez wiele następnych lat nic złego by się w tym miejscu nie działo.

Nikt z nami niczego nie konsultował

Jeden z naszych rozmówców podkreśla, że przed rozpoczęciem prac nie dochowano wszystkich wymogów formalnych, a pozwolenie na budowę nie obejmowało żadnych zabezpieczeń budynków. – W ogóle z nami nie rozmawiano, nie konsultowano tego, jak prowadzić prace, żeby uniknąć zniszczeń. Czy ktoś zrobił analizę, czy też działa się ad hoc i to w znacznym stopniu bezmyślnie? – dodaje. Zresztą słowa "nikt z nami niczego nie konsultował" powtarzane są jak mantra przez przedsiębiorców.

Tymczasem stanowisko tarnogórskiego magistratu jest jasne: "Na etapie wykonywania dokumentacji projektowej, przygotowania inwestycji do realizacji oraz rozpoczęcia prac budowlanych w tym rejonie, nie było podstaw ani podejrzeń o występujących ewentualnych zagrożeniach ze strony podłoża."

W ubiegłym tygodniu nie było też mowy o wstrzymaniu przez miasto prac w obrębie targowiska. Tylko częściowo wstrzymano roboty przy ul. T. Królika i Szymały (jezdnia – ul. T. Królika i Dolna). To konsekwencja decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wyłączył z użytkowania kolejny odcinek ul. T. Królika, w tym fragment przy placu budowy na pl. Synagogi.

Zapytaliśmy też urzędników, czy na pewno trzeba czekać do września z doraźnym zabezpieczeniem terenu. 

– Oczekujemy na wyniki badań i ewentualne zalecenia ze strony GiG i PINB dotyczące podjęcia doraźnych działań – poinformowała nas w ubiegłym tygodniu Katarzyna Majsterek z urzędu miejskiego.

Kolejne zakazy?

Za to z użytkowania wyłączone są, oprócz częściowo zawalonej Kurnej Chaty, kolejne lokale znajdujące się w budynku naprzeciw restauracji Kurna Chata.

– Z uwagi na możliwość postępującego po obfitych opadach deszczu zapadania się gruntu pod ul. T. Królika, w kierunku do budynku przy ul. M. Lewka 15, wstrzymaliśmy użytkowanie jego części  do czasu ustalenia przyczyny i zatrzymania procesu zapadania się terenu – informuje Anna Schneider-Kurzelowska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Tarnowskich Górach.

 W jednym przypadku zapewniono pomieszczenia zastępcze. W miarę spokojni są ci przedsiębiorcy, których lokale nie graniczą bezpośrednio z ul. T. Królika, choć pewności co do przyszłości mieć nie mogą.

Ci przedsiębiorcy, którzy są bliżej powstających zapadlisk z niepokojem obserwują rozwój sytuacji.

– Obawiamy się, że urzędnicy miasta i starostwa mogą pójść najprostszą drogą, wydając kolejne zakazy: ruchu, przejścia bądź całkowicie wyłączyć z użytkowania ten fragment miasta – mówi nam jeden z nich.

Pod koniec ubiegłego tygodnia nie było decyzji PINB o wyłączaniu z użytkowania kolejnych lokali ani o wstrzymaniu prac na targowisku.

[ZT]32340[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

OloOlo

10 2

Miasto miało konsultowac remont ??!! Z kim z kazdym z osobna ? Co za bzdury. Inna sprawa ze teraz mamy wieeeelki problem. Bo z kolei miasto nie ma interesu w wyjasnieniu sprawy. Jest pat bo owo miasto ma tez udzialy w Veolii. 20:47, 18.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Właściciel obiektu. Właściciel obiektu.

2 0

Odpowiadam pytajacemu:
Zachodzi ustawowy obowiązek dla inwestora i projektanta wynikający z art 19 1a Ustawy o ochronie zabytków który to nakazuje przy pozwoleniu na inwestycję drogowa uwzględniać obiekty z gminnego rejestru zabytków i tym samym konsultować z Konserwatorem. Tego nie zrobiono..całkowicie pominięto ten ustawowy obowiązek i zbagateluzowano możiwość ustalenia lub wyłączenia wpływu. Nie mówiąc już o jakimkolwiek zapytaniu czy decyzji właściciela obiektu..a to w sumie też pozostaje niestety w istocie .. 12:05, 19.08.2021


..

11 2

Kiedy wreszcie pojawi się pomysł referendum ws ODWOŁANIA obecnych władz miasta?! Dopiero gdy dojdzie do jeszcze WIĘKSZEJ TRAGEDII?!?! 21:08, 18.08.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

. tym jestes klamczu. tym jestes klamczu

1 7

💩💩💩💩💩 💩💩💩 21:12, 18.08.2021


TylkoTylko

0 2

Idiota z sowitz moze pomoc 17:49, 19.08.2021


LUDZIELUDZIE

9 2

POLSZA SIE ZAPADA 21:14, 18.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TiktokTiktok

11 4

To jest najbardziej zaniedbane ,zajechane miasto na slunsku katastrofa !!! 21:27, 18.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AłłaAłła

4 1

To niestety prawda. Już nawet Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice.... Lepiej się rozwijają niż TG.. TG to się zwija. 22:43, 18.08.2021


WaldekWaldek

4 2

Zagęszczarki gruntu nie pracują przecież one by dobrze zagescily teren 22:36, 18.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OggyOggy

9 1

Wieloletnie zaniedbania ze strony pracowników urzędu miejskiego będą się odbijać czkawką przez lata.
Nie ma żadnej odpowiedzialności za błędne decyzje.

05:27, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TarnowskieTarnowskie

10 0

Góry to same dziury. 06:29, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FrancFranc

5 0

Wladze miasta juz dawno powinny byc zmienione! Nie wiem dlaczego w ostatnich i poprzednich wyborach ludzie ich nie odwołali?! Nic tylko podwyzki opłat, podatków itp. Wszystko klepia. Na granit, beton i wszechobecne krasnale to kasa jest a jak napiszesz prosbe o poprawe lub wymiane nakladki na jezdni to jej nie ma słyszę. A co do zapadlisk...pycha i lekceważenie glosow mieszkańców i mamy efekt... zapada sie coraz bardziej. Nie trzeba bylo ruszac targowiska! Teraz niech placa ludziom odszkodowania! Ale z wlasnej kieszeni! 10:40, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

8 0

Caly UM do wymiany! Zbudowac wlasna spalarnie smieci= oplaty za odpady w dol, zlikwidować VEOLIE, przywrocic Pwik=ceny za wode w dol, a nie wszystkie podwyżki podpisywać WY radni, zapomnieliscie dla kogo jestescie i kto was wybral! 11:24, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaroslawJaroslaw

4 8

Ludzie głosujcie przy następnych wyborach na DOBRĄ ZMIANE I POLSKI LAD, w nich jedyna nadzieja na poprawę sytuacji naszego miasta! 11:27, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A co na to A co na to

5 1

rada miejska? Acha, jest na wakacjach. 11:52, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%