Zamknij
REKLAMA

Oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę

15:29, 25.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

- Tymczasem tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreślają przedstawiciele ZUS-u.

- Pracownicy ZUS-u nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem - mówi rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski.

Jak dodaje, oszuści, podając się za pracownika ZUS, liczą na zaufanie seniora, by wyłudzić jego dane osobowe. - Dlatego uczulamy osoby starsze, aby były ostrożne w stosunku do osób, które kontaktują się z nimi telefonicznie - podkreśla rzecznik Zakładu.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS-u lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr. tel. 22-560-16-00.

O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%