Zamknij
REKLAMA

Prawie pół tysiąca wypadków z udziałem motocyklistów, zginęło 42 z nich

11:00, 17.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

- Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku policjanci na polskich drogach odnotowali już prawie 500 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęło w nich 42 kierowców jednośladów, a 459 osób zostało rannych - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Do wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi i na naszym terenie, niedawno pisaliśmy o zderzeniu z osobówką koło dworca autobusowego w Tarnowskich Górach. Z kolei w Piekarach Śląskich był wypadek z udziałem policyjnego motocykla.

- Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to główne przyczyny wypadków powodowanych przez motocyklistów - podkreślił policjant.

Wskazał przy tym, że statystycznie najczęstszą przyczyną tegorocznych wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (179), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (129), nieprawidłowe wyprzedzanie (30) oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (30).

Komisarz zaznaczył, że od pierwszych dni czerwca do statystyk należy doliczyć kolejne ofiary śmiertelne. M.in. 3 czerwca w miejscowości Chełmiec (woj. małopolskie) 25-letni motocyklista wyprzedzał w miejscu niedozwolonym i zderzył się z wyprzedzanym samochodem. Na miejscu zginęli motocyklista i jego 25-letnia pasażerka.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło również 5 czerwca w Wypędach na Mazowszu. Na S8 kierujący motocyklem 38-latek jechał zbyt szybko lewym pasem, stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w bariery energochłonne, a następnie siłą bezwładności spadł z motocykla i uderzył w latarnię oświetlenia ulicznego. Zginął na miejscu.

Tego samego dnia w Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) 38-letni motocyklista z nieustalonej przyczyny stracił panowanie nad pojazdem, po czym uderzył w znak drogowy, a następnie w zaparkowany samochód. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.

- Na bezpieczeństwo motocyklistów mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów, powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem - zaznaczył Opas.

Zauważył, że kierowcy motocykli są dużo bardziej narażeni na ryzyko poważnych obrażeń podczas kolizji czy wypadku niż kierowcy samochodów.

[ZT]36490[/ZT]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%