Zamknij

Pszczelarze z koła w Tarnowskich Górach świętowali jubileusz

18:09, 06.09.2022 aj Aktualizacja: 11:48, 07.09.2022
Jubileusz koła odbył się pod koniec sierpnia. Fot. Archiwum koła Jubileusz koła odbył się pod koniec sierpnia. Fot. Archiwum koła

Na ich sztandarze znajduje się pszczoła, wizerunek św. Ambrożego, patrona pszczelarzy i herb Tarnowskich Gór. Koło Pszczelarzy w Tarnowskich Górach świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia.

Jubileuszowa impreza odbyła się 28 sierpnia i rozpoczęła od mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja w Reptach Śląskich. Potem świętowanie kontynuowano w Wilkowicach, w pasiece Edwarda Kloppa. W uroczystości wzięła udział prawie setka osób. Wśród gości był Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, który wręczał okolicznościowe odznaczenia, sołtys Wilkowic Damian Nowara i proboszcz parafii w Reptach – ks. Piotr Sikora, który jest pszczelarzem i członkiem koła. Byli też prezesi zaprzyjaźnionych kół pszczelarskich - Leszek Gryniuk (Nakło Śląskie) i Andrzej Ziaja (Strzybnica). Spotkanie prowadził Benedykt Gołombek, mistrz pszczelarski z Rept Śląskich i prezes tarnogórskiego koła. Jak na jubileusz przystało, był okolicznościowy puchar i okazja do wspomnień. 

Od szafki do 200 uli 

– Koło cały czas się rozwija, starsi pszczelarze odchodzą, na ich miejsce przychodzą nowi - przyznaje Benedykt Gołombek. Pszczelarstwem zainteresował się, pomagając wujkowi.

– Na początku lat 70., kiedy pracowałem jako rewident wagonów kolejowych, między torami rósł krzak agrestu. Kiedyś zauważyłem tam rój pszczół. Długo nie myślałem i wziąłem skrzynkę, uciąłem krzak i schowałem go do niej razem z rojem – wspomina.

Zabrał nietypowe znalezisko do domu. Był tylko jeden problem: nie miał ula. Wykorzystał starą szafkę. W drzwiczkach wywiercił 3 otwory i w środku umieścił pszczoły. Owady w szufladzie nabudowały mu plastry, które obcinał i jadł miód. Tak mu zasmakował, że postanowił założyć pasiekę. Dziś wspólnie z synem mają 200 rodzin i 5 pasiek. Ule stoją m.in. przy rezerwacie Segiet, w Ptakowicach, Miedarach i przy domu. 

Benedykt Gołombek przyznaje, że czasy się zmieniły na gorsze dla pszczół. Ludzie preferują ogrody z równo skoszoną trawą i tujami. Pszczoły nie znajdą tam pożywienia. – Do tego gęsta zabudowa. Co z tego, że urząd zezwolił na posadzenie drzew miododajnych, kiedy po 6 latach przychodzi deweloper i może je wyciąć? Niczego nie da się zagwarantować - mówi. Podobnie uważa pszczelarz Edward Klopp.

– Zmieniła się flora: wiele cennych drzew na czele z lipami trafiło pod topór, nie ma pastwisk. Dominują uprawy monokulturowe, a pola to raczej ścierniska. Chemia niszczy rosnące tam maki i chabry. Ludzie szaleją z sadzeniem tui i egzotycznych roślin, a nie widać zwykłych porzeczek czy agrestu, tak ważnych dla pszczół – zwraca uwagę. 

Koło ma 65 lat 

Tarnogórskie koło powstało w 1957 roku. Obecnie liczy 97 pszczelarzy. Wciąż pojawiają się nowi. Powody są różne: sami zaczynają się interesować pszczelarstwem, ule mieli dziadkowie. Edward Klopp ostrzega, żeby nie zabierać się za pszczelarstwo z marszu, bo łatwo się zniechęcić.

– Wymaga bardzo dużej wiedzy. Pszczoły to nie pies czy kot, którego  wyprowadzimy i nakarmimy i mamy spokój. Potrzebna jest wiedza, cierpliwość i odpowiednie predyspozycje – wylicza.

Przyszłego pszczelarza dyskwalifikuje uczulenie na pszczeli jad, nie może też pszczół się bać. – Kiedy się zdenerwują albo nie pasuje im pogoda dźwięk roju może wywoływać grozę – mówi. Sam został pszczelarzem z przypadku. Został poproszony o pomoc i tak krok po kroku uczył się fachu. Uważa, że kluczowa jest ciekawość i poznanie biologii rodziny pszczelej. Obecnie ma 60 rodzin. – Więcej nie ma sensu, to nawet nieco za dużo. Pszczoły potrzebują dużej przestrzeni, żeby szukać pokarmu. Dokładanie rodzin to jak mieć 20 gości i garnuszek zupy – podsumowuje. 

Czytaj także:

Dożynki w Świerklańcu: barwny korowód, konkurs na najlepszy kołocz

[ZT]37692[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%