Raz w tygodniu około 30 pacjentów głównie z oddziałów neurologicznych w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" uczestniczy w zajęciach ze śpiewoterapii.
- Śpiewoterapia, to wykorzystanie śpiewu w celach terapeutycznych. Ta forma terapii jest bardzo pomocna na wszelkie dolegliwości związane z aparatem głosowym i artykulacyjnym, a także z osłabieniem mięśni twarzy czy trudnościami z oddychaniem – wyjaśnia Elżbieta Rogowska, logopeda z GCR "Repty.
Wprowadzona w "Reptach" terapia obejmuje m.in.: trening oddechowy, ćwiczenia koncentracji i ćwiczenia mówienia – dykcji. Wspomaga terapię osób z problemami i niedoskonałościami mowy, z osłabionym głosem, a nawet pomaga osobom z dysfagią (problemy z połykaniem).
Bardzo często osoby, które nie potrafią mówić m.in. po przebytych udarach mózgu – potrafią śpiewać, bo to śpiew poprzez konieczność mocnej aktywizacji m.in.: języka, krtani, strun głosowych, mięśni mimicznych, przepony, a także mięśni oddechowych może wspomóc rehabilitację lub poprawić niektóre dolegliwości fizyczne.
Warto podkreślić, że pacjenci podczas zajęć przełamują również barierę wstydu, że "nie potrafią mówić", albo że choroba bardzo ich mowę spowolniła.
Z terapii korzystają głównie pacjenci z oddziałów neurologicznych przede wszystkim po udarach mózgu.
Czytaj także:
Lotnisko, Pyrzowice. Pasażerowie trafili za kratki
Miasto jest otwarte na in vitro. 650 tys. zł z kasy...
Mieszkańcy nie mogą pić wody z kranu
Johny09:52, 09.09.2023
0 0
Co chwilę dyrektor w lokalnych mediach chwali się wspaniałymi terapiami i osiągami zespołu pracowników to może pochwali się informacjami dla czego nie chce wypłacać podwyżek zgodnych z ustawą?! 09:52, 09.09.2023