Zamknij

Tarnowskie Góry, Osada Jana. Kolej dementuje plotki o wyburzaniu garaży i domów

19:59, 31.08.2023 aj
Budowa przystanku kolejowego na Osadzie Jana budzi kontrowersje. Fot. Alicja Jurasz/archiwum Nasz Samorząd Budowa przystanku kolejowego na Osadzie Jana budzi kontrowersje. Fot. Alicja Jurasz/archiwum Nasz Samorząd

W Tarnowskich Górach do skrzynek pocztowych mieszkańców Osady Jana trafiły żółte ulotki. Dotyczą planowej budowy przystanku kolejowego. Autorzy ostrzegają, że może się to wiązać m.in. z wyburzeniami garaży i domów. O komentarz poprosiliśmy w PKP PLK.

Z ulotek można dowiedzieć się też o tym, że budowa peronu będzie wiązała się z hałasem wynikającym z hamowania pociągów i komunikatów głosowymi. Autorzy straszą też pracami budowlanymi, które mają uszkadzać budynki, degradacją dróg, przyrody i wywłaszczeniem ogródków działkowych.

- Znalazłem ulotkę w skrzynce i podniosła mi ciśnienie. To mocno wyolbrzymione slogany i nadużycia, pod którymi nikt się nie podpisuje. Nawet jeśli na spotkaniu było 200 mieszkańców przeciwnych tej inwestycji, to w dzielnicy mieszka kilka tysięcy osób. Z kim nie rozmawiam, ludzie są za budową peronu. Jestem zdziwiony całym zamieszaniem. Dla porównania na Stroszku nie było słychać głosów sprzeciwu. Jeśli przeciwnicy doprowadzą do tego, że przystanek nie powstanie, na pociągi będziemy mogli tylko popatrzeć - mówi mieszkaniec Osady Jana, który zadzwonił do redakcji. 

Nie będzie wyburzeń 

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odpowiada, że nie będzie wyburzeń garaży ani budynków: 

- W związku z budową nie będą zajmowane garaże czy budynki mieszkalne na osiedlu Osada Jana. Minimalizowany jest zakres wyjścia poza teren kolejowy. Są jednak miejsca, gdzie przebudowa infrastruktury naziemnej i podziemnej, np. budowa dojścia do przejścia pod torami i peronu, będzie wiązać się z przejęciem fragmentów działek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej. W takich sytuacjach, zgodnie z prawem i odpowiednimi decyzjami będą wypłacane odszkodowania - tłumaczy. 

Dodaje, że celem inwestycji jest modernizacja linii kolejowej, ale też podniesienie jej standardów technicznych.

- Rozwiązania projektowe – tory bezstykowe, specjalne maty podtorowe, ekrany akustyczne - zgodnie z przeprowadzoną oceną akustyczną, zminimalizują oddziaływanie linii kolejowej na otoczenie i zabezpieczą przed hałasem - komentuje. 

Dzięki budowie przejścia pod torami prowadzącego na perony i na drugą stronę torów zwiększy się tam bezpieczeństwo. Przystanek będzie dostosowany do obsługi podróżnych niepełnosprawnych.

Projekt ma być gotowy w przyszłym roku 

Prace projektowe zakończą się w I kwartale 2024 r. Dopiero w kolejnych latach planowane są roboty budowlane.

- Przyszły wykonawca przed przystąpieniem do prac wykona inwentaryzację dróg i ustali zasady ich użytkowania z zarządcą. Wykonawca zobowiązany jest do naprawy ewentualnych szkód, które powstałyby w trakcie prac budowlanych i transportu - podkreśla. 

Kolej na tym etapie nie planuje kolejnego spotkania dotyczącego tej inwestycji. Katarzyna Głowacka zwraca uwagę, że podczas ostatniego informowano mieszkańców o planach budowy ekranów akustycznych i braku konieczności zajmowania garaży i budynków mieszkalnych na osiedlu. Prezentacja dotyczą przystanku została przekazane urzędnikom miejskim, żeby udostępnili ją szerszemu gronu mieszkańców. 

W przypadku dodatkowych pytań zainteresowane osoby mogą pisemnie wystąpić do PLK SA. 

Czytaj także:

Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach. Parking...

Tarnowskie Góry. Robot Kerfuś w markecie Carrefour

[ZT]43363[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%