Zamknij
REKLAMA

Kupujemy mniej małpek. Nic dziwnego, skoro sporo podrożały

12:08, 19.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

 Centrum Monitorowania Rynku przypomina, że na początku roku w życie wszedł podatek na napoje słodzone uzależniony od zawartości cukru, a także na napoje alkoholowe o pojemności do 300 ml, uzależniony od zawartości alkoholu. Jak się to przekłada na sprzedaż wódki?

W styczniu i lutym sprzedaż "małpek" spadła w małych sklepach o ok. 20 proc. (rok do roku) - wynika z danych CMR. Według agencji w efekcie cała kategoria wódek notuje niższą sprzedaż niż przed rokiem.

Według CRM, podatkowa opłata alkoholowa dotyka w głównej mierze rynku wódki, dla którego sprzedaż butelek o małych pojemnościach jest bardzo istotna.

Z analizy Centrum wynika, że już w pierwszych tygodniach nowego roku widoczne były wzrosty cen wódek ze względu na nowy podatek.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku klienci małych sklepów mogli nabyć 90/100ml wódki smakowej średnio w cenie 6 zł i 200ml za około 12 zł. Natomiast w lutym 2021 średnie ceny sięgają już odpowiednio 7 zł i 13,70 zł. Z kolei średnie ceny małpek czystych w ostatnich miesiącach zeszłego roku kształtowały się na poziomie 5,70 zł za 90/100ml oraz ok. 11,20 zł za 200ml, a w ostatnim miesiącu ceny te wzrosły odpowiednio do 6,80 zł i 13,50 zł - czytamy.

W ocenie analityków CRM, duże podwyżki powodują, że małe pojemności stały się mniej korzystne cenowo w stosunku do dużych butelek wódki. CMR podaje, że średnia cena półlitrowej wódki czystej to ok. 24 zł, a smakowej niecałe 27 zł. Zatem przed wprowadzeniem nowego podatku w przeliczeniu na litr małe pojemności były droższe o 10-15 zł w stosunku do butelek 0,5l. Natomiast po podwyżkach cenowych różnica ta wynosi już 20 zł, a dla niektórych wariantów sięga nawet 30 zł.

Według CRM zmiany cen mają bardzo istotny wpływ na sprzedaż małych pojemności wódki. W styczniu i lutym ilość sprzedawanych "małpek" w małych sklepach była o ok. 20 proc. niższa w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Największe spadki odnotowano w przypadku wódek czystych, gdzie sprzedaż zarówno 90/100ml jak i 200ml spada rok do roku o ponad 20 proc. W przypadku wódek smakowych najmniejsze pojemności raportują podobne spadki, jednakże "dwusetki" zaliczyły płytszy spadek sprzedaży - o  8 proc.

Według analityczki danych sprzedażowych CRM Joanny Stankiewicz, sprzedaż dużych butelek wódki nie do końca rekompensuje spadki sprzedaży małpek. - Największy przepływ sprzedaży na większe pojemności widać w przypadku najtańszych wódek czystych. Tam wolumen sprzedaży pojemności 0,5l w roku 2021 jest o 30 proc. wyższy w stosunku do 2 pierwszych miesięcy roku poprzedniego - wskazała.

Dodała, że dla średniego segmentu cenowego wódek czystych duże butelki sprzedają się w podobnych ilościach jak przed rokiem, natomiast dla wódek smakowych sprzedaż pojemności powyżej 300ml jest wyższa o jedyne 6 proc, gdzie w poprzednich latach obserwowana była podobna dynamika.

Ekspertka zwróciła uwagę, że sprzedaż wódki notowała w kilku ostatnich latach systematyczne wzrosty, napędzane coraz większą popularnością małych pojemności. - Wprowadzenie podatku małpkowego zatrzymało wzrostową dynamikę segmentu. Ze względu na spadającą sprzedaż małych pojemności, cała kategoria wódek notuje w małych sklepach dużo niższą sprzedaż niż przed rokiem  - zaznaczyła.

CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

jakie mniejjakie mniej

2 0

Biedronka na fazosie, a w trawie dookoła pełno buteleczek opróżnionych leży 12:28, 19.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Teraz motłochTeraz motłoch

3 0

Kaze pic duze butelki 19:24, 19.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

2 0

Jak chodzili naj#!&ni tak chodzą dalej, więc chyba nie bardzo to pomogło. Dopóki ludzie czują zagrożenie, strach, lęk, osobiste problemy będą uciekać w alkohol (słabi psychicznie) 04:24, 21.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%