Zamknij
REKLAMA

Więcej kasy za wypadek przy pracy. Ile wynosi przeciętne odszkodowanie?

14:00, 17.04.2021 | esp
Skomentuj Fot. Archiwum ZUS-u/Gwarek
REKLAMA

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u przysługuje pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia wzrosło z 984 do 1 033 zł brutto za każdy procent tego uszczerbku.

O takie jednorazowe odszkodowanie mogą się też ubiegać członkowie rodziny zmarłego wskutek wypadku przy pracy czy choroby zawodowej. Wynosi ono wtedy ok. 93 tys. zł dla małżonka lub dziecka oraz ok. 46,5 tys. zł dla innych krewnych. Jeżeli ktoś ma orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji dostanie ok. 18 tys. zł. Żeby dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Odszkodowanie się nie należy, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez pracownika przepisów BHP spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Pieniędzy nie dostanie również ten który był pod wpływem alkoholu lub substancji psychotropowych i przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Nie dotyczy to wypadków ze skutkiem śmiertelnym – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Od października do grudnia minionego roku ZUS w całym kraju wypłacił ponad 11, 6 tys. jednorazowych odszkodowań, w sumie było to 74,7 mln zł. W województwie śląskim takich odszkodowań było blisko 1,5 tys. na kwotę blisko 9,4 mln zł. W oddziale ZUS w Zabrzu wypłacono 237 odszkodowań opiewających w sumie na ponad 1,9 mln zł. Przeciętna wysokość odszkodowania to ponad 8 tys. zł.

[ZT]30682[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%