Zamknij

W Tarnowskich Górach powstał dom przyszłości. Co go wyróżnia? Czy to sposób na podwyżki cen prądu i gazu?

19:48, 20.10.2021 A.G. Aktualizacja: 21:35, 20.10.2021
Skomentuj Dom przyszłości wybudowano przy ulicy Emanuela Biskupka w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum firmy Logichome Dom przyszłości wybudowano przy ulicy Emanuela Biskupka w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum firmy Logichome

W mieście gwarków stanął pierwszy na Śląsku dom z dachem solarnym. W pierwszy weekend października, podczas dni otwartych "domu przyszłości", mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z nowoczesną technologią. Czym różni się od "tradycyjnych" instalacji fotowoltaicznych?

– Dach solarny to dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi. Produkt spełnia dwie funkcje: chroni budynek przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i produkuje prąd. Zewnętrzna warstwa dachu zbudowana jest z monokrystalicznych modułów typu glass-glass, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Połączenie fotowoltaiki z architekturą to przyszłość budownictwa samowystarczalnego energetycznie, którego przykład od niedawna możemy obserwować w Tarnowskich Górach – informuje Paulina Szwed-Dobrzyńska, marketing&PR director w firmie SunRoof International Holding AB.

Typowy dach solarny wykonuje się na połaciach o kącie nachylenia powyżej 14 stopni. Najłatwiejszy do budowy jest dach dwuspadowy, jednak może też zostać wybudowany jako dach wielospadowy. – Jest też możliwość wymiany starego dachu na dach solarny i takie projekty również realizowaliśmy. Możliwe jest także połączenie z już istniejącą dachówką – dodaje Paulina Szwed-Dobrzyńska.

Energia z domowego magazynu

Dach solarny pozwala wyprodukować energię do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. W przypadku zastosowania magazynu energii, pokrywa 100% zapotrzebowania na prąd. Energię zgromadzoną w ciągu dnia można wykorzystać w dowolnym momencie. 

– Dachy solarne to sposób na redukcję kosztów energii i uniezależnienie się od cen prądu oraz gazu. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny: redukcja emisji CO2 oraz całkowicie biodegradowalna podkonstrukcja dachu – podkreśla Paulina Szwed-Dobrzyńska. 

I dodaje, że firma planuje stworzenie największej w Europie wirtualnej elektrowni, która pozwoli posiadaczom dachów solarnych na sprzedaż nadwyżek energii.

Ciepło bez grzejników

Technologia dachów solarnych umożliwia również produkcję energii na potrzeby ogrzewania. W przypadku tarnogórskiej inwestycji w tym zakresie wykorzystano też folie sufitowe, emitujące ciepło w postaci podczerwieni.

– Folie grzewcze, o grubości 0,45 mm, zbudowane są z kilkunastu warstw, a elementem grzejnym jest włókno węglowe, które emituje ciepło. W pomieszczeniach nie ma grzejników, folie ukryte są pod wykończeniem. Jest to system bezawaryjny, który nie wymaga przeglądów ani serwisów, a jego żywotność można porównać do instalacji elektrycznej – opowiada Dawid Tomzik, właściciel tarnogórskiej firmy Logic Home, która odpowiada za realizację inwestycji. 

– W "domu przyszłości" zamontowano też takie technologie jak rekuperacja z odzyskiem ciepła, system inteligentny do zarządzania domem i energią, pompa ciepła do podgrzewania wody oraz system recyklingu szarej wody. Cały budynek został przebadany pod kątem szczelności, tak aby energia zostawała w domu, a nie "uciekała" na zewnątrz – dodaje Dawid Tomzik.

[ZT]33108[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

tam tam

9 4

zamieszka naczelniczka basia tyko jeszcze kraty musza byc ! 21:18, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

OloOlo

5 1

Artykuł sponsorowany ?! 06:09, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dowód Dowód

12 2

Jak tak dalej pójdzie to mieszkać będziemy w namiotach bo tylko na to będzie nas stać. 07:26, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekaweCiekawe

1 1

Ile te cudo kosztuje i koszt zwrotu zainwestowania 13:14, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ęteligęntny?Ęteligęntny?

1 0

Dom będzie inteligentny, tylko czy będą w nim mieszkać mędrcy, albo sami g.ł.u.p.c.y? 00:54, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%