Jest 40 miejsc pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać operatorem numeru 112?
- Tata pobił mamę, leci jej krew, nie wiem co robić – takie zgłoszenie odebrała operatorka Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach Grażyna Pastuszka. Musiała spokojnie i cierpliwie wypytać dziecko o szczegóły. Inny pracownik CPR Marcin Dobrowolski miał telefon matki, której dziecko się dusiło.
Jednak nie zawsze zgłoszenia są tak dramatyczne, bywają i zabawne. Zgłaszający mówił o agresywnym sąsiedzie, który „rzuca mięsem”. Okazało się, że rzucił nóżką od golonki.
W ubiegłym roku operatorzy CPR obsłużyli 1 837 402 zgłoszenia, na dobę zdarzało się ponad 5 tys. telefonów. Najwięcej, ponad 44 proc., przekazano policji i pogotowiu ratunkowemu (40 proc.).
2021 i 2020 r. były najcięższymi w historii śląskiego CPR.
– Otrzymywaliśmy bardzo wiele zgłoszeń od mieszkańców, którzy liczyli na poradę medyczną czy sanitarną w kwestii np. kwarantanny. Dzwoniły też osoby, którym z powodu lockdownu doskwierała samotność i chciały z kimś porozmawiać – wspomina dyrektor centrum Tomasz Michalczyk.
W tej chwili w CPR w Katowicach pracuje prawie 100 pracowników. - Szukamy jeszcze 40 osób – mówi Michalczyk. Chętni są, jednakże szybko okazuje się, że nie spełniają kolejnych kryteriów.
Żeby zostać operatorem numerów alarmowych trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie i posługiwać się chociaż jednym językiem obcym w stopniu komunikatywnym.
- Następnie kandydat musi ukończyć szkolenie operatorów numerów alarmowych, zdać egzamin z części teoretycznej i praktycznej, a na koniec zdobyć certyfikat operatora numerów alarmowych – wylicza kierownik CPR Mariusz Knopek.
– Wiele osób niestety nie przechodzi egzaminów i okazuje się, że znów nam brakuje ludzi – wyjaśnia dyrektor WCPR.
Do tego część pracowników rezygnuje z powodów psychologicznych. Praca pod presją czasu, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, odporność na stres i umiejętność działania w sytuacjach trudnych i nieprzewidywalnych – to codzienność w pracy operatora numeru alarmowego.
Ile zarabia operator numerów alarmowych? Podstawa wynosi 4 406 zł brutto. – Do tego dolicza się dodatek stażowy, premie kwartalne, trzynastkę, dofinansowanie do wczasów – wylicza Tomasz Michalczyk.
4 1
To żart?
6 1
Ponad 3000 netto zyc a nie umierac przy tych cenach
5 1
Zapytajcie w UM, może któryś z urzędników chętny.
2 1
Dobra zmiana ***** ***