TKS Karate Tarnowskie Góry obronił tytuł drużynowego mistrza Polski. W czasie dwóch weekendów reprezentanci klubu zdobyli 37 medali

14:24, 12.10.2020 aj
Skomentuj Fot. Archiwum TKS Karate Tarnowskie Góry Fot. Archiwum TKS Karate Tarnowskie Góry

Po kilkumiesięcznej przerwie TKS Karate Tarnowskie Góry wrócił do zawodów, a jego zawodnicy udowadniają, w jak świetnej są formie. W czasie dwóch weekendów zdobyli w sumie 37 medali! Na Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate wywalczyli sześć medali indywidualnych i obronili tytuł drużynowego mistrza Polski.

W mistrzostwach, które 10 października odbyły się w Ząbkowicach Śląskich, wystartowało 107 najlepszych polskich zawodników z 55 klubów. Złoto w nietypowej dla siebie najcięższej kategorii +90 kg wywalczył Marek Wolny, ze srebrnymi medalami wracają Martyna Wlazłowska (-65 kg), Krzysztof Wolny (-75 kg), Patryk Kostrzewa (-90 kg) i Artur Dymarczyk (+90 kg), a z brązowym Dobrosława Habraszka. (-65 kg). Dodatkowo, Patryk Kostrzewa zwyciężył w konkurencji tameshiwari (łamanie desek), łamiąc w trzech próbach 16 desek. Podopieczni trenera Bogdana Lubosa zdecydowanie zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej i obronili ubiegłoroczny tytuł.

– Mimo panującej pandemii zawody miały silną obsadę i poziom był bardzo wysoki. 27-letni Marek Wolny potwierdził, że w Polsce w tej chwili nie ma sobie równych. Wszystkie walki zakończył przed czasem. Na wyróżnienie zasługują debiutanci na mistrzostwach Polski seniorów: Martyna Wlazłowska (19 lat) i Krzysztof Wolny (23 lata), którzy jak burza przeszli eliminacje i ćwierćfinały. Dopiero w walkach finałowych musieli uznać wyższość swoich przeciwników. Pierwszy medal mistrzostw Polski seniorów wywalczył doświadczony Artur Dymarczyk (32 lata). Świetne walki stoczył także Patryk Kostrzewa (28 lat). Dobrosława Habraszka (41 lat) nie obroniła wprawdzie ubiegłorocznego tytułu, ale jej medal trzeba uznać za bardzo wartościowe osiągnięcie. Młodsze konkurentki w dalszym ciągu wiele mogą się od niej nauczyć. W mistrzostwach nie wystartowała z powodu kontuzji Marta Lubos – mówił trener Bogdan Lubos.

3 października w Katowicach, na 40. Mistrzostwach Śląska Seniorów i Juniorów oraz Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Karate Kyokushin drużyna TKS Karate zdobyła 23 medale.

Złoto wywalczyli seniorzy Dobrosława Habraszka (-63 kg), Artur Dymarczyk (+80 kg), Kamil Kowol (-65g), Kamil Szołtysik (-80 kg), juniorka Martyna Łukasik (-55 kg) oraz młodzicy Michał Tomala (+60 kg) i Bartosz Szymański (-35 kg). Srebro zdobyli seniorzy Łukasz Morys (-70 kg), Krzysztof Wolny (-75 kg) oraz juniorzy Patrycja Tarasiewicz (+60 kg), Mateusz Mrachacz (+75 kg), Carmen Pozimski (-55 kg) i Michał Opolka (-55 kg). Brąz wywalczyli seniorzy Martyna Wlazłowska (+63 kg), Marek Szorek (+80 kg), Jakub Bałda (-65 kg), Damian Jaśkiewicz (-75 kg), Rafał Mnich (-85 kg master), Kamil Kowol (kata mężczyzn), juniorzy Maksymilian Dąbrowski (-55 kg), Primoz Danisz (-65 kg) oraz młodzicy Klaudia Knapczyk (+50 kg) i Tymoteusz Dąbrowski (-35 kg).

W klasyfikacji drużynowej TKS Karate wywalczył złoty medal wśród seniorów i brązowy wśród juniorów i młodzików.

W Turku tego samego dnia podczas Mistrzostw Wielkopolski najmłodsi zawodnicy TKS-u zdobyli 7 medali. Po dwa złote medale (w kata i kumite) wywalczyli Zofia Tomala i Tomasz Ociepka. Złoto w kata i srebro w kumite zdobyła Patrycja Kwaśny, a z brązowym medalem w kumite wrócił Mateusz Gawron.