Zamknij

Marek Panuś o modernistycznej architekturze Tarnowskich Gór. Premiera filmu dziś o godz. 17.15

14:14, 08.11.2020 aj
Skomentuj Fot. zrzut ekranu Fot. zrzut ekranu

 "Nowe oblicze. Architektura Tarnowskich Gór w okresie międzywojennym" to tytuł filmu o modernistycznych obiektach w mieście. O ciekawych budynkach opowiada historyk Marek Panuś, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Premiera filmu dziś o godz. 17.15. 

Projekt powstał na zlecenie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach programu "Infrastruktura Niepodległości. Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych". Chodziło o pokazanie, że rozwój architektoniczny i urbanistyczny w okresie międzywojennym dotyczył również mniejszych miast, a istniejące budynki są cennym dziedzictwem. 

Organizatorzy szukali koordynatorów w 8 regionach. W przypadku Śląska rywalizowały 4 powiaty. Wybór padł właśnie na powiat tarnogórski i projekt Marka Panusia. – W Tarnowskich Górach skupiamy się głównie na historii przemysłowej, ale jeśli chodzi o architekturę również mamy czym się pochwalić. Chodzi nie tylko o starsze obiekty, ale też o modernizm – podkreśla. 

W ramach projektu powstał film, który można zobaczyć w serwisie YouTube. Marek Panuś opowiada w nim o najciekawszych modernistycznych obiektach w Tarnowskich Górach. Zwraca uwagę na detale architektoniczne, ciekawe szczegóły i kontekst historyczny. Uzupełnieniem filmu jest mapka, z którą będzie można wybrać się na spacer szlakiem modernistycznych realizacji w Tarnowskich Górach. Papierowe egzemplarze będą wkrótce dostępne w wybranych miejscach.

 – Obiekty w stylu modernistycznym powstawały w Tarnowskich Górach głównie na przedmieściach, ale kilka z nich zrealizowano również w obrębie historycznego centrum. Najliczniejsze były prywatne wille, których najciekawsze przykłady oglądać można przy ulicach Wyszyńskiego i Wyspiańskiego. U zbiegu tych ulic powstał też najcenniejszy gmach publiczny z tego czasu - tzw. szkoła parkowa, zaprojektowana w duchu funkcjonalizmu – zwraca uwagę Marek Panuś, który koordynował projekt. W realizacji uczestniczyli m.in. Barbara Zwalińska, Marek Kołton, Dominika Śliwińska i Krzysztof Stręcioch.

Premiera filmu dziś o godz. 17.15. Można go zobaczyć tutaj.

[ZT]28533[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

OloOlo

11 5

Czekam. Chetnie obejze ten film !!! 14:53, 08.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Ałła Ałła

12 2

Widziałom, bardzo fajny film, moje gratulacje dla twórców. 09:25, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Tarnogórzanin Tarnogórzanin

8 1

Kończ waść, wstydu oszczędź! 09:30, 10.11.2020


Precz z hejtemPrecz z hejtem

1 0

Szkoda, że jest pan strasznie zakompleksionym człowiekiem. 20:34, 16.11.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Co zżął w filmie?Co zżął w filmie?

1 0

Skoro nie bada, a tylko strzyże np. trawniki (może te pokazane w filmie), to przecież nie ma problemu. Ludzie wykonują różne zawody i mają rozmaite pasje. 17:42, 15.11.2020


ModernizmModernizm

1 0

Cieszę się że takie filmy powstają w moim mieście. 20:38, 16.11.2020


EkspertEkspert

1 2

W roku 2017 ukazała się książka " Matka Tarnogórskich Zborów. Parafia Ewangelicka w TG w latach 1742-1945". Jej autor Marek Panuś podał w niej na str. 11, że powstała na podstawie pracy dyplomowej. Nie podał jej tytułu, roku jej napisania, ani tego, że została nagrodzona. Nie ma wątpliwości, że praca magisterska musi mieć wykaz źródeł z jakich czerpał wiedzę jej autor, bo studenci historii żadko prowadzą badania archeologiczne, metalurgiczne itp. Nikt od nich tego nie oczekuje, a już wcale, by sami tworzyli archiwalne dokumenty lub przeprowadzali wywiady z nieboszczykami i spierali się z nimi lub uzgadniali takie lub inne ujęcia faktów. Muszą jednak umieć przeprowadzić kwerendę. Treść tej pracy nie jest mi znana, jak też liczba i tytuły dołączonych do niej źródeł.
Natomiast ww. książka z 2017 zawiera na str. 131-135 Wykaz źródeł i literatury. Obejmuje on 170-180 pozycji, a wśród wielu autorów wymieni są z imienia i nazwiska Ryszard Bednarczyk 2 razy, Fedor Bojanowski 3 razy, Sebastian Rosenbaum 6 razy. To czyni zarzut "Nie bada, lecz zżyna " mało prawdopodobnym.

Co zżął? Domyślam się z wpisu pana R. Bednarczyka, że zżął w filmie pokłosie badań i kwerend archiwalnych, których wyniki pan R.B. opublikował na łamach czasopism i w książeczce pt. "Śladami tarnogórskiego funkcjonalizmu" z 2015 roku. Nie mam niestety tej książeczki, więc nie mogę porównać jej tekstu z tym, co mówi na filmie pan Panuś. Zrzynał czy nie zrzynał, dowie się ten, kto tę książeczkę ma.
Najogólniej, architektura modernistyczna w TG jest, nikt nie ma monopolu na jej opisywanie.
21:24, 15.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LokisLokis

1 2

Cenzor z nożycami latał. Wolność słowa? Panie Dobrodziejski monopolu nikt nie ma, ale obowiązek podawania źródeł. 11:56, 18.11.2020


0%