Zamknij

Kto zabił dyrektora tarnogórskiego Mechanika? Prowadził tajne...

18:03, 28.04.2021 | esp
Skomentuj
REKLAMA

Było fantastycznie, jest kryminalnie, będzie romantycznie. Powstają kolejne antologie opowiadań związanych z Tarnowskimi Górami. Dobrze się je czyta, a często akcja rozgrywa się w miejscach, które świetnie znamy.

Zaczęło się od dwóch tomów "Tarnowskie Góry. Fantastycznie", które zresztą wciąż są w sprzedaży. Teraz przyszedł czas na nowy projekt tarnogórskiego wydawnictwa Almaz – "Tarnowskie Góry. Kryminalnie". Autorką pierwszego z 12 opowiadań jest Bożena Mazalik, pisarka z Wojski. Na osiedlu Zamkowym zostają znalezione zwłoki sławnego fotografa, który niedawno przyleciał z Afryki. Nieszczęśliwy wypadek czy jednak morderstwo? W opowiadaniu pojawia się wątek przemocy wobec kobiet, jedna ze scen dzieje się w sklepie jubilerskim przy ul. Krakowskiej. Może nietrudno domyślić się, kto stoi za śmiercią fotografa, ale motyw sprawcy może już zaskoczyć.

Dariusz Barczewski i Kazimierz Kyrcz Jr piszą o zabójstwie dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Realizował tajny projekt i jego samochód wyleciał w powietrze. Nic dziwnego, że w sprawę angażuje się ABW. Jednak głównym bohaterem jest prywatny detektyw. Czy dowie się, kto zabił dyrektora "Mechanika"?

W opowiadaniu Roberta Ziębińskiego "Dziewczyna" pojawia się ciekawa refleksja dotycząca małych miast i osób przyjezdnych: "Kiedy mieszkasz w takim mieście jak Tarnowskie Góry, możesz stworzyć siebie od podstaw. Ludzie są ciekawi obcych. Kiedy nie wiedzą, kim jesteś, budują wokół ciebie swoją własną historię. Jeśli umiejętnie podrzucisz im informacje, budują taką, jakiej potrzebujesz."

Z kolei bohaterowie opowiadania Agnieszki Chodkowskiej mówią o maszkarze na rynku, koło kościoła ewangelickiego. Tarnogórzanom nie trzeba wyjaśniać, o który budynek chodzi.

Nie brakuje i science fiction – akcja opowiadania Arkadego Saulskiego dzieje się w przyszłości, gdy kopalnie silverytu w Tarnowskich Górach są w coraz gorszej sytuacji, bo konkurują z nimi górnicy fedrujący na asteroidach. Bohaterami są m.in. szef górniczego związku zawodowego Rybka i gangster zamieszany w handel klonami – Ansbach.

Atutem antologii są też zdjęcia Tarnowskich Gór autorstwa Łukasza Kowalskiego. Tymczasem w przygotowaniu są kolejne publikacje. Aleksander Kusz z wydawnictwa Almaz mówi o kolejnym tomie opowiadań fantastycznych, w którym znajdzie się m.in. komiks publikującej na naszych łamach Anny Krztoń. Premiera planowana jest na Gwarki.

Z kolei przed walentynkami mają się ukazać "Tarnowskie Góry. Romantycznie". Tutaj jedną z autorek będzie Monika Michalik, rodowita tarnogórzanka, dziś mieszkanka Nowego Chechła. Pisaliśmy już o jej dwóch książkach – "Bądź moim marzeniem" i "Zaczekaj na mnie". Pozostałe autorki ze Śląska odwiedziły Tarnowskie Góry, poznały zakamarki miasta i te na pewno pojawią się w opowiadaniach.

Autorzy opowiadań w „Tarnowskie Góry. Kryminalnie”: Bożena Mazalik, Rafał Dębski, Dariusz Barczewski i Kazimier Kyrcz Jr, Dawid Kain, Robert Ziębiński, Piotr Rogoża, Agnieszka Chodkowska, Arkady Saulski, Iwona Banach, Piotr Górski, Jacek Sobota, Andrzej W. Sawicki. Redaktorzy prowadzący: Anna Hrycyszyn i Aleksander Kusz.

[ZT]30840[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

CoCo

5 9

Za bzdury. 20:05, 28.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlabogaOlaboga

3 8

Pisać o literaturze, to trzeba umieć, bo inaczej głowa boli. Jeżeli te opowiastki są napisane tak, jak ta kryptoreklama, to szkoda czasu i pieniędzy. 09:45, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KiloKilo

1 4

Pitu pitu strata tata.....? 14:46, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlabogaOlaboga

0 1

Umcia umcia tralala, gwizdu, gwizdu! 10:05, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TarnogórzankaTarnogórzanka

3 0

Panu Dyrektorowi z Mechanika życzymy dużo zdrowia! 12:16, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%