Ile straci gmina Ożarowice na zapowiadanych od pewnego czasu zmianach w podatkach i opłatach lokalnych? Chodzi o lotniska, które mają podobno zostać zwolnione z opłat za części tzw. użytku publicznego.
Na początek krótkie wyjaśnienie. Obszar każdego lotniska, w tym także tego w Pyrzowicach, w skrócie mówiąc, jest podzielony na dwie strefy. Pierwsza to tzw. część lotnicza, czyli ta, do której nie ma wstępu zwykły śmiertelnik oraz ta jej część, do której wstęp uzyskują pasażerowie dopiero po kontroli bezpieczeństwa.To między innymi i pasy, i hangary, magazyny znajdujące się za strefą. Ale także, sklepy wolnocłowe, restauracje w strefach za bramkami itd., dostęp do nich jest bowiem ograniczony tylko dla pasażerów, którzy przeszli już kontrolę bezpieczeństwa.
Druga to część ogólna, ta, do której nie trzeba posiadać specjalnych przepustek. Są w niej między innymi parkingi, część terminali, magazyny, halle terminali i inne.
Za pierwszą część lotniska nie płacą podatków i opłat lokalnych. Są z nich z mocy ustawy zwolnione od dawna. Płacą natomiast za części ogólne.
– Coraz częściej mówi się jednak, że i te mają być z podatków zwolnione – mówi Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice, na terenie której zlokalizowana jest zdecydowana większość z 800 hektarów lotniska (około 200 – 300 hektarów jest w gminie Mierzęcice).
W lipcu w Sejmie znalazło się sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Projekt ten zmienia zasady naliczania opłat dla lotnisk.
Krótko mówiąc ma być tak, że i za ogólnodostępne części lotniska nie będzie płacony podatek.
Wójt nie wie i nie potrafi oszacować strat, jakie gmina mogłaby ponieść z tytułu przyjęcia przepisów, wyłączających z opłat części ogólne, bo jeszcze nie wiadomo, co i w jakiej wysokości byłoby z podatków i lokalnych opłat zwolnione.
Na razie Ożarowice mają z lotniska około 4 – 5 milionów złotych.
[ZT]32262[/ZT]
8 6
Jedyna partia, która realizuje sumiennie swój program " Polska w ruinie " Tylko PiS !!!!
1 2
Lufthansa, myślisz Niemcy. W trakcie pandemii koronawirusa Angela Merkel rzuciła się do ratowania narodowego przewoźnika. Teraz rząd chce się szybciutko pozbyć jego akcji. Czemu? Łatwo zgadnąć. Pozostawienie przewoźnika samemu sobie byłoby podpisaniem na niego wyroku. W trakcie całkowitego lockdownu w branży lotniczej Lufthansa traciła milion euro na godzinę, czyli 720 mln euro miesięcznie.
10 1
Cokolwiek by się nie działo, dziura w asfalcie, zwolnienie lotniska z podatku, pandemia ,PiS czy coś jeszcze innego zawsze jest to problem nie do ogarnięcia dla burmistrzów, wójtów czy nawet sołtysów, nie wspominając już o radnych.
Panowie , zostaliście wybrani po to, aby takimi problemami się zajmować i co najważniejsze rozwiązywać a nie rozkładać bezradnie ręce.
1 2
friatider.se - - jak jest w Szwecji prawda o emigrantach. Możliwość po Polsku czytania. Warto zaznajomić się z prawdą...o gwałtach na szwedkach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas gwarek@gwarek.com.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz